Wake Up, Neo!

Yoğun bir iki hafta geçirdim. Önce Bilişim Zirvesi’nde Demsa Group adına oyun kültürü ve markaların oyunları birer reklam mecrası olarak kullanabilecekleri üzerine konuştum. Bir ajansın da orada bulunması benim için çok aydınlatıcı oldu. Biz müşteri tarafında ajansları sağa sola silkeleyip, onları hırpalarken, onların bize yardımcı olmak için yaklaşımlarını görmek, müşteri de olsak daha dikkatli olmamız gerektiğini bana gösterdi. Gerçi ben genel bakış açısı olarak, alternatif mecralara ana mecra gibi önem veren ve bu konuda gerekli riski üzerime almaktan çekinmeyen biri olsam bile, yine de ajansları dinlemek ve anlamak gerektiğini gördüm. Yaptığım konuşmayı Bilişim Zirvesinden geldiğinde http://www.atifunaldi.com.tr adresinde yayınlayacağım.

Sonraki hafta ise IPTV Derneği Genel Başkan Vekili olarak, IPTV World Forum’un İstanbul bacağında, Multiscreen TV’lerin IPTV teknolojisi için önemi konusundaki bir panelde konuşmacıydım. IPTV sektöründe bir kararsızlık mevcut. OTT imkanları ileriye götürüyorken, Ericsson gibi IPTV konusunun devleri Multiscreen TV’nin başarısına inanıyorlar.Ancak bazı gruplar ev içinde Gateway TV’lerin daha başarılı olabileceği konusunda yorumlar yapıyor. Ben cloud üzerinde platformların oluşacağını, bunların şu an VOD’u nasıl ayakta tutuyorlarsa, streaming tarafında da etkili olacaklarını düşünüyorum. Gerçi beni takip edenler bilirler streaming tarafının en etkin kısmı olan lineer yayıncılığın yakın zamanda biteceğine ciddi şekilde inanan biriyim. Ama non lineer streaming yani event bazlı özel durum streamleri yine de çok fazla kullanılıyorolacaktır diye düşünüyorum. Bunların arasında futbol maçları, güzellik yarışmaları, victorias secret showları, sempozyum, panel, konser, miting gibi konular var. Gerçi mitingler de artık twitter’a kaymış durumda ama olsun, insanların yine de birbirinin yüzüne bakma ihtiyaçları var ve olmaya devam edecek.

Haftaya ise evlilik için yurt dışına çıkıyor olacağım. Bir hafta internetten uzak, uluslar arası sularda bulunacağım. Hareket halinde olduğumuz için uydudan internet kullanmam mümkün görünmüyor. Ancak limanlarda internete bağlanma imkanım olabilecek. Sanıyorum wifi’ı olmayan yerlerde oturmayacağım.

Bir tatili, GSM şebekeleri, vize işlemleri, pasaport işlemleri derken ne kadar çok sıkıntıya sokuyorlar değil mi? Sırf bu nedenle dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın, güç odaklarına yapılan protestoların yanındayım. Bence bahane ne olursa olsun aslında sorun devletlerin artık ciddi anlamda kavramsal olarak yıpranmalarından kaynaklanıyor. Bireyin güçlü olduğu bir yapıda, devletler gibi denetim araçları yerine, toplumun hizmetinde bir birleşmiş milletler yeterli olacaktır. Bu tabii şu an bir hayal bile değil fantezi. Gelelim gerçek dünyaya…

Her nekadar her şeyin atasının elektrik olduğu ile ilgili komik yazılar facebook’da fink atsa da, benim için ihtiyaç ve beklenti internet,elektirikli veya elektriksiz hiç sorun değil . Sanıyorum bu bir haftada en çok interneti özleyeceğim. Ancak bir yolunu bulup twitter’ımdan mesaj atmaya çalışacağım. www.twitter.com/atifunaldi hatta belki arada facebook’da checkin yaparım kimbilir?