Nokia Siemens Networks Bültenin bende düşündürdükleri

Haber ve bülten müthiş. Hac sırasında yükselen trafik altyapıda sorun olmadı deyince insanın aklına hemen deprem geliyor. Deprem dönemi bu altyapıyı kullansak sorun çıkmaz mı diye. Ama biraz bakıyorsunuz, tam Nasrettin Hocanın tavuğun suyunun suyu fıkrası gibi. Bülteni atan şirket altyapıyı yapan şirketten mal alıyormuş. Süper.

3-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen kutsal hac yolculuğu sırasında mobil trafikteki artışı başarıyla sonuçlandırdı. STC, ağ uygunluğu ve 42 Mbps’a kadar mobil geniş bant sağlamak için Nokia Siemens Networks ile birlikte çalışıyor. Şirketin tercih ettiği mobil ekipman ve hizmet sağlayıcısı Nokia Siemens Networks (NSN), binlerce STC kullanıcısı ve milyonlarca hacı için mobil iletişim hizmeti sağladı. Hac ziyareti sırasında STC’nin 3G trafiğinde ortalama yüzde 760’a varan bir artış gerçekleştiği tespit edildi. Trafik ve kapasite yükündeki bu aşırı artışa rağmen ağ performansı, hacılara en uygun hizmeti sağlayarak yüksek kaldı. Mekke, Medine ve diğer hac bölgelerinde STC’nin tek GSM ve 3G radyo tedarikçisi olan NSN, ve on yılı aşkın süredir hac servis desteği sağlıyor.

Hac, milyonlarca ziyaretçinin mahşer boyunca; 15 kilometre karelik bir alan olan Mina’dan Arafat üzerinden Muzdalifah’a ilerledikleri, bir hafta süren bir hac ziyaretidir. Nokia Siemens Networks’ün hac ziyareti ile olan ilişkisi, Ramazan sırasındaki yoğun trafiği sağlayabilmek için Mekke’de STC ağı kurduğu 2001 senesine uzanır. Bu sene, en yoğun saat trafiği 6 Kasım’daki Ramazan bayramı gününde bir milyon Erlang’a* ulaştı.

Suudi Telekom Şirketi (STC) Ağlar Birimi Başkan Yardımcısı Bandar Algafari, “Nokia Siemens Networks, bir kez daha hac sırasındaki yüksek trafik yoğunluğunu idare etmek için bize gerekli desteği verdi” dedi. “Bu senenin zorluğu, akıllı telefonların kullanımındaki büyük artışla oluşan yoğun veri trafiğini yönetebilmekti. Hacılar deneyimlerini fotoğraflar çekerek, bunları sosyal ağlara yükleyerek, MMS’ler göndererek ve internette gezerek paylaştılar. Bu büyüklükteki etkinliklerde tüm abonelerimize ve roaming yapan ziyaretçilerimize, kapsamlı destek ve deneyimi ile Nokia Siemens Networks sayesinde hizmet etmiş olmaktan mutluyuz.”

Nokia Siemens Networks, saniyede 42 megabit’e (Mbps) kadar hız sağlayan HSPA+ teknolojisini kurdu. Ağ kapasitesi içinde artan talebi karşılamak ve olağanüstü trafik oluştuğunda ağ performansında herhangi bir düşüş olmaması için, Nokia Siemens Networks(NSN), ‘Özel Etkinlikler Destek Hizmeti’ni** sundu. Bu destek hizmeti, ağ tasarımı planlama ve optimizasyon hizmetleri ile birlikte ağ için tam bakım ve saha desteğinin de dahil olduğu kapsamlı olarak yönetilen hizmetleri içeriyor. Bu, STC’nin kullanıcılarına canlı görüntülü aramalar gibi gelişmiş veri hizmetleri sunmasını sağladı. Nokia Siemens Networks ayrıca ekipmanın tedariki, kurulumu, entegrasyonu ve başlatılmasının tüm sorumluluğunu üstlendi.

Gelecekte, operatörler Liquid Net’e *** geçerek beklenmeyen geniş bant trafiğinin yönetimini daha da geliştirebilirler. Nokia Siemens Networks’ün sunduğu bu yeni radikal yaklaşım, donmuş ağ kapasitesini serbest bırakarak insanların geniş bant kullanımını, her zaman ve her yerde kaynakları beklenmeyen talepleri karşılamak için verimli olarak tahsis ediyor. Böylelikle operatörlerin Hac ziyareti gibi etkinlikler veya son dakikada organize edilen etkinlikler için daha hazırlıklı olmalarını sağlıyor.