Dijital Platform Olarak Tivibu Ev ( IPTV )

Geçen gün; bütün IPTV şapkalarımı çıkarıp tam bir televizyon izleyici olarak Tivibu Ev’in önüne oturdum ve annemin neden evinde dijital platform varken Tivibu almak için ısrar ettiğini anlamaya çalıştım.
Annem, yılların tüketicisi eğer bu kararı alıyorsa diğerlerinden farklı olarak bir yarar görmüş olmalıydı. Malum sistem internet üzerinden çalışıyor. Benim evimdeki çalar saat ( SONY Dash ) bile internete bağlanıyorken, annem ve babamın evinde sakin duran internetin üzerine neden böyle bir ekleme yapma ihtiyacı duydukları benim için muammaydı.
Yıllardır hem televizyon tarafında hem de bilişim konusunda çalışmış bir yönetici için internet televizyon teknolojileri açısından güvenilmezken onlar nasıl bu kadar rahat karar vermiş ve mutlu olmayı başarmışlardı?
İşte bu sorularla televizyonumun başına geçtim. Önce STB’ye baktım. Başarılı bir görünüme sahipti. Airties’ın pazarlama müdürüne, ürünlerinize mutlaka bir tasarım ekletin demekte ne kadar haklı olduğumu görmüş oldum. STB konusunda TTnet farklı tedarikçilerle çalışıyor. Ancak Airties diğerlerine göre daha başarılı görülüyor. Ben tüketicinin yalancısıyım.
STB’yi açtığımda bağlantı süresi ve ayağa kalkması ilk sefer çok hızlı olmuyor. Ancak stand by’da tutarsanız çok hızlı açıldığını söyleyebilirim. Sistemin kumandası çok farklı ve iddialı değil ancak üzerindeki neredeyse her tuşu kullanıyorsunuz. Ayrıca TV açıp kapatma tuşunu da ayarlarsanız, sisteminizi tek bir tuşla açabiliyorsunuz. Ben kumandanın sistemin en öenmli parçalarından biri olduğunu düşünen biriyim. Bu nedenle iphone ile bir uygulama üzerinden, STB’yi kumanda etmeyi çok isterdim. Ben bunun IPTV tüketicisi açısından doğru olacağını zannediyorum.
Gelelim TV izleme deneyimine. Öncelikle belirteyim her STB 70 dakikalık bir süre için bir “catch-up” tv. Yani aynı kanalı izliyorsanız 70 dakika içinde geri dönebilme imkanına sahipsiniz. Ancak Tivibu Web’de olan yeni açtığınız bir kanalı 30 dakika geri alma özelliği yok. Bu da olsa güzel olurdu. Ayrıca belki biraz karışıklığa sebep olabilir ama ben kanal değiştirsem bile izlediğim kanallar hangisi ise onlarda geçmişe gitmek isterdim.
VOD yani filmi anında başlatma kısmı gerçekten çok başarılı çalışıyor. Buna gerçekten ben bile inanamıyorum. Sistemde çok az trafik bile olsa bu sistemin bu hızda çalışması beni çok etkiledi. İstedğiniz filmi anında tek tuşla başlatabiliyorsunuz.
TV kanallarının bir gün önce yayınladıkları içeriklerin tekrar izle bölümünde olması ise işte teknoloji freak olmayan tüketiciyi vuran özellik. Dizileri kaçırma ihtimalleri olmadığı gibi isterlerse bir seferde isterlerse çok seferde durdurarak veya pause ederek zleme imkanı var. Hatta STB’yi kapatsanız bile kaldığınız yeri unutmayıp ilk açtığınızda isterseniz oradan devam edebiliyor. Bu çok etkileyici bir özellik.
Bunlar zaten dijital platformaların hiçbirinde bulunmayan özellikler. VOD’un sunucu tarafında çalışması ama STB’de çalışıyormuş gibi olması gerçekten çok etkili.
Bir de standart her platformda olan özellikleri kıyaslayalım. Öncelikle yağmur yağdığı zaman Erdil Yaşaroğlu’nun dediği ( https://twitter.com/#!/erdilyasaroglu/statuses/3175267669 ) gibi kesilmiyor. Yağmur bütün uydu platformlarının ciddi problemidir.
İkincisi benzer fyatlarla malettiğiniz platformlardan daha net bir görüntüye sahip oluyorsunuz. MediaSA’daki IT departmanımdaki arkadaşlar ki hepsi hergün yayındaki sorunlarla uğraşırlar, yayın kalitesinin HD’ye yakın olduğunu söylüyorlar. Ben de HD kanallardan bahsettiklerini zannettim ilk zamanlar. Ancak bahsettikleri kanallar Tivibu üzerindeki SD kanallarmış. Bu gerçekten iyi bir başarı.
Tabii ki IPTV platformu ve aboneleri yönünden Türkiye olarak dünyanın en iyisi değiliz. Yapılması gereken çok şey var. Bu ülke hiçbir zaman iyi bir TİVO deneyimini kısır çatışmalar yüzünden göremedi. IPTV platformundan uzaktan erişim avantajlarını bekliyoruz. İnteraktif kanallar bu tip platformların tuzu biberidir. İnteraktif kanallar konsuunda yeni çalışmalar mutlaka olmalı. Her ortamda maharetini konuşturan yemeksepeti dışında da farklı avantajlar olmalı. Ayrıca interaktivite yayına da taşınmalı. Canlı yayında anketler, satış kanallarında anında alım imkanı gibi yaklaşımları da bekliyoruz.
Ayrıca TTnet’ten multiscreen’e giden yolda, gerçek bir deneyim beklediğimi söylemek istiyorum. TV’de seyrettiğim birşeye evden çıkarken cep telefonumda devam etmek istiyorum.
Bunlarda influencer bir tüketiciden özel ve ek istekler. Umarım dikkate alınır da bu ülke gerçek bir tv izleyicisi nelere sahip olur görebilir.