Haftanın ilginç konuları

Bir iki ilginç konuya dikkatinizi çekmek istiyorum… Amazon bu hafta cloud computingle ilgili yeni bir gelişmeyi bir planını açıkladı. 42 süper bilgisayar cloud üzerinde olacak.
42 de biz teknolojicilerin bir çağrışıma sahip olduğu bir sayıdır bu da insanın son derece dikkatini çekiyor. (Bilmeyenler ya Hichhikers guide to galaxy e baksinlar yada siriye hayatın anlamını sorsunlar.) Cloudda bu tip bir yaklaşımçok ilginç olacaktır. Bu VPSlere de yeni bir yaklaşım getirecek. TOBB un lisesinde anlattığım bilgisayar taşımaya gerek kalmama durumunu gerçekleştirmeye yarayacak.
IBM 5 te 5 videolarını açıkladı. 5 yıl içinde akıl okuyan bilgisayarların çıkacağından bahsediliyor. IBM Os2warp ile ses tanıma sistemini işletim sisteminin parçası yapan ilk şirketti. Gerçi windows ise o zamanlar Kurzweille flört ediyordu. Ama olmadı. Ses tanımanın ilk çalışanını Siri ve BMW 740 ile gördük. IBM bu sefer de beceremiyecek, öngörüsünü başkası yapacak diye düşünüyordum ki bir anda aylar önce almayı planladığım bir cihaz aklıma geldi. Türkiye’ye gönderimi olmadığı için alamamıştım.
Siz de çalışma prensiplerine bakabilirsiniz.
[youtube http://youtube.com/w/?v=XWOBSuKqiWU]

Ürün sitesi ise http://www.plxwave.com/

GoDaddy’nin başı dertte. 26.000 civarı alan adının kaydı bir günde elinden gitti. SOPA konusunda protestolar aldı başını gitti ama Türkiye’de bununla ilgilenen kimse var mı bilmiyorum.. Denk gelmedim.