Kamu İçin IPTV

E-devlet uygulamalarına karışık olmayan çözümün yolu

 

IPTV sadece özel sektörün işine yarayacak bir konu değil. Aslında devletlerin de bu konularda ciddi çalışmalar yapması ve kamuyu bilgilendirmesi açısından bazı faaliyetlerde bulunması gerekiyor gibi görünüyor. Biliyorsunuz devletlerin en önemli faaliyet alanlarından birisi vatandaşı bilgilendirme ve gerekli olan konularda yönetimsel bilgilerini ve uyarılarını vatandaşa ulaştırabilme durumudur. Bunun için belli bir dönem önceye kadar ilanlar kullanılırken daha sonra internetin de devreye girmesiyle birlikte internet üzerinden e-mailler aracılığıyla insanlara bilgi veren bir yapının oluşması sağlanmaya çalışıldı hatta daha sonra e-devlet yapılarının da bir parça faaliyete geçtiğini görebiliyoruz. Ancak faaliyete geçen bu yapılar ne kadar doğru yapılandı, ne kadar işe yarar hale geldi ve Türkiye gibi bir ülkede bu yapıların kullanım oranları nedir diye sorarsanız bu tarafta umut verici rakamlar görünmüyor.

“IPTV ile birlikte televizyon kullanmayı bilen bir kişi bile e-devlet projelerinden yararlanabilir ve kendisiyle ilgili düzenlemeleri hızlıca öğrenebilme imkânına sahip olabilir.”

 

Bu nedenle IPTV’nin bu alanda da önemli bir açığı kapatacağını tahmin ediyorum çünkü e-devlet uygulamalarını kullanabilmek için gerekli olan karışık internet bilgisi ve internet kullanabilme yetkisi IPTV ile birlikte ortadan kalkıyor. Bunun yerine IPTV ile birlikte televizyon kullanmayı bilen bir kişi bile e-devlet projelerinden yararlanabilecek ve kendisiyle ilgili düzenlemeleri hızlıca öğrenebilme imkânına sahip olabilecek. Tabii burada önemli kısımlardan birisi de e-imza ve sorgulama sistemleri aracılığıyla yapılabilecek dolandırıcılık faaliyetlerinin önlenebilmesi durumudur. E-devlet projelerindeki birçok güvenlik açığının insanlara zarar verdiği yakın bir zamanda Mernis Projeleri’nin içindeki güvenlik açıklarından kaynaklanarak vatandaşların bilgilerinin veri tabanı üzerinde tutulması noktasında görmüş olduk.

Bu nedenle e-devlet projelerinin bu tarafıyla da IPTV üzerinden gerçekleştirildiğinde büyük rahatlık sağlayacağını tahmin ediyorum. Bunun sebebi bu dolandırıcılık yöntemlerinin çoğunun internet gibi bir ortamda ‘IP’ üzerinden gerçekleştirilen kimlik doğrulama (authentication) tarafından dolayı karşı tarafı bilememekten kaynaklandığını tahmin ediyorum. IPTV ile birlikte bu sorun da ortadan kalkacak. Çünkü IPTV ile birlikte karşı tarafın kim olduğunu ve neredeyse adresine kadar bilme imkânına sahip olacağız. Ayrıca otantikasyon bilgisi daha kolay elde edilebilir bir hale gelecek ve e-devlet projeleri IPTV üzerinden çalıştığında devletin vatandaşını doğru şekilde otantike ettiği ve kim olduğunu anlayabildiği bir yapı haline gelecek. Tabii e-devlet projelerinin IPTV üzerinden çalıştırılması noktasında neler yapılması noktasına gelince; tabii ki buradaki IPTV kanalından kastımız; standart alıştığımız bir canlı yayın ya da yayın yöntemiyle yapılan bir kanal değildir, daha çok dijital platformlarda görmeye alışık olduğumuz katma değerli servisler kısmında incelenebilecek interaktif kanallardan bahsediyoruz. İnteraktif kanallar aracılığıyla birçok bilgiye ulaşabilme imkânına sahip olabileceğimiz bir teknolojiyi biliyoruz. Ancak birçok dijital platform cihazının arka tarafındaki feedback kısmının çalışmamasından ve internet bağlantısının tam olarak olmamasından dolayı set üstü kutularından karşı tarafa yani merkeze bilginin ulaştırılması zor olduğu için dijital platformlar etkisiz kalıyor. Büyük bir çoğunlukla sadece merkezden set-top kutularıyla ilgili bilgi aktarımı için kullanılıyor.

Ancak IPTV üzerinden normal şartlarda her iki tarafa bilgi aktarımının sahip olabileceği bir teknoloji ortamda bulunuyor. Bu nedenle ancak IPTV söz konusu olduğunda zaten her şey internet üzerinden gerçekleşeceği için bütün yapı doğası gereği çift taraflı. Dolayısıyla bu çift taraflı yaklaşımın sonucu olarak IPTV üzerinden e-devlet projelerini ve interaktif kanalları interaktif şekilde çalıştırabilmek mümkün hale geliyor olacak. Tabii e-devlet projelerinin yanı sıra kamu faaliyetlerinin en önemli bölümlerinden birisinin e-belediyeler tarafından gerçekleştirildiğini unutmamak lazım.

Belediyelere ve yerel yönetimlere IPTV desteği

 

Özellikle belediyeler ve yerel yönetimler de IPTV üzerinden birçok bilgiyi vatandaşa ulaştırabilme imkânına sahip olacaklar. Bu noktada belediyelerin zaten bir televizyon kurma hakkının olduğunu hali hazırdaki yasa gereği biliyoruz. Dolayısıyla bu yasanın da devamı olarak belediyelerin IPTV uygulamalarını gerçekleştirebilecekleri yeni platformların oluşacağını da tahmin ediyorum. Belediyeler açısından bakıldığı zaman, belediye faaliyetlerinin vatandaşa duyurulması aşamasında, vergilerin ve vatandaşların yükümlülüklerinin duyurulması aşamasında birçok bilgiyi ulaştırabileceği bir kanal olacağını düşünüyorum. Birçok Anadolu şehrinde Murdoch’ın da işaret ettiği üzere yerel kanalların seyredilme oranlarının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Ancak buna rağmen yerel televizyonların reklam gelirlerinin de çok düşük olduğunu rahatça görüyoruz. Yerel kanalların izlenme oranlarına baktığınız zaman birçok şehirde sayıca fazla yerel kanalın olması ne kadar çok izlenildiğinin ve prime time zamanında özellikle yerel kanallara daha fazla ilgi gösterildiğinin en güzel belirleyicisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun en önemli sebeplerinden birisi ulusal kanalların o saatlerde özellikle İstanbul ve İstanbul içindeki insanları ilgilendirebilecek haberleri ve bilgileri vermesinden kaynaklanıyor. Ancak birçok Anadolu şehrinde yaşayan insan kendi şehirleriyle ilgili sorunları ve çözümleri, günlük haberleri izlemeyi ulusal kanallardaki haberlerden daha çok tercih eder hale geldiler. Bu sebepten dolayı yerel kanallar ya da Anadolu şehirleri için IPTV uygulamalarının ciddi bir faaliyet alanı olduğunu tahmin ediyorum. Ayrıca şunu da atlamamak gerekiyor; yerel kanalların birçoğunun o şehrin hemşerisi olan ancak o şehirde bulunmayan kişilere ulaştırılması da büyük bir problem. Yakın bir zamanda çoğu insan tarafından öğrenilebilen bir Düğün TV olayı söz konusu ki; Düğün TV uydu üzerinden Anadolu’da yapılan herhangi bir düğünü belirli bir saat aralığında yayınlıyor ve bu yayının o şehirde bulunmayan ve o düğüne ulaşma imkânı olmayan kişiler tarafından izlendiğini duyuyoruz. Düğün TV bu noktada büyük bir başarıya da imza atmış durumda. Çünkü bu sayede uydunun maliyetlerini karşıladığı gibi kâra geçme imkânına sahip oluyor ve izleyicilerde daha çok doğduğu şehirde bulunamayan Avrupa’da bulunan insanlar oluyor. Tabii uydu üzerinden maliyetlere bakıldığı zaman bu maliyetlerin çok büyük olduğunu görebiliyoruz. Bu durumda IPTV tarafında bu maliyetlerin daha düşük olduğunu da göz önüne alırsak, IPTV üzerinden bu faaliyeti gerçekleştirmek önümüzdeki dönemde çok daha akıllıca olacaktır.