Eticaret 2012 cirosu bu yil 4 milyar dolar olarak tahmin ediliyor

http://haber.gazetevatan.com/alisveris-aliskanligimiz-degisiyor/415438/43/Teknoloji

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko’nun geçen ay verdiği bilgilere göre Türkiye’de her 5 kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. E-ticaret ile yapılan alışverişte 9 ayda yüzde 52 oranında artış gerçekleşti. Bu oranla Türkiye Avrupa’nın en büyük pazarları arasında yer alıyor. Canko’nun verdiği bilgiye göre, Eylül ayı sonu itibarıyla yerli ve yabancı kredi kartları ile farklı e-ticaret sitelerinden yaptığımız harcamaların cirosu 16 milyar 971 milyon 250 bin TL’ye ulaştı, aynı dönemde gerçekleşen işlem adedi ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 37 artarak 91 milyon 735 bin 485 adedi buldu. BKM verilerine göre, 2011 yılı ilk 9 ayında kredi kartları ile e-ticaret sitelerinden yapılan harcamalara bakıldığında ise hizmet sektörünün başı çektiği gözlendi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 69 oranında artan hizmet sektörü cirosu 2 milyar 233 milyon 530 bin TL’ye ulaştı.

E-ticaret sektörünün temsilcileri ile konuştuğumuzda ise rakamlar biraz daha sadeleşiyor. Zira, internet üzerinden yatırılan ceza bile e-ticaret verilerine dahil oluyor. Gerçek anlamda kozmetikten gıdaya, kıyafetten ayakkabıya internet üzerinden yapılan alışverişin bu yıl 4 milyar dolarlık bir satış hacmine ulaşacağı belirtiliyor. 2012 yılında da satış trendinin yükselmesi ve yüzde 50 artışla sektörün cirosunun 6 milyar doları bulması öngörülüyor.

Yüzde 50 büyüyecek

Markafoni’nin kurucularından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) üyesi Sina Afra, Türkiye’de e-ticarette ciddi artışlar olduğunu belirterek, “BKM verilerine baktığınızda e-ticaret yüzde 52 büyümüş, Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 4-6 arasında değişiyor. Ülke olarak 2010’da en hızlı büyüyen ülkelerden biriydik. Bu yıl da benzer bir gelişme olacak. 2012’de sektörümüz açısından büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz. 2011 yılı 4 milyar dolar civarında bir satış hacmiyle bitecek. 2012 yılında yüzde 50 bir büyüme ile satış hacminin 6 milyar dolar olmasını bekliyoruz” diye konuştu. Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı olduğunu kaydeden Sina Afra, bu sayının da 40 milyona ulaşmasını beklediklerini belirtti. Afra, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnternet kullanıcılarının 6 milyonu e-ticarette para harcıyor. Türkiye’de bu rakamın 16-17 milyon olması gerekiyor. Gelişmiş 38 ülkeye baktığınızda hepsi bu sayıları yakalamış. Türkiye’ye e-ticaret yatırımı için gelen tüm yatırımcılar da bu gelişmenin olacağını planlayarak geliyor. Hepsi ‘Türkiye’de de bu rakamlar gerçekleşecek’ diyor. Türkiye’nin 16-17 milyon rakamını 2013 yılında yakalayacağını düşünüyoruz.”

Sina Afra, e-ticarette kişi başına sepetin 75 TL olduğunu, e-ticaretin 200 milyar dolarlık perakende pazarında yüzde 2 payı olduğunu vurguladı. Afra, 3 yıl içinde bu oranın yüzde 10’a çıkmasını öngördüklerini de ifade etti.