Gelecek vaadeden teknolojiler

Geçenlerde elime dünyada en çok kullanılan bilgisayarlar dilleri listesi geçti. Java bu yıl birinci sıraya oturmuş. Benim ilgilendiğim dillerde durumun ne olduğuna baktım. Phyton sadece bir tık yükselebilmiş. Aslında java kullanılan bazı sitelere bakıyorum da aynı uygulamayı başka bir dille yapmak daha kolay daha makulken, her halde uygulamayı geliştiren arkadaş sadece java biliyormuş. Java kullanılmış. Size komik gelebilir ama bu komik bir döngüdür. Firma büyükse, parasız sertifikasyon programları açar, bir anda dili sevmese de bedava olduğıu için öğrenen insan sayısı artar. İşveren bu adamlardan başkasını bulamaz hale gelir ve bir anda her yer o dille yazılmış uygulamalarla dolar.

Buradan programcılık yapan gençlere sesleniyorum, beğenmediğiniz bir dili sadece bedava sertifikasyon veriyor diye öğrenmeyin. Her dilin güçlü ve güçsüz olduğu yerler vardır. Bunları iyice öğrenin. Doğru dili doğru yerde kullanın. Mesela yıllar önce Serder Kuzuloğlu bana Ruby on Rails’den büyük heyecanla bahsetmişti. Ruby yükseliyor. Ama benim bir dilden beklediklerimi pek de karşılayamıyor. Ben bir dilin öncelikle özellikle internette kullanılacaksa minimum compile edilen sonra gelen geliştiriciye imkanlar sağlayan bir dil olması gerektiğini düşünüyorum.

Gelelim beğendiğim teknolojilere;

HTML 5 ile video. Bir kere daha yazıyorum. HTML 5 çok önemli olacak hani şu write once run everywhere var ya? İşte o aslında HTMl için yazılmış. Bir iki yıl önce internetten bilgi almak için kendi yazılımlarını kullananların sayısının artacağını söylüyordum. Uygulamalar aldı yürüdü. Ancak artık bu taraf doygunluğa ulaştı. Şimdi uygulama yazmak yerine browser üzerinden iş yapanların sayısının yeninden yükseleceğini düşünüyorum. Yazılımların cloud üzerinden sunucu tarafına kaydığını böylece update , güvenlik ve virüs kontrollerinin de servis tarafından sağlanmaya başlandığını görüyorum.

HTML 5 üzerinden videoya gelince.. Konuşuyoruz ben de öyle at ve deve birşey zannetmiştim. Değilmiş. Epi topu bir yeni tag … <video> diye .. Üç tane farklı video formatı var. ogg, mp4, webm. Bütün browserların desteklediği tek bir format yok. İki tane yapmak lazım. mp4, h262, acc codecleri ile bir kere olmazsa olmaz. ikincisi ise sırf bu iş için yapılmış webm. Bence ikisi yeterli. Yani html5 de video yapmak atla deve değil. İki convertion bir tag epi topu.

İkinci teknoloji. Data visualisation. Gerçekten harika  bir konu. Wolframcılar yeni bir döküman tipi yaratmışlar hem bunu hem de döküman içi dinamizmi sağlamak için. Gerçi Microsoft’un yıllardır içinden çıkamadığı döküman versiyonlaması ve dublikasyonu problemi göz önüne alınınca bu iş bana sorarsanız öyle çocuk oyuncağı değil. Yanlış anlamayın yapmakta sorun yok, kullanmak da sorun var.

Gerçi geçen gün bu konuyu araştırırken Afrika ülkelerinin bir organizasyonunun yaptığı bir istatistik sayfasına denk geldim. Dökümanlarla böyle bir etkileşim insanı çok etkiliyor kabul etmek lazım …

http://www.sacmeq.org/statplanet/StatPlanet.html

Hani dökümanın her yeri oynuyor.

Bu arada bu konuda SAP’nin bir uygulaması var. Hatta iPhone uygulaması da var. Güzel görünüyor bu hafta onu da biraz kurcalayacağım.

Bu konu çok önemli bir konu. Öğrenmeyi dilden bağımsız hale getirebiliyor. İyi yapılmış bir infographic, çok kısa zamadna çok şeyi anlatıyor… Bugün size bendeki birkaç infographic’i göstereceğim.

Bugünlük de bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir