İnternette kullanıcı tanrıdır, onların emrini yerine getirin

Virgin Group Online eski başkanı Alex Hunter firmalara internette cemaatlerini bilip tanımaları tavsiyesinde bulundu. Hem internet şirketlerinin arttığına hem de şirketlerin online faaliyetlerini artırdığına değinen Hunter, “Kullanıcılarınızı bilin, tanıyın. Onlar sizin tanrılarınız. Tanrılarınızın emrinden çıkmayın. Eğer bir şey yaratacaksanız bu her bir unsuruyla, en ufacık ayrıntısıyla bile insanlara ‘wow’ dedirtmeli. Apple bunun en iyi örneğidir. Birçok şirket fikri eline alır, evirir çevirir; sonra da üfler. Uçarsa başarıyı yakalar. Uçmazsa vazgeçer. Apple uçmayan fikirleri tamir edebildiği için Apple!” diye konuştu.

İnternet hata yaptırır
Alex Hunter dünya tarihinde insanlara en çok hata yaptıran şeyleri ‘tekila, silah ve bilgisayar’ olarak sıraladı. “Önce hata sonra başarı” klişesini eleştiren Hunter “Bunu ego manyakları uyduruyor. Bu olsa olsa bir savunma mekanizmasıdır. Başarıya giden yol hatalardan geçmek zorunda değil. Hata yapmaktan korkmayın ama bunu bir şart gibi de görmeyin. Hata sadece bir araçtır” dedi.
Vasatlık hoşgörülemez
Facebook’ta bir ürünle ilgili ‘Beğen’ butonu konulursa, o ürünün satışında yüzde 400’lere varan artışlar görülebildiğini ifade eden Hunter, şunları dile getirdi: “Tüketiciyle duygusal bağ kurun. Çünkü satan şey hissettiğiniz şeydir. Bu devirde vasat kalmak kimse için bir felsefe olamaz. 21’nci yüzyılda servisin vasatlığını hoşgörüuyle karşılayabildiğimiz tek sektör havayolu. Havayolu işinde değilseniz vasat kalma lüksünüz yok.”
Rock star yaratmak
Şirketlerin sözcülerini seçerken CEO ve genel müdür yardımcılarının dışına çıkması gerektiğini vurgulayan Hunter, şunları anlattı: “Bu konuyu bir rock yıldızı yaratmak gibi düşünmek lazım. Perde arkasındaki çalışanlarınıza markanızın hikayesini anlattırın. Çünkü markanız sadece logonuz ya da markanızın adı değildir. Onun arkasında gerçek insanlar olduğunu gösterin. Çok başarılı sonuçlara ulaşacaksınız. İnternette herşey çok kolay. İnternette bir pislik ya da negatif olmak çok kolay. Fakat siz pozitif kalmaya bakın.”
Viral pazarlama işe yaramaz
Popüler pazarlama yöntemlerinden viral pazarlamanın işe yaramaz olduğunu belirten Hunter, “Viral pazarlamayı bırakın. Viral ürünler çıkartın. Slogalarınız değil ürününüz konuşulsun. Aksi taktirde tek bir ürün için 400 milyon dolar bile batırabilirisiniz” dedi

İnternet balonu patlamadan sönecek

ALEX Hunter, melek yatırımcı şirketlerin internet şirketlerine gösterdiği ilgiyi, “İnternet şirketlerini almak hızlı ve ucuz olduğu için bu alana çok yatırım yapılıyor. Zaten şirketin ne olduğunu ve durumunu iki haftada anlıyorsun” sözleriyle açıkladı. Yatırım yapması için öncelikli kriterin fikir sahibinin kişi olduğunu vurgulayan Hunter, “Öncelik bu insanın kişiliği, duyduğu heyecan ve bende uyandıracağı insan. Ben önce kişiye, sonra fikre bakarım” dedi. Silikon Vadisi’nde de Türkiye’de de birçok internet şirketi yatırımının yapıldığını hatırlatan Hunter, şöyle konuştu: “Neredeyse bu konuda bir enflasyon oluştu Yine bir internet balonu var. Fakat bu balon patlamayacak. Bu sefer kendiliğinden sönecek. Piyasada düzeltme olacak. Bir melek yatırımcı gelsin beni alsın, orada parayı vurayım yaklaşımıyla yapılan bütün yatırımlar eninde sonunda başarısız olacaktır.”