Bir oyunun sifrelerini calana hacker degil cracker denir!

http://www.stargazete.com/guncel/bursa-da-sasirtan-hirsizlik-haber-405009.htm

Metin 2 daha once gundeme bir cinayetle gelmisti…

[youtube http://youtube.com/w/?v=Opt8tDdCsbY&feature=youtube_gdata_player]

Simdi ise bir hirsizlik durumu var…
Tabii dikkat edilmesi gereken siber ekanda da olsa, bir birikimin birikim, calinmasinin hirsizlik olmasi gerektigi. Ancak yine de bu dunyanin jargonunu dogru kullanmayan, kullanamayan muhabir arkadaslar var. Bir oyunun sifrelerini calana hacker degil cracker denir!

Nafize Çetin, internet üzerinden oynanan strarateji oyununda oluşturduğu 3 karakterin çalındığı iddiasıyla savcılığa başvurdu. Jandarma, şifreyi kıran hackerin peşine düştü.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı, son yıların en ilginç hırsızlık başvurusunu işleme koydu. Merkez Yıldırım ilçesinde internet kafe işleten 28 yaşındaki 2 çocuk annesi Nazife Çetin, yaklaşık 4 yıldır internet üzerinden oynadığı ‘Metin 2’ adlı savaş oyunundaki karakterlerinin çalındığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Karakterlerinin üzerindeki itemlerin (aksesuarların) piyasa değerinin 5 bin lirayı bulduğunu belirten Nazife Çetin, “O itemlerim, benim 4 yıllık emeğimin karşılığıydı. Bunu kimin yaptığını çok merak ediyorum” diye konuştu. Çetin’in başvurusunu kabul eden savcılık, olayla ilgili ‘Bilişim sistemini engelleme, verileri yok etme, değiştirme’ suçlarından soruşturma başlattı. Jandarma Bilişim Şuçlar Şubesi ekipleri de, IP adresi üzerinden Çetin’in oyun şifresini kıran kişilerin kim olduğunu belirlemeye çalışılıyor.

Hackerler beni soydu hakim bey

Kimliği belirsiz hackerler tarafından yapıldığı tahmin edilen olay karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Çetin’in suç duyurusundan sonra jandarma, oyunun oynandığı bilgisayarın harddiskini incelemeye aldı. Savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde ‘Metin 2’ adlı oyunda Şaman, Sura ve Savaşçı karaktarlerinin büyük ilgi gördüğünü anlatan Nazife Çetin, Türkiye’de milyonlarca üyesi olan oyununda seviye yükseldikçe, karakterlerin de aksesuarlarının arttığını söyledi. Çetin, “İtemleri artan kişiler hackkerler ve bazı kişilerin dikkatini çekiyor. İtemlerimin çalındığını görünce büyük şaşkınlık yaşadım. Bu olayı hırsızlıkla eşdeğer gördüğüm için hemen gidip savcılığa müracaat ettim. Oyun yapımcılarına da konuyu bildirdik ama halen dönüş olmadı. Oyundaki grup arkadaşlarım da konuyu öğrenince büyük şaşkınlık yaşadı” dedi.