Sosyal Ağlar IPTV’yi Nasıl Değiştirecek?

“Facebook üzerindeki videolar ile yapılabilecek bir televizyon kanalı uygulaması ve bunun IPTV üzerinde yapılamaması için hiçbir sebep yok.”

 

Son zamanlarda özellikle bilişim sektörünün ilgilendiği bir konu; tabletler. Tabletler aslında eski bir teknoloji, çok yeni olduğu söylenemez. Evimdeki tablet bilgisayarı alalı yaklaşık üç dört sene olduğunu söyleyebilirim. Benim kullandığım tablet bilgisayarın özellikleri standart bir Netbook’tan daha iyi, Notebook’tan ise biraz daha kötü diyebilirim. Dolayısıyla tablet bilgisayar yani tablet PC o zamanlardan beri var olan bir teknoloji diyebiliriz. Ancak Netbook’lar ile birlikte merkezi işlemcilerin ısınma sorunlarının azaltılması ve yeni ısınmayan işlemcilerin ortaya çıkması tablet bilgisayarların hayatımıza daha çok girmesini sağlıyor. Bu önemli bir nokta ve atlamamak gerekiyor. IPad hakkında da bir şeyler söylemek istersem, cihazı ilk kullanmaya başladığımda dikkatimi çeken en önemli nokta devamlı yazılımlar arasında hareket etme zorunluluğunda olmamdı. Çünkü sosyal ağların büyük bir kısmını IPad üzerinden takip etmek çok kolay olmasına rağmen başka bir anlamda bunu gerçekleştirmek için ciddi anlamda gayret sarf etmek gerekiyordu.

Flipboard’un getirdiği farklılıklar

 

Buna Netscape üreticilerinden biri olan şahsın gerçekleştirdiği ‘Flipboard’ uygulamasıyla son verildiğini gördük. Sosyal ağların hepsini aynı yapının içinde çalıştıran bir program sonucu magazin okur gibi sosyal ağlarınızdaki yeni bildirimlerinizi artık rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Böylece siz magazin okur gibi okurken, dinlemek veya izlemek istediğiniz insanlar hakkında bilgilere sahip oluyorsunuz. Bu sadece Twitter için geçerli değil tabii, Facebook ve teknoloji sitelerini de kapsıyor.

Flipbook aslında bir uygulamanın başlangıcı olabilir gibi görünüyor. Düşünüldüğünde Twitter gibi sosyal medya ağlarında geçen anlık iletilerin büyük bir çoğunluğu hepimizin hayatının bir parçası haline gelmeye başladı. Bunun güzel göstergelerinden birisi de Fossil’in ürettiği yeni saat. Saatin üzerinden Twitter bilgileri size ulaşabiliyor. Evinizin banyosuna bile Twitter’ın uğrayacağını söyleyebiliriz. Tabii Twitter ve Facebook hakkında konuşuyorken içerikleriyle de ilgilenmek gerekiyor. Facebook’un içeriğinin sadece yazıdan oluştuğu düşünülse de, Facebook’un dünya üzerindeki video içeriğinin % 10’unu oluşturduğu bilinen bir gerçek. Bu, Facebook üzerinden gelen bilgilerin büyük bir çoğunluğunu kullanarak TV kanalı oluşturmaya doğru gidilebileceğini gösteren en büyük ayrıntılardan biri.

Burada belirtmek istediğim şu; Akıllı TV gibi birçok kısa görüntülerin olduğu bir televizyon kanalından bahsediyoruz. Ancak bu televizyon kanalındaki o küçük görüntülerin hepsi tek noktadan çıkmıyor, hepsi görüntülerle ilgili kişilerin kanallarından geliyor. Şimdilik hayalini kurduğumuz, Facebook üzerindeki videolar ile yapılabilecek bir televizyon kanalı uygulaması ve bunun IPTV üzerinde yapılamaması için hiçbir sebep yok. Bu uygulamanın altında da altyazı olarak devamlı bir tweet kaydığını düşünün. Aslında baktığınızda bir televizyon kanalından bahsediyoruz fakat Facebook ve Twitter üzerinden devamlı güncellenen, devamlı içerik üretilen ve her izleyicinin farklı şeyleri izlediği bir kanal. Dolayısıyla sosyal ağlar ile IPTV’yi birbirinden ayırmak çok kolay değil gibi görünüyor. Bu nokta dışında yine bu uygulamalara benzer başka bir uygulamayı da unutmamak gerekiyor. Bu aslında EPG tarafından bakan bir uygulama olarak görülüyor. Uygulamanın adı Tunerfish. Uygulamanın yaptığı şey ise; Tunerfishe kayıtlıysanız ve orada arkadaşlarınız varsa, sizin daha önceden ve o anda ne seyrettiğinizi o anda hangi videoyu seyrettiğinizi ortaya koymaktan ibaret. Bu bir yandan bakıldığında internet aracılığıyla yapılmış olan ‘human meter’ olarak görülebilir. Bir yandan da bakıldığı zaman insanların birbirleriyle bazı içerikleri paylaşabilmelerini ve izledikleri dizilere daha kolay ulaşmalarını sağlıyor. Demek istediğim sosyal ağlar hem televizyonun sosyal tarafını algılaması açısından hem sosyal ağların televizyon altyapısını algılaması açısından iki farklı yapıyla da ciddi anlamda bağlantılı oluyorlar. IPTV işte bu noktadan bakıldığı zaman çok ciddi ve önem arz eden bir yerde duruyor.