IPTV Neden Önemli?

IPTV ile Web TV ayrımında dikkat edilmesi gereken hususlar

Türkiye’de IPTV ile internet televizyonunu yani Web TV’yi ayırt etmek için kullanılan yöntemlerden biri, birinde set-top box’ın olması diğerinde set-top box’ın olmaması üzerine konuşlandırılmıştır. Ancak bu konuda yapılan çok ciddi bir hata olduğunu düşünüyorum. Çünkü Web TV üzerinde de IPTV’de olduğu gibi set-top box’lı çalışan versiyonlar bulunmakla birlikte, Samsung yakın bir zamanda set-top box’ı olmayan yani doğrudan televizyona bağlanabilen yeni IPTV uygulamaları geliştirdi. Aslında burada dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi IPTV ile Web TV’yi ayırt etmenin en iyi yollarından birisinin altyapıyla ilgili olduğunu düşünmek doğru gibi geliyor bana. Altyapıdaki değişiklik oldukça gözle görülür bir değişiklik diyebiliriz. İnternet şimdiye kadar kendi içinde kullanım şekli olarak iki noktanın birbiriyle haberleşmesi doğrultusunda her bilginin her parçanın her paketin tek bir seferde gitmesi üzerine kurulmuş bir sistemdir. Yani eğer bir yerde bir internet bağlantısı üzerinden bir görüntü yollayacaksanız ya da görüntülü herhangi bir iş yapacaksanız yapacağınız iş için küçük veri paketleriniz vardır. Bu veri paketleri ile karşıdaki bilgisayarla haberleşmeye başlanır, handshake yapılır. Karşı taraftaki bilgisayarın ne olduğu, ne amaçla kullanıldığı ortaya çıktıktan sonra o paketler teker teker gönderilir. Gönderilen her paketin sonunda o paketin gerçekten alınıp alınmadığı ile ilgili olarak karşı taraftan bir onay mesajı gelir. Bu onay mesajı geldiği zaman eğer paket hala alınmamış veya paketle ilgili ciddi problemler varsa paket yeniden gönderilir. Gönderilen paket sayısında parazitlerin olması yani paketlerin bazılarının okunamaz hale geldiğinden yeni paketlerin gelmesine gerek olması durumu quality of services yani servis kalitesi olarak geçiyordur.

Servis kalitesi yüksekse paketlerin hepsi karşı tarafa parazitsiz olarak ulaşır. Hepsi diyorum, hepsi noktasına gelmek gerçekten mümkün değil, ancak servis kalitesi ne kadar yüksek olursa

internet üzerindeki trafik de aynı oranda düşecektir çünkü amaç hatalı paketler oluşturmak değil, doğru paketleri ulaştırmaktır. Şimdi gelelim işin ikinci noktasına yani servis paketlerinin servis kalitesinin dışında oluşturulan bu trafik noktasına. Şimdi şöyle bir senaryo üzerinden gidelim; bir bilgisayarınız var ve bu bilgisayar başka 15 bilgisayara video gönderiyor. Videonun karşı tarafa ulaşabilmesi için diğer bilgisayarlar bu bilgisayara bağlandığını belirlemesi lazım ve bağlandıktan sonra bir hadshake yapıyor olması lazım. Ve karşılıklı anlaşma başladıktan sonra yani protokol kurulduktan sonra videonun her saniyesi için belli paketleri 15 tane hazırlayıp 15 tane kişiye ayrı ayrı yollaması gerekiyor. Görüleceği gibi bu durumun oluşturduğu ciddi anlamda bir trafik var. Fakat bunun yerine IPTV üzerinden geliştirilmiş olan bir teknoloji söz konusu olduğu zaman bu bilgisayar mevcut videonun bütün parçalarını routera yolluyor. Router parçaları teker teker isteyen herkese broadcast yöntemiyle yani yayıncılık anlayışı ile paketliyor. Şimdiye kadar olan bütün internet teknolojilerinde paketler sadece bir kez kullanıldı. Bu nedenle paketlerin bir kez kullanılmasından kaynaklı olarak bir güvenlik sistemi söz konusu ama aynı zamanda paketlerin hepsi aynı internet ortamından geçtiği için dinlenebilme oranı söz konusu oluyor.

Tabii diğer ortamlarda bire bir haberleşme üzerine kurulu olduğu için güvenlik dinlenme noktasında güvenlik son derece önemliydi ve dinlenebilir olmak büyük bir problem yaratıyordu. Ancak şimdi amaç zaten dinlenebilirlik yani çok daha fazla kişinin dinleyebiliyor olması. Çünkü siz paketi bir kez atıyorsunuz ve paket routerlar tarafından parçalanıyor, aynı paketten bir sürü üretiliyor ve bu üretilen paketler farklı bilgisayarlara isteyen bütün bilgisayarlara ulaştırılabilir hale geliyor. Tabii bu dediğim trafiği çok azaltan bir noktadır. Yani diyelim ki bir kanalın canlı yayın sunucusuna sahipsiniz. Canlı yayın sunucusu çok fazla sayıda kişiye bilgi ulaştırmak zorunda değil, sadece bu bilgiyi dağıtacak olan distribute edecek olan kişilere ulaştırmakla sorumlu olacaktır. İnternetin de tabiatına aslında ters düşen bu yeni yapı videonun ciddi şekilde haberleşmesini sağlayacak. Ama sadece videonun haberleşmesini sağlamakla kalmayacak, yayıncılığın internet içerisine girmesine sebep olacaktır. Yani her seferinde internetin birçok sektörün içine girdiğinden bahsediyoruz ama bu sefer içine girdiği sektörün de etkilerini yayıncılık tarafında ve internet teknolojileri tarafında alıyor. Bu nedenle zaten IPTV’nin ortaya çıkması biraz daha fazla zaman alıyor. Bunu atlamamak gerekiyor. Tabii daha önce bunu deneyen birçok şirket oldu. Bu şirketlerin en önemlilerinden birisi Akamai. Akamai, dünyada bilginin disturubute edilmesi yani yayılması amacıyla çalışan bir sistem. Ve bunu sadece kendi bilgisayarları ve kendi altyapıları üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bu altyapı aslında son derece internet altyapısı ile bütünleşik çalışan bir altyapı. Ancak tabii ki IPTV’de olduğu gibi doğal bir altyapı değişikliği ile oluşmuyor, sadece zorlama bir altyapı değişikliği ile oluşuyor. Akamai’nin yaptıkları gerçekten çok önemli çünkü daha önce yayılım amacıyla ya da bir yayının ulaştırılması amacıyla yapılan sistemlerde, Akamai dışında çok fazla bu işle uğraşabilen, bu işi çözebilen insan ne yazık ki yoktu. Şimdi yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Çünkü önemli olan bir diğer husus içerik yöneticileri noktasıdır.