Analog yazarla dijital yazarın farkı

Ahmet Hakan İstanbul’un korkunç trafiği ile başetmek için yollar yazmış. Bunu görünce bulut bilişime taşınmış, yanında mobil yazarlar gibikoca bir sırt çantası taşımayan ben ne yapıyorum diye merak ettim. Yüksek izni ile Ahmet Hakan’ın yazdıklarını alıyorum. Her önerinin altına benim size önereceklerimi ekliyorum.
Buyrun işte aradaki fark dünyada aslında nelerin değiştiğini en güzel şekli ile anlatıyor.

İstanbul trafiğine karşı acil önlemler paketi

Ahmet Hakan : YOLA çıkmadan önce İsmet Özel’in “Mataramda Tuzlu Su” adlı şiirinde geçen”uzun yola çıkmaya hüküm giydim” dizesini 11 kez tekrarlayın. Bu sizi psikolojik olarak olaya hazırlayacaktır.

Atıf Ünaldı : Bir şeyi tekrarlamanız gerekmiyor. Hazırlamanız gereken sadece navigasyon sisteminiz. Yazılımı açıp gideceğiniz
yerlerilisteleyerek “route” unuzu çıkarın. Arada benzin istasyonuna filan uğrayacaksanız ve özel tercihleriniz varsa işaretleyin. Yola en az karbon salınımı yapacağınız yerden mi yoksa en hızlı gideceğiniz yerden mi gitmek istediğinize karar verin. Eğer iphone
kullanıyorsanız navigasyon konusunda iGo’yu tavsiye ederim. Yok iphone kullanmıyorsanız ve bir cihaz almak stediyseniz. Ekranına basıldığında tepki veren bir cihaz tercih edin. Kalabalık trafikte kötü dokunmatik ekrandan daha can sıkıcı birşey yoktur. Aynı zamanda aldığınız cihaz mutlaka trafik bilgisine sahip olsun. iGo bu yönden çok rahat. Trafik bilgisi de var.

A.H. : Bir semtten başka bir semte gitmeye hazırlanırken bir şehirden başka bir şehre gitmeye hazırlanır gibi hazırlanın.

A.Ü. : Canınız çok sıkılırsa “route”unuzu istediğiniz gibi
değiştirebileceğinizi bilmenizde büyük yarar var.

A.H. : Arabanıza almanız gerekenler: İki şişe su… Üç soğuk sandviç… Bir demet yaz meyvesi… Sizi en az 5 saat idare edecek CD…

A.Ü. : CD’ye ne ihtiyacımız var. Ztaen hayatımız boyunca dinlemekten en çok mutlu olduğumuz müzikler akıllı telefonumuzda bulunuyor. Eğer otomobil markanız size uygun bir araç kiti çıkarmamışsa, aux bağlantısı ile de idare edebilirsiniz.

A.H. : Kulaklı telefonla arabayı ofise çevirebilirsiniz.

A.Ü. : iPad’iniz zaten yanınızda olduğu için, yapmanız gereken en önemli şey, evden çıkmadan yolda bir sıkışıklık olursa_olmazya_ okumanız gereken ancak 3g ile indirmesi zor olan online gazeteler. Ben pressreader’dan okumayı seviyorum. Gazetenin aynısı, düzgün, mantıklı. Dizilimi aynı. Burada abone olduğunuz ve gün içinde okumak istediğiniz gazeteleri indirin. Ben Hürriyet, milliyet, sabah ve vatan’a hergün bu sistem üzerinden göz atıyorum. Bu arada okumaktan hoşlandığınız dergilerin periyodu geldiyse onları da indirin.

A.H. : Yol boyu mola verilecek yerleri saptamayı ihmal etmeyin.

A.Ü. : Ne gerek var. Zaten kullandığımzı navigazyon sıkıldığımız anda oraları bize tarif edecektir. Hatta otururken yolun “estimated time”bilgisine bakarak. Trafiğin doluyor mu boşalıyor mu olduğuna ve hatta en doğru mola bitirme zamanına hakim olabilirsiniz.

A.H. : Yetkililerin “Mutlaka toplu ulaşım araçları tercih edilmeli” şeklindeki önerilerine”He… He…” deyip geçin… Toplu taşımanın İstanbul’da henüz bir alternatif olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

A.Ü. : Navigasyon sistemleri sadece otomobilliler için değildir. Bu sıcakta en kısa yoldan yürümek isteyenler için de bu cihazlar ve iGo işe yarar. Bunu atlamamak lazım.

Ezcümle kendinize acı çektirmeyin, dijital köşe yazarlarını okuyun ki; arabesk bir yaşama değil rahat bir yaşama sahip olasınız.