i-doser ve tarzı ses dosyaları uyuşturucu statüsüne girer mi?

Temmuz_kapak2-2

Popüler Bilim Dergisi’nin haberine göre internetten indirilen I-doser adlı sanal ses dosyaları insan beynine etki edip vücutta uyuşturucu etkisi yaratıyor.

Yetkililer, sanal uyuşturucunun gençleri gerçek uyuşturucuya yönlendirmesinden korkuyor! Türkiye koşullarında yasalarda yer almadığı gerekçesiyle cezai işlem uygulanamayan sanal uyuşturucuya herkes kolayca ulaşabiliyor.

I-doser'ler mp3 dosyalarından oluşuyor. mp3 sesleriyle uyuşturucular arasında bağlantı kurmak oldukça zor görünse de bu dijital dosyalara herkes kolayca ulaşabiliyor. İnternetten telefonunuza ya da bilgisayarınıza mp3’leri yükledikten sonra bir streo kulaklık ile karanlık bir ortam gerekli. Dosyaların satın alındığı ı-doser internet sitesinin uyarısına göre hoparlörden ya da başka işlerle ilgilenirken dinlenen dozlar etki etmiyor. Ayrıca beş dakika ile yarım saat arasında süren dozları sonuna kadar dinlemezseniz de istenilen etkiyi göremiyormuşsunuz.

İddiaya göre bedava verilen ilk ses dosyası ve diğerleri beyinde peyote kaktüsü etkisi yapıyor. Bu kaktüs uyuşturucu ve halüsinojen etkiye sahip olduğu için yendiğinde moda deyimiyle “kafa yapıyor.” Peyoteden itibaren yükselen dozların sonuncusu orgazm dozu. Uyuşturucu etkisinin dışında cinsel haz yaratma etkisinin de olduğu belirtiliyor.   

Beyinde ya da vücutta başka bir yerde herhangi bir zararı olup olmadığı kesin olarak bilinmeyen I-doser’ler kullananların anlattıklarına göre baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikâyetlere neden oluyor.

 

“Yasada yeri yok”

Amerika’da oldukça yaygın olan sanal uyuşturucu ı-doser, Türkiye’de ne uzmanlar ne yetililer tarafından tanınıyor. Popüler Bilim’e açıklama yapan uzman ve yetkililerse tahmin   böyle bir tehlikenin varlığını. I-doser’ın biyolojik olarak zararlarını bilmiyoruz ama plasebo etkisi de olsa ruh halinin değiştiğini düşünen gençler gerçek uyuşturucuya yönlenebilir. Ki bu korku uzmanların da ortak kaygısı…

Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Yetkilisi: “Bunu bizim suç unsuru olarak değerlendirmemiz mümkün olmaz. Uyuşturucu literatürüne girmemiş bir şey. TCK’ da unsuru olmayan bir konu olduğu için suç olarak sayamayız. Mesela yurtdışında “Yemen Otu” diye bir uyuşturucu çok yaygın. Bize de geliyor, kullanılıyor ama kanunda yeri olmadığı için işlem yapamayız. Bu da onun gibi yasada maddesi olmadığı için bir şey yapamayız.”

Psik. Dr. Aylin İlden Koçkar – Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü: “Bununla ilgili hiçbir şey okumadım. Çok uyduruk bir şey gibi görünüyor. İnsanlar arayış içindeler ve bu arayışlar onları bu tür şeylere yönlendirebilir. İlgi görüyorsa nedeni budur. Doğru bir şey gibi görünmüyor, mantığa uygun değil bir kere… Ses dalgaları bazı alanlarda etkili olsa da kasları harekete geçirmesi pek mantıklı görünmüyor. Deneyip etkili olduğunu söyleyenler de plasebo etkisi yaşamışlardır diye düşünüyorum. Farklı şeylere duyulan merak bu ve bunun gibi gerçekçi olmayan şeylere yönlendirebilir.”

 

Popüler Bilim Dergisi

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir