İPhone’un son kaleyi de kazandi…

http://www.bilgicagi.com/Yazilar/8308-blackberry_kapilarini_applea_aciyor.aspx

Bilgi cagi bunu bir BB ve RIM jesti olarak yazmis bana sorarsaniz iphone un onundeki son engel de kalkti. Artik business kalaesi sadece BB ye ait degil…

Mobil telefon pazarındaki rekabet olmaz denilen olayların gerçekleşmesini sağlıyor. BlackBerry, daha önce Android için açtığı kapılarını bu kez en büyük rakibi Apple iOS için açıyor.

photo_29112011172340_7.jpg

BlackBerry’nin üreticisi RIM’in bugün duyurduğu BlackBerry Mobile Fusion platformu, sektörde kendi sunduğu özellikler dışında ortak kullanım anlamında da ses getireceğe benziyor.

RIM’in bugüne kadarki en büyük kozu olarak sunduğu yüksek güvenlik standartları ve BlackBerry Enterprise Service’in şirket yöneticiler ve hükümet yetkilileri tarafından tercih edilmesiydi. Ancak yeni düzenleme sonrası bu servis de dahil olmak üzere yeni BlackBerry servisleri Apple iOS kullanıcılarına açılmış olacak.

RIM’in açıklamasına göre test çalışmalarının sürdüğü ‘uyumluluk’ çalışmalarının Mart ayında sonlanması planlanıyor. Bu tarihten sonra BlackBerry servisleri iOS ve Android telefon ve tablet kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek.

RIM’in bu atağının ardında, geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve yaklaşık üç gün süren kesinti sonrası yaşanan imaj kaybı da bulunuyor olabilir. Ancak özellikle kesintinin hemen ardından düzenlenen etkinlikte duyurulan ve sahip olduğu özelliklerle iOS ve Android karşısında RIM’in elini güçlendirecek BBX için hazırlıklar sürerken böyle bir karar alınması BlackBerry için uzun vadede olumsuz sonuçlanabilir. Bu sürpriz manevranın istenilen katkıyı sağlayıp sağlayamayacağını ya da BlackBerry’yi ne yöne döndüreceğini ise zaman gösterecek.