Kablosuz IPTV

Cep telefonlarımız bile birer televizyon kanalına dönüşecek

 

Evlerimizdeki televizyonun yakın bir zamanda farklı şekillerde kullanıldığını göreceğiz. Bu farklı şekillerin en önemlisi kuşkusuz ev otomasyon sistemleri olacak. Ev otomasyon sistemlerinin büyük bir kısmı evimizdeki televizyonlara bağlanacak. Ancak eskisi gibi evlerde bir tane televizyon bulunmuyor. Monitör sayısının gittikçe arttığı bir dünyaya doğru gidiyoruz. Düşünüldüğünde bunlar aslında yeterli gibi görünmüyor. Daha sonrasında mobil televizyonlar hepimizin hayatının içerisinde bulunacak parçalar haline gelecekler. Bunun için en çok kullanılacak yöntem akıllı telefon dediğimiz telefonların tamamına yakın bir kısmındaki büyük ekranların IPTV için kullanılmasından kaynaklanıyor.

“IPAD ve devamında oluşacak tablet bilgisayarlar ya da tablet yapıları evimizdeki televizyonun kişisel bir versiyonunu hayatımızın içine alır bir hale getirecek.”

 

Yani mobil IPTV uygulamalarından bahsediyorum. Mobil IPTV uygulamaları tabii ki GPRS üzerinden bile çalışabilir durumda. Çünkü ekranlar küçük olduklarından dolayı ekran üzerinde gösterilecek görüntünün kalitesinin çok yüksek rakamlara çıkmasına gerek olmadığını görüyoruz. Ancak bir yandan da cep telefonları ekranlarının gittikçe büyüdüğünü görüyoruz. Bu nedenle IPTV uygulamalarını cep telefonlarına koyma ihtimali de çok yakın bir zamanda var gibi görünüyor. Evinizdeki televizyonlarda bir program seyrederken kaçırmamak için onu cep telefonumuza geçirip, cep telefonu üzerinden seyretmeye devam etmeniz ya da daha sonra seyretmek için kaydetme imkânına olanak sağlayacak bir cep telefonu yapısının bulunması hepimizin hoşuna gidecektir. Bu uygulamaların yakın bir zamanda gerçekleşeceğini çok iyi biliyoruz. Hatta bir kısmının da gerçekleştiğini görüyoruz. Tabii cep telefonlarının dışında bir başka faaliyet alanını da atlamamak gerekiyor.

Bahsettiğimiz faaliyet alanı kuşkusuz “IPAD”ler. Ipad ve devamında oluşacak tablet bilgisayarlar ya da tablet yapıları evimizdeki televizyonun kişisel bir versiyonunu hayatımızın içine alır bir hale getirecek. “IPAD”lerin şu anda kullandığı uygulamalardan birisi İngiltere’de Verizon’un yaptığı Fios. Fios uygulaması sayesinde “Ipad”inizden bir televizyon kanalının canlı yayınını izleyebilme imkânına sahip olabiliyorsunuz. Benzer uygulamalarını Türkiye’de TTNET tarafından Tivibu uygulamasının bir parçası olarak hem Iphone hem Ipad için oluşturulacağı uzun zamandır TTNET yetkilileri tarafından söyleniyor. Bunun da yakın bir zamanda hayatımızın bir parçası haline geleceğini çok net bir şekilde görebiliyoruz. Tabii şu an kullanılan 3G teknolojisinin 4G’ye geçmesi ile birlikte bu imkânların çok daha hızlı bir şekilde artacağını söyleyebiliriz.

Evlerimizin içinde ise WIFI kullandığımız kablosuz internet ağları “Ipad”in ihtiyacı olan görüntü kalitesini verebilmek için yeterli olan bant genişliğine zaten sahipler. Bu nedenle evlerin içinde de “Ipad”ler üzerinden televizyon seyreder hale geleceğiz. Bu uygulamaların hepsinin bir mobil IPTV uygulaması olduğunu söylememize herhalde gerek yok. Çünkü mobil IPTV uygulamasının dışında herhangi bir şekilde televizyon seyredebilmeniz için kullanacağınız yöntem ağırlıklı olarak ‘TV Tuner’larının yani istasyon aramaya yarayan araçlarının bulunmasını gerektiriyor. IPTV uygulamalarıyla internet televizyonu uygulamaları arasındaki farkları daha önce konuşmuş olduğumuz için bunu konunun içine dâhil etmemekle birlikte “İnternet TV” uygulamalarının büyük bir çoğunluğunun yakın zamanda bant genişliklerinin de artmasıyla birlikte IPTV uygulamalarına dönüşeceğini de bilmek ve hissetmek gerektiğini düşünüyorum.