Fatih Projesinin diğer oyuncusu Vestel

Vestel, Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH Projesi kapsamındaki etkileşimli dijital tahta(akıllı tahta) ihalesinin 85 bin adetlik ilk fazını kazandı. İhaleyi kazanmaktan büyük gurur duyduklarını belirten Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, Vestel’in PC ana kartlı, tek parça akıllı tahtasının sektörde bir ilk olduğunu vurguladı ve “Vestel akıllı tahta ile Edirne’den Van’a tüm öğrencilerimiz, aynı bilgilere aynı imkânlarla erişebilecek. Ülkemize ihracat ve istihdam anlamında katkı sunacak bu ürünümüzle toplam ihracat tutarımızı önemli oranda artırmayı hedefliyoruz” dedi.

İhalenin ilk fazında 339 milyon 525 bin TL’lik teklif veren Vestel, “akıllı tahta” olarak da bilinen 85 bin adet etkileşimli dijital tahtanın üretimini üstlendi. 85 bin akıllı tahtadan 200’ünün Şubat ayında sınıflara yerleştirileceğini, geri kalan tahtaların da 8 ay içinde sınıflardaki yerini alacağını belirten Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, “Vestel olarak ihaleyi kazandığımızı öğrendiğimizde büyük gurur duyduk. Türkiye FATİH projesi ile eğitimde devrim yaratacak bir adım attı. Cumhuriyet tarihinin en önemli reformlarından biri olan FATİH projesi ile ülke olarak eğitim teknolojilerinde takip edilecek bir örnek oluşturduk ve dünyaya model ve fikir ihraç edebilecek bir konuma geldik. Vestel akıllı tahta ile eğitimde fırsat eşitliğine büyük katkı sağlayacağız. Edirne’den Van’a tüm öğrencilerimiz aynı bilgi ve verilere aynı imkânlarla kavuşacak. Hedefimiz, Türkiye’deki eğitim – öğretim faaliyeti açısından bir milat anlamına gelen projede üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmek ve ülkemizde eğitim kalitesinin artırılmasına hizmet etmek. Bizim mutluluğumuz, başarımız teknolojiyle dost yeni nesiller yetiştirmek olacak” diye konuştu.

Vestel’in akıllı tahtadan önce bilgilendirme paneli olarak adlandırılan, belli kullanım amaçlarına özel dokunmatik ekranlı ürünleri ürettiğini söyleyen Yüngül sözlerine şöyle devam etti:

“Vestel olarak geçmiş senelerde yaptığımız LCD modül yatırımımız ve Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde akıllı tahta için gerekli teknolojiye ve üretim kapasitesine sahiptik. Bu fikirden yola çıkarak akıllı tahtayı ürettik ve ilk defa geçen yılki CEBIT fuarında tanıttık. Vestel, akıllı tahtayı Türkiye’deki ve dünyadaki teknoloji devleriyle ve eğitim kurumlarıyla uzun süreli ve yan yana gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda ortaya koydu. Biz, sahip olduğumuz bu teknolojik birikimle gelecek koşusunda en önde olmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda bu projeye farklı noktalarından destek olabilecek herkesle bir araya gelip birlikte çalışmaktan da memnuniyet duyacağız.”