Turkcell Van’ı Unutmadı!

Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell, deprem yaralarını sarmaya çalışan Van’da kalıcı çözümler hedefleyen yeni projelerini, İstanbul’da gerçekleşen basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı. İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı himayesi ve Türk Eğitim Vakfı ortaklığında bölgede bir eğitim seferberliği başlatan Turkcell, projeler için 5 milyon TL bağışladı. Proje kapsamında, ilk olarak bir Öğretmen Kampüsü ve bir Öğrenci Yurdu inşa edilecek, maddi olanaklardan yoksun başarılı öğrenciler burslarla eğitim yolunda desteklenecek.

Van ve çevresinde deprem sonrasında yaşanan işsizlik sorununa da çözüm sunmak isteyen Turkcell, Van-Erciş’te 100 kişi kapasiteli MEB İletişim Merkezi açmak için çalışmalara başladı.

Süreyya Ciliv: “Türkiye kumbarası dolacak, Van’a tekrar güneş doğacak.”

Toplantıda konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Yaşanan depremlerden hemen sonra bölgedeki vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılayabilmek için var gücümüzle çalıştık. Bu hizmetleri verirken zihnimizde daima ‘Başka neler yapabiliriz?’ sorusu vardı. Neticede ortaya, aklımızı, bilgimizi, deneyimimizi, yüreğimizi ve insanımıza duyduğumuz sevgiyi içine kattığımız umut dolu bir proje çıktı” diyerek, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de yaşayan insanların çok önemli bir erdemi var: Yardımseverlik. Bu sayede zor zamanlarda kenetlenebiliyor ve büyük güçlükleri aşabiliyoruz. ‘Neden daha fazla kurum ve kişiyi dahil etmeyelim, neden bu iyilik hareketi daha çok insana ulaşmasın’ diye düşündük ve Türk Eğitim Vakfı ile işbirliğine giderek “Türkiye Kumbarası”nı hayata geçirdik. Turkcell olarak, “Türkiye Kumbarası”na 5 milyon TL atıyor ve diyoruz ki: Milli Eğitim

Bakanlığımızın da desteğiyle bir Öğretmen Kampüsü ve bir Öğrenci Yurdu yapacak, onlara sıcak bir yuva kuracağız. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize burs vererek onları eğitim yolunda destekleyeceğiz.. Çağrımız tüm kişi ve kurumlara: Gelin bu kadarla sınırlı kalmasın, Van’da hayatı hep birlikte canlandıralım. “Türkiye Kumbarası”na atacağınız her bir kuruşla daha çok insanımıza ulaşalım ve Van’ı hep birlikte inşa edelim. Türkiye kumbarası dolacak, Van’a tekrar güneş doğacak” dedi.

Erciş’te Milli Eğitim Bakanlığı için bir çağrı merkezi açarak vatandaşlara istihdam imkanı da sunacaklarını belirten Ciliv, projede işbirliği içinde oldukları MEB ve TEV’e desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Süreyya Ciliv, Van için Türkiye Kumbarası’na merhum annesi Müjgan Ciliv ve merhum babası yüksek inşaat mühendisi Etem Ciliv adına 60 bin TL bağışladı. Bu bağış ile modüler projeye bir ev daha eklenecek.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ise yaptığı konuşmada, 1967 yılından bu yana Türkiye’de eğitim konusunda 190 binden fazla öğrenciye verilen burslar, yaptırılan 25 eğitim tesisi ile eğitim konusunda Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Vakfı olarak bugüne kadar hep “Gençliğin yetişmesine hizmet, bir insanlık ve vatan borcudur” anlayışıyla hareket etiklerini vurguladı. “Ülkemiz insanına hizmet için paylaştığımız anlayış dolayısıyla Turkcell ile bir araya geldik ve bugün huzurlarınızdayız. “Van için Türkiye Kumbarası” Projesi, hem öğretmeni hem öğrenciyi kapsayan bir proje olduğu için, Türk Eğitim Vakfı için çok anlamlıdır” sözleriyle bu projeye verdiklerini önemin altını çizen Ömer M. Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “TEV tüm bu ilkeleriyle ülkemizin yaşadığı doğal afetlerde daha da hassas bir yaklaşım sergilemeyi de kendisine borç bilmektedir. TEV olarak önceki yıllarda yaşanan doğal afetlerde de karşılıksız burs imkanı ile afetlerden etkilenen öğrencilerin eğitimlerini kesintisiz sürdürmeleri için destek olmuştur. Van ve Erciş’de yaşanan deprem felaketinin hemen ardından da TEV olarak harekete geçtik. Bölgeye bizzat gidilerek, Van Valiliği ve ilgililerle irtibat kurarak burs vermeye yönelik çalışmaları derhal başlattık. Yaşanan felaketin yaralarını sarmak amacıyla depremde zarar gören ailelerin teknik ve endüstri meslek lisesi ile yüksek öğrenimde eğitim görmekte olan çocuklarına burs vermeye başlandı. Bu çerçevede ilk aşamada 175 Vanlı öğrencimize burs vermeye başladık. Bu sayı her geçen gün artacaktır. Vanlı depremzede gençlere verilen burslar ve bugün Turkcell ile birlikte lansmanını yaptığımız bu çok değerli proje haricinde TEV olarak 24 derslikli bir okul yaptırma çalışmalarımız da sürmektedir” dedi.

Ömer Dinçer: “Van için Türkiye Kumbarası, kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren ilk proje”

Protokolün imzalanmasından önce söz alan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise Van’ı bugün ayakta tutanın öğretmenler olduğuna dikkat çekerek, “En kısa sürede normal hayata dönülmesi için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Soğuk havaya, zor koşullara rağmen orada kalan ve görevini canla başla yapan öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Bugüne dek pek çok hayırsever kişi ve kurum okul yaptırmak, burs vermek için

harekete geçti ama Van için Türkiye Kumbarası, kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren ilk proje .Turkcell’e böyle bir projeyi başlattığı için teşekkür etmek gerek. Bu katkınızı unutmayacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Van için Türkiye Kumbarası projesinin protokolüne imza attılar.

Bağışlarla büyüyebilir Öğretmen Kampüsü tasarlandı

Van Merkez’de kurulacak Öğretmen Kampüsü’nün ilk etapta 100 kişi kapasiteli olması planlanıyor. Modüler bir yapıya sahip kampüs, sosyalleşme ve aktivite alanlarıyla tam bir yaşam merkezi olacak. Kampüs’te; 5 dönüm arazi üzerine kurulu 2+1 dairelerden oluşan çelik konstrüksiyon, çekirdek daimi konutlar yer alacak. TEV bünyesinde, Van için Türkiye Kumbarası’nda biriken bağışlar ile Öğretmen Kampüsüsü’ne yeni evler eklenecek, böylece daha çok öğretmene barınma imkanı sağlanacak. Hedef gelecek bağışlarla 1000 eve ulaşmak.

Öğrencilere hem yurt hem burs sağlanıyor

Turkcell tarafından yaptırılacak öğrenci yurdu, 1500 metrekarelik bir alana yayılacak ve 100 kişi kapasiteli olacak. Sosyal alanları da barındıracak yurt; genç dostu, çelik konstrüksiyon, depreme dayanıklı ve güvenli bir yapı şeklinde tasarlanıyor. Yurtta lisede okuyan öğrencilerin kalması planlanılıyor. Yurtta kalacak öğrencilerin seçimi, MEB koordinasyonunda ihtiyaç sahipliği göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek.

Turkcell, Van’da maddi olanaklardan yoksun, başarılı öğrencilere burs da verecek. Endüstri Meslek Liseleri’nde okuyan 100 başarılı öğrenciye sağlanacak burs, Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde dağıtılacak.

Temel atma Mart’ta

Öğretmen Kampüsü ve öğrenci yurdunun temelleri Mart 2012’de atılacak ve önümüzdeki eğitim-öğretim döneminin başlangıcı olan Eylül 2012’ye yetiştirilecek.

Çağrı Merkezi ile Van-Erciş’te %50’si engelli 100 kişiye istihdam sağlanacak

Van’da istihdam konusunda yaşanan sıkıntıları bir nebze rahatlatmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı önderliğinde Van-Erciş’te açılacak MEB İletişim Merkezi, 100 kişi kapasiteli olacak. 7 gün 24 saat hizmet verecek çağrı merkezi ilk etapta MEB Eğitim Teknolojileri çağrılarını cevaplayacak. Çalışanların öncelikli olarak Van ve çevresinden seçileceği merkezde engelli çalışan oranı %50 olarak planlanıyor. Çağrı merkezinin Mart ayında hizmete açılması planlanıyor.

“Türkiye Kumbarası”na yapılacak bağışlar ile yardım artacak

Turkcell ve TEV işbirliğinde Van’da daha fazla ihtiyaca yanıt verebilmek amacıyla hayata geçirilen “Van için Türkiye Kumbarası”na yapılan bağışlar, ilk aşamada öğretmen kampüsünü

büyütmek üzere kullanılacak. Dileyen kişi ve kurumlar 60.000 TL karşılığında Öğretmen Kampüsü’nde bir ev sahiplenip yapımı için destekte bulunabilecek. Bu evlere destekçi kişi ve kurumların isimleri verilecek. Ayrıca, bağışlar ile büyüyecek olan burslarla öğrencilerin eğitimlerine devam etmesi için destek verilecek.

Nasıl bağış yapılacak?

Dileyen kişi ve kurumlar 60.000 TL karşılığında Öğretmen Kampüsü’nde 2+1, mobilyalı, bir ailenin barınabileceği nitelikte bir ev sahiplenip yapımı için destekte bulunabilecek. Bu evlere, destekçi kişi ve kurumların isimleri verilecek.

5283 numaralı SMS hattına tüm operatörlerden VAN yazıp göndererek 5 TL ile katkıda bulunulabilecek.

www.turkiyekumbarasi.com adresinden kredi kartı aracılığıyla online bağış yapılabilecek.

Çeşitli bankalarda Kampanya özelinde açılan hesap numaralarına işlem ücreti alınmadan banka havalesi/EFT yapılabilecek. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da Türkiye’deki bankalarda açılan Euro hesaplarına bağışta bulunabilecek.

*Akbank Özel Bankacılık Nişantaşı Şubesi (şube kodu 775)
TL hesap IBAN TR50 0004 6007 7588 8000 0065 65

EURO hesap IBAN TR91 0004 6007 7503 6000 6565 65
*Yapı Kredi Bankası Esentepe Özel Bankacılık Merkezi (şube kodu 375)

TL hesap IBAN TR88 0006 7010 0000 0000 0065 65
EURO hesap IBAN TR07 0006 7010 0000 0000 6565 65
*Garanti Bankası Mecidiyeköy Şubesi (şube kodu 119)

TL hesap IBAN TR68 0006 2000 1190 0000 0065 65
EURO hesap IBAN TR84 0006 2000 1190 0000 6565 65
*İş Bankası Gayrettepe Şubesi ( şube kodu 1080)

TL hesap IBAN TR91 0006 4000 0011 0800 7679 03
EURO hesap IBAN TR87 0006 4000 0021 0801 4815 02
*Vakıflar Bankası Mecidiyeköy Şubesi (şube kodu 153)

TL hesap IBAN TR94 0001500158007299619469
EURO hesap IBAN TR60 0001500158048013222695

Turkcell’den gelen bilgi notunu önemli bulduğum için aynen yayınlıyorum:

 • Turkcell ailesi olarak Van için tek yürek olduk. Depremlerden hemen sonra üzerimize düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmek için canla başla çalıştık. Sahip olduğumuz teknolojiyi, baz istasyonlarımızı, iletişim altyapımızı hayat kurtarmak için kullandık. Depremzede müşterilerimizin hiçbir şekilde iletişim hakkından mahrum kalmaması için her türlü önlemi aldık.
 • Kurumsal sosyal sorumluk sahibi ve bu konuda öncülük eden bir şirket olarak, “Van’a kalıcı faydalar sağlayacak başka neler yapabiliriz?” sorusunu kendimize sorduk. Diğer sosyal sorumluk projelerimizin de odağında olan, eğitim ve istihdam alanlarına yoğunlaşmaya karar verdik.

 • Turkcell olarak bağışladığımız 5 milyon TL ile bir öğretmen kampüsü, bir öğrenci yurdu yaptıracağız ve maddi olanaklardan yoksun başarılı öğrencilere eğitim bursu sağlayacağız.

 • Van’da eğitim alanındaki ihtiyaçlara daha fazla cevap verebilmek adına da, Türkiye’nin önde gelen, saygın sivil toplum kuruluşu Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde bir eğitim seferberliği başlatarak, daha fazla kişi ve kurumu bu seferberliğe dahil etmeyi, bu iyilik hareketinin daha çok insana ulaşmasını hedefledik.

 • Böylece TEV işbirliğinde Van’da eğitimin desteklenmesi için bir “Türkiye Kumbarası” kurduk.

 • Şimdi ilk adım olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesi ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde Van için başlattığımız eğitim seferberliğine katkıda bulunmak isteyen herkesi oluşturduğumuz “Türkiye Kumbarası”na katkı yapmaya davet ediyoruz.

Öğretmen Kampüsü

 • Van’ın hayata dönmesi için, eğitimin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi gerekiyor. Van depreminde 76 öğretmenimiz hayatını kaybetti. Pek çok okul hasar gördü. Öğretmenler ve öğrenciler şehirdışına göç etti. Okulların açılmasıyla birlikte Van’a geri dönen öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu barınma sıkıntısı yaşıyor.

 • Bu noktadan hareketle, proje kapsamında Van’da eğitime destek için 100 öğretmen kapasiteli bir Öğretmen Kampüsü inşa edeceğiz.

 • Buraya kampüs diyoruz, çünkü öğretmenlerin sadece barınma ihtiyaçlarının karşılandığı değil, sosyalleşme ve aktivasyon merkezlerinin de yer aldığı tam anlamıyla bir yaşam alanına kavuşmasını hedefliyoruz. Öğretmen Kampüsü’nün teknolojik altyapısı, sosyal aktivite alanları ve açık alan düzenlemesi ile de örnek bir proje olmasını arzuluyoruz.

 • Öğretmen Kampüsümüz toplamda 100 öğretmene barınma imkanı sağlayacak. Kampüste 2+1 dairelerden oluşan çekirdek daimi konutlar yer alacak. 2+1 evlerimiz öğretmenlerimizin aileleriyle birlikte yaşamasına olanak sağlayacak.

 • Konutlar betonarme temel üzerine kurulu ve iki katlı olacak.

 • Kampüs üzüm salkımı tasarım ile merkezden çoğalabilen modüler bir yapıya sahip olacak. Böylelikle sağlanacak yeni destekler ile Kampüs içerisine ek binalar yapılarak, daha çok öğretmene barınma imkanı sağlanabilecek.

 • Kampüs’te kalacak öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı ve Van Valiliği’nin koordinasyonunda belirlenecek.

 • Öğretmen Kampüsü’nün özellikleri;

 • 5 dönüm arazi üzerine

 • 100 kişi kapasiteli

 • Çelik kolonlar, kirişler ve 1 adet çelik döşeme üstü beton

 • Peyzaj düzenlemesi

 • Sosyal yaşam ve aktivite alanları

 • Internet altyapısı

 • Modüler yapısıyla genişleyebilir

 • Hedef bağışlarla 1000 eve ulaşmak

 • Öğretmen Kampüsü ve öğrenci yurdu projelerimizin temelini Mart ayında atmayı planlıyoruz. Her iki projeyi de önümüzdeki eğitim-öğretim dönemi olan Eylül 2012’de kullanıma açmayı hedefliyoruz.

Öğrenci Yurdu

 • Proje kapsamında yaptıracağımız öğrenci yurdu, 1500 metrekarelik bir alana yayılan 100 kişi kapasiteli, öğrencilerin hem konaklayıp hem de kalan zamanlarını verimli bir şekilde geçirebilecekleri genç dostu, çelik konstrüksiyon, depreme dayanıklı ve güvenli bir yapı olacak.

 • Öğrenci yurdunu ilköğretim ikinci kademede yani lisede okuyan öğrencilerin barınması amacıyla yaptırıyoruz.

 • Yurtta kalacak öğrencilerin seçimi, MEB koordinasyonunda ihtiyaç sahipliği göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek.

Eğitim Bursu

 • Van’da Endüstri Meslek Liseleri’nde okuyan 100 ihtiyaç sahibi, başarılı öğrenciye burs imkanı sağlayacağız. İhtiyaç sahibi öğrencilerin belirlenmesi ve bursların dağıtımını Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde gerçekleştireceğiz.

Van-Erciş MEB İletişim Merkezi

 • Van’da yaşanan depremlerin beraberinde getirdiği en büyük sorunlardan biri de işsizlik. İstihdam Turkcell olarak bizim en önemli sosyal sorumluluk alanlarımızdan biri. Bu nedenle Van-Erciş’te 100 kişi kapasiteli 800 metrekareye yayılan MEB İletişim Merkezi kuruyoruz.

 • Bu merkezde öncelikli olarak Van ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızı işe alacağız. Çalışanlarımızın en az yüzde 50’si engelli vatandaşlarımızdan oluşacak.

 • Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmet verecek ve ilk etapta MEB Eğitim Teknolojileri çağrılarını cevaplayacak.

VAN İÇİN TÜRKİYE KUMBARASI

 • Turkcell olarak biz Van’a bir yardımda bulunuyoruz ama istiyoruz ki bu yardım bu kadarla sınırlı kalmasın ve yaygınlaşarak büyüsün. Bu amaçla, TEV işbirliğinde “Van için Türkiye Kumbarası” Kampanyasını başlatıyoruz.

 • Van için Türkiye Kumbarası’nı, Van’ın eğitim alanındaki ihtiyaçlarına Turkcell’in, TEV’in ve tüm Türkiye’nin uzattığı yardım elinin somut bir sembolü olarak görüyoruz. Van’da kalıcı çözümlerin geliştirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz.

 • Oluşturacağımız örnek öğretmen kampüsü modelinin mimari olarak en önemli özelliği büyüyebilir olması. Türkiye Kumbarası ile tüm Türkiye’deki hayırseverlerden gelecek yardımlarla, öğretmen kampüsüne yeni evler eklenmesini böylelikle daha çok öğretmene, barınma imkanı yaratılmasını hedefliyoruz. Ayrıca, bağışlar ile büyüyecek olan burslarla öğrencilerin eğitimlerine devam etmesini amaçlıyoruz.

 • Van için Türkiye Kumbarası’nı daha çok insanın duyması ve daha çok bağış toplanması için, tüm iletişim kanallarımızı var gücümüzle kullanacağız. Çünkü biliyoruz ki Van’ın yaralarının sarılması, hayata dönebilmesi için daha fazla desteğe ihtiyaç var. Biz bir adım attık, bizimle birlikte bu yolda yürüyecek kişi ve kurumlar ile çok daha fazlasını yapabileceğimize inanıyoruz.

Nasıl bağış yapılacak?

 1. Dileyen kişi ve kurumlar 60.000 TL karşılığında Öğretmen Kampüsü’nde bir ev sahiplenip yapımı için destekte bulunabilecek. Bu evlere, destekçi kişi ve kurumların isimleri verilecek.

 2. 5283 numaralı SMS hattına tüm operatörlerden VAN yazıp göndererek 5 TL ile katkıda bulunulabilir.

 3. Çeşitli bankalarda Kampanya özelinde açılacak hesap numaralarına banka havalesi/EFT yapılabilir.

*Akbank Özel Bankacılık Nişantaşı Şubesi (şube kodu 775)
TL hesap IBAN TR50 0004 6007 7588 8000 0065 65

EURO hesap IBAN TR91 0004 6007 7503 6000 6565 65

*Yapı Kredi Bankası Esentepe Özel Bankacılık Merkezi (şube kodu 375)

TL hesap IBAN TR88 0006 7010 0000 0000 0065 65
EURO hesap IBAN TR07 0006 7010 0000 0000 6565 65

*Garanti Bankası Mecidiyeköy Şubesi (şube kodu 119)
TL hesap IBAN TR68 0006 2000 1190 0000 0065 65

EURO hesap IBAN TR84 0006 2000 1190 0000 6565 65

*İş Bankası Gayrettepe Şubesi ( şube kodu 1080)

TL hesap IBAN TR91 0006 4000 0011 0800 7679 03
EURO hesap IBAN TR87 0006 4000 0021 0801 4815 02

*Vakıflar Bankası Mecidiyeköy Şubesi (şube kodu 153)
TL hesap IBAN TR94 0001500158007299619469

EURO hesap IBAN TR60 0001500158048013222695

 1. www.turkiyekumbarasi.com adresinden kredi kartı aracılığıyla online bağış yapılabilir.

 • Turkcell depremlerin ardından neler yapmıştı?

Turkcell halen Van’da 230 istasyon ile en büyük iletişim şebekesine sahip ve operasyon merkezi olan tek operatör.

İlk depremin hemen ardından:

 • Kesintisiz iletişim için 200 kişilik ekiple 7/24 çalıştık.
 • 11 mobil istasyonla şebeke desteği verdik.
 • Elektrik kesintisi ve 4 katına çıkan trafiğe rağmen hızlı müdahale ile kesintisiz iletişim sağladık.
 • Turkcell’den müşterilerine destek:
 • Van, Bitlis, Siirt’te müşterilerimize 1 ay boyunca 100 dakika, 100 SMS ve 100 MB internet tanımladık.
 • Van’da hattı kapalı 16 bin müşterimizin hattını yeniden açtık.
 • 112’ye 6908, 155’e 3198 kişi yardım talebi ile SMS gönderdi.
 • Bu kişilerden acil durumda olan 65 müşterimizi tek tek aradık. 57 müşterimize ulaştık. 44 müşterimizin iyi olduğunu öğrendik.

Turkcell Gönüllüleri harekete geçti:

 • 4 tırı dolduran giysi, ısıtıcı, çadır, battaniye, uyku tulumu gibi malzemelerden oluşan 2.500’ü aşkın yardım kolisi bölgeye gönderdik.
 • Yardım malzemelerini Van’da 4 köyde 5.000 kişiye ulaştırdık.
 • Yarattığımız güven ile başka şirketler Turkcell üzerinden yardım malzemesi gönderdi.
 • İkinci depremin hemen ardından:
 • 230 sahamız içinde sıkıntıları en kısa sürede gidererek, kesintisiz iletişim olanağı sunduk.
 • İlk depremde 11 olan mobil istasyon sayımızı 14’e çıkardık.
 • Erzurum, Trabzon ve Diyarbakır’daki 140 kişilik bir ekip Van’da görev yaptı.
 • İkinci deprem sonrasında, ilk depremde olduğu gibi acil durumda olan müşterilerimizin 112 ve 155 nolu acil durum telefonlarını aramaları gerektiği yönünde SMS ile bilgilendirdik.
 • lk depremde daha önce yükleme yapılmamış olan müşterilerimize de 100 dakika ve 100 SMS yükledik.
 • 112’ye gelen acil durum mesajlarını AKOM’a ilettik.