Cari açığı azaltmak için bizim de Facebook’larımız Microsoft’larımız olmalı – Hürriyet EKONOMİ

İnsanin goodmorning after supper diyesi geliyor neyse biri bile gormus olsa yeter!

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20622745.asp

AKBANK Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye’nin bundan sonraki hedeflerine ulaşabilmesi için inovasyon ve girişimcilik konusuna daha fazla önem vermesi gerektiğini belirterek, “Bizim zaman içerisinde cari açık problemini çözmemiz gerekiyor, Türkiye’nin en büyük sorunu bu. Bu soruna karşı katma değeri daha yüksek, daha yenilikçi, teknoloji kullanan, know-how içeren ürünleri ihraç ediyor olmamız lazım ki Türkiye hayal ettiği o ilk 10 ülke seviyesine girsin” dedi.

İş Modeli Üretim
Endeavor ve TÜSİAD’ın düzenlediği “İyi Girişim Zirvesi”nin ikincisi dün gerçekleştirildi. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen girişimcilerini, yatırımcılarını ve şirket yöneticilerini buluşturan zirvenin bu yılki teması “İş Modeli Üretimi” olurken, konuşmacılar değişimi kucaklama, yeni işler yaratma, hedef müşteri kitlesini belirleme gibi konular üzerinde tartıştılar. Zirvede açılış konuşması yapan Hakan Binbaşgil, Türkiye’nin rotasını 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almaya çevirdiğini belirterek, “En büyük 10. ekonomi demek, yıllık yüzde 7-8 büyüyerek, 2 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşmak demek. Bunlar büyük rakamlar ama neden olmasın? Bugün birçok sektörde dünyayla rekabet edebilecek noktadayız. Bankacılık sektöründe son derece kuvvetli bir yapı var” diye konuştu.

29 firmaya 40 milyon lira
Türkiye’nin bu çıkışı devam ettirmesi, cari açık gibi problemleri geride bırakması için, ihracat konusunu daha farklı noktalara getirmesi ve endüstrinin daha inovasyona dayalı olması gerektiğini kaydeden Binbaşgil, şunu söyledi: “Endeavor gibi kuruluşların girişimcileri desteklemesi Türkiye’nin uzun vadeli hedefleri için son derece kritik. Dünyada bu yenilikçi fikirler nereden çıkıyor? Hep böyle ufak şirketlerden çıkıyor. Birinin çok müthiş bir fikri oluyor, bu müthiş fikrin desteklenmesi gerekiyor. Hem finansal, hem yönetimsel olarak desteklenmesi gerekiyor. Bugüne kadar 29 firmaya 40 milyon lira kredi verdik.”

Melek yatırımcılar artmalı
Akbank’ın kredi hacminin bugün KOBİ’lere yönelik olduğunu ve bunu büyütmeye çalıştıklarını vurgulayan Binbaşgil, şunları kaydetti: “Banka kredilerinin yanı sıra, özellikle melek yatırımcı konusunun Türkiye’de gelişmesi lazım. Türkiye’de girişimcilere yönelik son 10 yılda 10 milyar lira civarında bir fonlama olmuş ama Hindistan’da bu rakam 60 milyar, dolayısıyla melek yatırımcı konusunun daha büyümesi lazım. Küçük şirketlerin borsaya açılması konusunun da Türkiye’de daha da gelişmesi lazım. Bununla birlikte banka kredileri, Endeavor gibi kurumların desteği, yönetimsel destek, bunlar bir araya geldiğinde bu konuda Türkiye’nin daha iyi noktalara geleceğine inanıyoruz.”

Türk ‘Steve Jobs’a inanıyorum

BİNBAŞGİL’e, ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin daha önce söylediği “Bir sonraki Steve Jobs Türkiye’den çıkabilir” sözlerini hatırlattığımızda, şunu söyledi: “Buna inanıyorum. Genç nüfusa ve Türkiye’deki teknoloji kullanımına güveniyorum. Türkiye’de bizim yaptığımız bankacılık bile genç, yenilikçi, teknolojiyi iyi kullanan nüfus sayesinde birçok ülkeden çok daha iyi noktada. Biz dünyaya örnek olacak hizmetler veriyoruz, teknolojinin dünyadaki en iyi kullanım örneklerini veriyoruz. Eskiden dünyada fikirler belli ülkelerden, oranın girişimcileri tarafından çıkardı. Artık böyle bir şey yok, dünya çok açık bir hale geldi. Dünyanın herhangi bir yerinden müthiş bir fikir üretebilmek artık mümkün.”