Gözden Kaçmaması Gereken Rakamlar Ve İstatistikler

İki saniye derdi nedir? İki saniyede neler olabilir?

 

İnternetten bahsettiğimizde, özellikle yazılım tarafında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri internet teknolojilerinin izleyicisinin ya da bizim “influential” dediğimiz kesimin zamanla ilgili ciddi problemlerinin olmasıdır. Bir internet kullanıcısı bir web sitesine 13 saniye kadar bakıyor ve bu sürede o internet sitesine tekrar girip girmek istemediğine karar verebiliyor. Bu nedenle zaman, bir internet kullanıcısı için son derece önemli bir konu.

Zaman internet kullanıcısı için ne anlam ifade ediyorsa internet üreten, internete yazılım yapan kurum ve kuruluşlar, şirketler ve teknolojiler için de aynı anlamı içeriyor. Bunun en iyi örneklerinden biri, “flash teknolojisi”ydi. Belki hatırlarsınız bu teknolojinin ilk çıktığı dönemlerde internet üzerinden verinin çok yavaş geliyor olmasından kaynaklı olarak bir flash uygulamasının çalışabilir hale gelmesi epey zaman alıyordu. Bu dönemlerde biz flash sitelerinde görselin yüklenmesi esnasında kullanıcıların zaman geçirmesini sağlayacak bazı küçük uygulamalar gerçekleştiriyorduk. Böylece o uygulamalar flash’tan önce yüklenip, bekleyiş sırasında insanların zaman geçirmesi sağlanıyor, ondan sonra asıl uygulamamızı gerçekleştiriyorduk. Daha sonra flash teknolojisi oldukça hızlı bir şekilde gelişti ve videoyu bile içine alır hale geldi. Aslında daha önce grafikler ve grafiklerle yaptığımız animasyonlar daha sonra direk flash formatının içine video gömülmesinin sağlanması ile birlikte bambaşka bir noktaya geldi.

Şimdi yepyeni bir dünyadan bahsediyoruz. Özellikle HTML 5.0 ile birlikte, HTML formatının içinde standart, alışılmış ve doğal bir obje haline geliyor. Bu objenin var olması belki birçok şeyi çok kolaylaştıracak gibi görünüyor.