IPTV’de Kalitenin Belirleyicisi Ve Farklılaşma Yöntemleri

HD, interaktif, feedback üçgeni

 

IPTV ile ilgili oldukça fazla yazı yazdık. Bunların içinde teknik detaylara olabildiğince az yer verdik. Bunun en önemli sebebi, iletişimin bu kanadında teknik altyapıların oldukça hızlı değişmesidir. Fakat bunca teknik değişimin yanında sabit kalan şey bu iletişim kanalının nasıl kullanılacağına dair felsefe ve düşüncelerdir. O yüzden bu kitapta teknik detaylardan çok felsefe ve fikirlerle karşılaşıyorsunuz.

IPTV’den bahsederken tabii ki işin televizyon kısmının ön plana çıktığını hatırlamalıyız. IPTV görsel açıdan iyi olan bir televizyon kavramı olmak zorunda. Bu açıdan baktığımız zaman hemen aklımıza şu an popüler olan HD kanallar geliyor. Ancak şunu da göz ardı etmemek gerekiyor, televizyon kanalında çıkabileceğiniz en yüksek nokta gözün algılayabileceği seviyedir, yani 24 frame’in üzerine çıkmanızın sizin açınızdan pek bir yararı olmayacaktır. Ancak gözün algılayabildiği bazı şeyleri oluşturmak her zaman kolay olmamaktadır. Bunların başında elbette ilk akla gelen 3D teknolojisidir. Üç boyut teknolojisi göz ile algılanabilecek seviyeye ne yazık ki henüz gelemedi. Bu teknolojiden faydalanabilmek için bilgisayar ile bağlantılı çalışan bazı gözlükler kullanmak gerekiyor. Üç boyut teknolojisi gözün ulaşabileceği, algılayabileceği, görebileceği bir teknolojidir. Bu nedenle IPTV tarafından bakıldığı zaman ciddi anlamda farklılaşmanın bir parçası haline gelecektir. Zaten günümüzde bakıldığında HD teknolojilerinin dışında 3D teknolojilerinin de ilgi gördüğünü gözlemliyoruz. Tabii burada özellikle kullanıcılar açısından bakıldığında gözlük ve gözlüğün devamlı kullanılmak zorunda olunması sıkıntı yaratmaktadır. Peki, gözlüksüz 3D uygulamaları imkânsız mıdır? Tabii ki değildir fakat gözlüksüz 3D uygulamaları hakkında çalışmaların hala sürdüğü ve belli bir süre daha bu gözlüklere katlanmak zorunda olduğumuz da maalesef ayrı bir gerçektir. Bu arada 20 yıldır süren hologram çalışmalarını da atlamamalıyız. İşin o tarafında da ciddi çalışmalar bilindiği gibi devam etmektedir.

Bunlar ne zaman karşımıza çıkar ve ne zaman gelişirler, bunu bilmek gerçekten kolay değil. Ancak şunu bilmek gerekiyor ki, televizyon şu an salonumuzda en önemli noktalardan birinde yer alıyor. Bu yüzden televizyon evimizin en önemli parçalarından biridir diyebiliriz. Aynı zamanda bu önemli aksesuarımız evimizin birçok alanında evimizin kontrolü için kullanım alanı oluşturabilecek bir yapıya sahiptir. Yani kumandanız üzerinden evinizin herhangi bir yerindeki ışığı açıp kapamak gibi bazı kontrollere de imkân tanımaktadır.

İşte bu noktadan bakıldığı zaman IPTV’nin en önemli faaliyet alanlarından bir tanesi arkasındaki network bağlantısı ile oluşturulacak ‘Ev Otomasyon’ sistemleri olacaktır. Ev otomasyon sistemleri açısından bakıldığı zaman IPTV, evin beyni haline gelebilecektir. Bu dediğimiz yapılabilir mi? Evet yapılabilir. Yani bir yandan bakıldığı zaman IPTV bir televizyon teknolojisi gibi görülse bile aynı zamanda interneti televizyonunuza getiren teknoloji olarak internetin imkânlarını size sunan bir hizmet olma özelliğine de sahiptir. IPTV’nin ayrıca HD ve HD ekstra ya da yeni oluşacak iki bin küsür çözünürlükteki televizyon teknolojileri noktasında yeni şeyler üretmesi hiç zor değildir, bunlar işin bir parçasıdır. Ancak farklılaşma noktasına gelince, IPTV’nin farklılaşacağı nokta ev otomasyon sistemleri ile entegrasyonlarının sağlandığı nokta olacaktır. Böylelikle evin sahibi ve beyni haline gelip kullanıcılarına oldukça yardımcı olacaktır.