IPTV Nedir?

“Teknolojinin ve internetin yeni gözdesi: IPTV”

Gün geçmiyor ki; teknoloji bize yeni bir sürprizle gelmesin. Yıllar önce bir hocam; internet ve felsefesi üzerine yaptığımız bir sohbette bana Maxim Shribber’ın interneti spermatik bir teknoloji olarak tanımlamasından dem vurmuştu. Birkaç ay sonra bir köşe yazımda Shribber’ın bu sözünü kullanmaya karar verdiğimde, Google’da duyduğum ismi yazarak küçük bir araştırma yapmak istedim. Google ilk seferde bulamamıştı ve ne kadar zorlarsam zorlayayım bana “Bunu mu demek istediniz?” bile demedi. Bunun üzerine hocamı aradığımda, fena halde tongaya düştüğümü farkettim. Aslında analiz doğru ve farklı bir şekilde convergence yani yakınsamayı anlattığından hiç şüphelenmemiştim. Naom Chomsky ile tanışsam dediğimde cep telefonunu çıkaran birinden nasıl şüphelenebilirdim ki? Gerçi internet dünyası bizi hep biraz paranoyaya yönlendirmiştir. Zira internet bir bilgi kaynağı değildir. Yazılan her şeyi doğrulamayı bilmeniz gerekir.

Bu kadar paranoyak bir yaklaşıma sahip olduğum halde şüphelenmememin en önemli sebebi, teknik taraftan olmamasına rağmen hocamın internetten bahsederken şu bizim 90’lı yıllardan beri ağzımızdan düşürmediğimiz yakınsama konusuna gönderme yapıp, internetin yakınsamaya girdiği her teknolojiyi kendi karakterine göre yapılandıran erkil bir yanının olduğu saptamasını çok net şekilde yapmasıydı.

Aradan yıllar geçti ve TV ile internet birbirine yakınlaşıp, yepyeni bir dönemin başlangıcını oluşturmaya başladılar. İnternet, radyo, gazete ile yakınsamalarında hep diğer tarafı kökünden değiştirirken bir taraftan da çok güzel yeni bebekler dünyaya getirmiştir. Ancak, TV tarafı hepsinden daha heyecanlı bir yakınsama oldu ve oluyor. Bu sefer diğer taraf dünyanın en önemli ve büyük sektörlerinden biri. Bu nedenle ortaya çıkacak karışım beni çok ama çok heyecanlandırıyor.

Medya teorisi en basit anlatımı ile “Bir mesajın bir mecra üzerinden gönderici tarafından alıcıya iletilmesidir”. Daha ileri teknikler alıcının bir geribildirim yapabilmesi imkânını sağlar. Ancak geribildirim doğru kanallarda çok dikkate alınsa bile, mesaj yoğunluğunun yanında çok cılız bir akımı oluşturur. Geri bildirimi yeteri kadar güçlendirirseniz bir etkileşim ya da interaktivite’den bahsetmek daha doğru olur. IPTV işte bu durumu doğal hale getiren bir oluşumdur. Geri bildirim o kadar yoğundur ki; mesajı formatlar değiştirir. Teorik açıdan anlattığınızda belki çok anlam ifade etmese de IPTV sadece bir iletişim teknolojisi değildir. Programın üretimini, üretim kalitesini, program formatlarını da ciddi anlamda etkiler. Açıkçası rejinin hükümranlığına son verecek bir TV teknolojisidir, IPTV.

“Kısaca IPTV sadece bir teknoloji değil hepimizin hayatını değiştirecek bir yaşam tarzı”

IPTV’nin en iyi anlatımları ile belki de her gün karşı karşıyasınız. Hani evindeki Lost dizisinin başlamasına 42 saniye kala işyerinden çıkan Ali Bey, dizinin hiçbir tarafını kaçırmamasından, evimizdeki internetin hem telefon hem internet hem de televizyon olması durumudur, IPTV.

IPTV ile ilk anda evimize internet hattı üzerinden girecek bir TV yayını gibi görünen ama sonunda TV’de seyrettiğimiz bir yayını hiç durdurmadan telefonumuza aktarabileceğimiz bir hayat şeklinden bahsediyoruz. Yani kısacası IPTV; sadece bir teknoloji değil hepimizin hayatını, TV’ye bakış açısını değiştirecek bir yaşam tarzı olacak.