Facebook: 30 milyon kişiye ulaştık Türkiye için özel takım kuruyoruz – Hürriyet EKONOMİ

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19432813.asp

FACEBOOK Küresel Platform Ortaklıkları Direktörü Ethan Beard, 30 milyona yaklaşan kullanıcı sayısıyla Türkiye’nin kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu belirterek, “Henüz ofis kurma düşüncemiz yok ama Türkiye’de bir takım yaratıyoruz. Türkiye’ye odaklanacak bu takımla, kullanıcılara ve iş ortaklarına daha yakın olmak istiyoruz” dedi.

Facebook’un uluslararası büyümesinin çok hızlı olduğunu dile getiren Beard, “Trafiğin dörtte üçü ABD dışından geliyor. Daha önce bu bölgede temsilciliğimiz yoktu. Artık temsilciliğimiz var. Asya ve Avrupa’da büyümeye devam edeceğiz. Büyüme hızlı olduğu için akıllı genişleme stratejisi izliyoruz. Şu anda Türkiye’de takım kurmakla yetiniyoruz” diye konuştu.

/_np/2211/15212211.jpg

İstanbul’da etkinlik yaptı

Türkiye’ye verdikleri önemi göstermek için ABD dışındaki ilk geliştiriciler toplantısını İstanbul’da düzenlediklerini dile getiren Beard, şöyle konuştu: “Burada bu alanda büyük bir topluluk olduğunu gördük. Sosyal medya çok popüler. En çok ilgi oyunlara. Sosyal medyada elektronik ticaret de geliyor. Arkadaş tavsiyesiyle alışverişi Facebook sağlıyor. Bu dönemde elektronik ticaret önemli bir nokta olacak. Bizimki açık platform. Bu nedenle herkes bir şeyler geliştirebilir. Milyonlarca web sitesi bizim teknolojimize entegre olabilir. Herkesin işine yararyacak bir aracımız (tool) var.”

En çok ilgi oyuna

Türklerin Facebook kullanım alışkanlıklarında dünyayla benzer olduğunu da da dile getiren Beard, “Daha çok oyunlar ilgi görüyor. Video paylaşımı ve diğer konular oyunları takip ediyor. İnsanlar irtibatta kalmayı seviyor. O nedenle Facebook her yerde kullanılıyor” dedi. Ethan Beard, dünyada sosyal medyadaki rekabetli ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz kendi kullanıcımıza odaklanıyoruz. Onlara en iyi ürünü teklif ediyoruz. Kullanıcı olarak daha fazla zaman harcıyoruz. Sosyal medyada etkileşim ve paylaşım için olanakları artırıyoruz. ‘Beğen’ butonu eklenmesi bile paylaşımları iki katına çıkardı. Yeni kelimelerle bunu artıracağız. Biz kesinlikle üyelerimize iyi ve onların sevdiği hizmetleri vermeye çalışıyoruz. Kullanımı çok kolay bir platform sunuyoruz. Bütün siteler sosyal medyayı da kapsayacak. Daha pek çok gelişmenin başındayız.”

İnternet sitelerine fırsat yaratıyor

BÜNYESİNDE blogcu.com, izlesene.com gibi siteleri bulunduran Nokta İnternet Teknolojileri’nin CEO’su Tümay Asena, Tümay Asena, 2009’da beri Facebook’la yakın çalıştıklarını belirterek, “Facebook Türkiye’de bütün internet sitelerinin yararlanacağı fırsatlar yaratıyor, dünyaya yayılmak için. İnternetin tamamında tüketilebilir hale geldi.”

Türkiye internet için ilginç bir laboratuvar

FACEBOOK Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Platform Ortaklıkları Direktörü Christian Hernandez ise, Türkiye’yi internet açısından ilginç bir laboratuar olarak değerlendirerek, “İnternet kullanıcıları açısından önemli. Demografik özellikleri çok genç. Mobil kullanım oranları çok yüksek. Türkiye’de saniyede binlerce video izleniyor.”