Maillist klavuzu

• Öncelikle kayıt esnasında size gönderilen mesajı okuyup, saklayınız. Bu mesajın içinde bu listeye girmek ve listeden ayrılmak için yapmanız gerekenlerin hepsi yazacaktır. Eğer bir robot sözkonusu ise giriş ve çıkış mesajlarınızı sakın listeye atmayın. Bu robotların özel adreslerine yollayınız. E-groups ve yahoogroups gibi özel maillistlerde ise birçok işleminizi web üzerinden yapmanıza yarayan yönetim ekranları bulunmaktadır. Bu ekranlarda maillist ile ilgili her türlü ayarı yapabilir, sıkça sorulan soruların cevaplarını öğrenebilisiniz. Bunlara bakmadan listeye veya liste yöneticisine sakın mesaj atmayın.
• Özel bir moderasyon yöntemi uygulanmıyorsa, yolladığınız mesajı geri almanız söz konusu değildir. Bunu maillist yöneticisi de yapamaz. Bu nedenle yolladığınız mesajın gerçekten gitmesini istediğinizden emin olmalısınız.
• Büyük dosyalar yollamamaya dikkat edin. Bu dosyalarınızı içinde bulunduğunuz maillist’in kültürüne göre parçalayarak yollayabilir ya da o mailliste tahsis edilmiş olan bir alana koyabilirsiniz. Tabii eğer sizin bir alanınız varsa oraya koyup adresini de yollayabilirsiniz.
• Uzun süre mesajlarınızı kontrol edemeyecekseniz, listeden ayrılmaya yada mesaj kutunuza mesaj gelmeyecek bir ayarlama yapmaya dikkat edin. Aksi takdirde hem sizin mesaj kutunuz şişer hem de bir süre sonra mesajlar geri dönerek maillistin diğer sakinlerini rahatsız eder.
• Bir mesajı birden fazla mailliste aynı anda atmamaya dikkat edin. Eğer böyle bir zorunluluk varsa mutlaka özür dileyin.
• Bazı maillistler özeldir. Bu listelere davet edilmeden girmemeye dikkat edin. Bu listelerde dolaşan mesajları size izin verilmeden üçüncü kişilere göstermeyiniz.
• Eğer bir anlaşmazlık varsa durumu incelemeye insanların karekterleri ve özelliklerine saldırmamaya dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir