Akıllı telefonlar için tüketicinin lokasyonunu bilen akıllı reklamlar

Türkiye’de sadece Yellow Medya tarafından sunulan Nokia Local Commerce LPA (Location Point ™ Advertising), tüketicinin o an bulunduğu yeri baz istasyonlarından gelen sinyallere göre değil, coğrafi konumdan belirlediği için, ülkemizde kullanıma sunulan ilk ‘gerçek’ lokasyon bazlı mobil reklam ürünü olarak öne çıkıyor. Cihazlardaki mobil uygulama ve haritalarda gösterilen reklamlar, tüketicinin anlık konumuna göre görüntülenirken, reklamveren firmanın adresine yaya ya da araçla nasıl ulaşılabileceğine ilişkin rota da harita üzerinde gösterilebiliyor. Ayrıca, tüketiciler tek bir dokunuşla firmayı telefonla arayabiliyor ya da web sitesini ziyaret edebiliyorlar. Örneğin, kullanıcı akıllı telefonundaki bir mobil uygulamayı çalıştırdığında, o an bulunduğu semte en yakın restoranın reklamı uygulama ekranında gösteriliyor. Kullanıcı bu reklama dokunarak restoranın iletişim bilgilerini görüntüleyebildiği gibi, bulunduğu yerden restorana nasıl ulaşabileceğinin rotasını da harita üzerinde kolaylıkla görebiliyor.

Tüm mobil operatörlerle çalışabilme

LPA ürünü, GSM operatörlerinden bağımsız olarak çalışabilmesi nedeniyle de diğer benzer servislerden ayrılıyor. Hangi mobil operatörü kullanırlarsa kullansınlar, herhangi bir zamanda herhangi bir yerde dolaşımda oldukları sürece tüm kullanıcıların telefonunda LPA reklamları gösterilebiliyor.

Her yönüyle özelleştirilebilen reklamlar

LPA’nın reklamveren firmalar için en önemli avantajlarından biri de gösterilmek istenen reklamların içeriğinin ve yayın kapsamının, gün ve saat dahil olmak üzere, kolayca seçilebilmesi. Bu sayede, firmalar reklamlarını ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirerek, haftanın belirli gün ve saatlerinde gösterilen reklamlarla tüketicilere katma değeri yüksek teklif ya da kampanyalar önerebiliyor ve potansiyel müşterileri doğrudan satışa yönlendirebiliyorlar.

Detaylı raporlama

Yellow Medya, CPM (bin gösterim başına) gösterim bazında satılan LPA ürünü için reklamverenlere detaylı raporlar sağlıyor. Böylece reklamların hangi cihazlarda görüntülendiği, CTR detayları, reklamın görüntülendiği gün ve saat detayı, kaç kez tıklanıp aranıldığı ile haritaya ve web sitesine kaç kez girildiği gibi birçok ayrıntılı bilgi reklamveren firmalara periyodik olarak iletiliyor.