IPTV Geniş Bant Konusu

“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” HERAKLEITOS

IPTV’nin gelmesiyle birlikte sektörde nelerin değişeceğini çok iyi anlamak gerekiyor. Birkaç sektörü birden etkileyecek bir teknoloji IPTV. Bu sektörlerin en önemlilerinden biri öncelikle internet ve internet teknolojileri ile internet servis sağlayıcılarıdır. IPTV ile birlikte internet üzerinden videonun geçmesi söz konusu olacak ve bu nedenle de internet üzerinden geçen bu videonun oluşturduğu bir trafik olacak. Ve bu trafik internet servis sağlayıcılarının daha fazla trafikle uğraşması gerektiğini ortaya koyuyor. Oecd’nin yaptığı araştırmalarda gelişmişliğin en önemli belirtilerinden biri olan yüksek hızda internet ve evlere ulaşan yüksek hızda internet penetrasyonu noktasında IPTV gerçek anlamda bir kilometre taşı. Bunun yararlarını 4 farklı konuda göreceğimizi tahmin ediyoruz.

1- Yüksek hızda internet abone sayısı ciddi anlamda artacaktır.

2- Yüksek hızlara ulaşılacaktır. Şu anda ADSL tarafında 8 MB olan internet hızının daha da yukarıya çıkacağını tahmin ediyoruz.

3- Video sıkıştırma teknolojileri konusunda ciddi bir gelişme olacaktır.

4- Video ekipman ve aksesuarlarında, video işleme araçlarında sahip olma maliyetleri ciddi anlamda düşecektir.

Tabii internet kullanıcılarının yüksek hızlı internet kullanımı artışı ile ilgili elimizde birçok veri var. 2006 yılında Kuzey Amerika’da 26 milyon yüksek hızlı internet kullanıcısı varken bunların % 54 ü kablo üzerinden internet kullanıyorlar. Kablo TV üzerindeki kullanıcıların % 46’sı DSL üzerinden kullanıyorlar ve 2006 yılında dünyada 200 milyon yüksek hızlı internet kullanıcısı bulunuyor. Yüksek hızda internet bağlantısının artması ile birlikte zaten

Türkiye’de olmaya başlayan bir fiber optik altyapısı ortaya çıktı. Aynı zamanda internete ulaşım konusunda sadece fiber optik tarafta değil kablosuz tarafta da ciddi gelişmeler var. Bu taraftan baktığınız zaman evinize yani bir abone olarak bir IPTV abonesi olarak evinize alabileceğiniz internette ulaşabileceğiniz hızlar ADSL üzerinde 8 MB civarını buldu. VDSL’deki şu anda santrallerde sadece 1 aboneye yer var ve 32 MB civarı söz konusu, fiber optikte 100 MB’lara kadar çıkan hızları kullanmak mümkün oluyor. Ancak bunun dışında özellikle mobil operatörler tarafından gelen yeni bir fırsat söz konusu.

Bu fırsatla birlikte yani trafiğin sayılmayacağı bir internet altyapısının oluşturulduğu 3G teknolojisi söz konusu. 3G ile birlikte yine herkesin son derece heyecanla beklediği 4G ve LTE teknolojileri de yakın zamanda hayatımızın içine girecektir diye tahmin ediyoruz. Video sıkıştırma konusunda da bazı gelişmeler olduğundan bahsetmiştir. Şu anda en ciddi kullanılan video sıkıştırma teknolojisi H264. H264 ile birlikte çok yüksek kalitede yüksek oranda sıkıştırmalar söz konusu olabiliyor. Ancak bu son nokta mıdır, hayır son nokta değildir. H264’ün de ilerisinde ortaya çıkabilecek yeni teknolojiler söz konusu olacaktır. IPTV’nin bu teknolojilere entegre edilmesinin gerçekten bir gecelik bir iş haline geleceğini tahmin ediyoruz. Çünkü evinizdeki IPTV set-top boxları aynı zamanda internete bağlı oldukları için karşılıklı çift taraflı bilgi gönderebilme yetkisine sahiptirler. Bu yetkiden kaynaklı olarak internet üzerinde yeni yeni güncellemeleri kendi kendilerine alabilme üzerinde düzeltmeler yapabilme imkânına sahip olacaklardır.

Bu geri dönüşümden bahsetmişken, Türkiye’deki geri dönüşüm oranlarının çok düşük olduğundan da bahsetmenin doğru olacağını düşünüyorum. Dijital platformlarda özellikle son zamanlarda görülen şu ki; geri dönüş oranları gerçekten çok düşüktür, izlenme analizleri yapılamayacak kadar düşmüştür. Bunun en önemli sebeplerinden birisi; geri dönüşüm tarafında bir telefon hattının kullanılıyor olması ve telefon hattının kullanılması ile ilgili olarak özellikle ev kullanıcılarının telefon hattını ne zaman ne şekilde kullanıldığından emin olamadıkları için telefon hattına bağlamama yoluna gitmeleri. Bunun çözümü olarak özellikle yeni dijital platform üreticileri acaba sim kart mobil bir geri dönüşüm çözümü mü üretsek diye düşünmüşlerdir. Fakat her üretilecek yeni teknoloji ve oluşturulacak geri dönüşüm yöntemi devamında set-top box maliyetlerinin daha yükseğe çıkmasına sebep olacağı için kimse tarafından çok da tercih edilmediğini görebiliyoruz.