BTK Başkanı Acarer, vergi konusunda neler söyledi?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, ”Şebekeleri her gün biraz daha fazla kullandıkları halde altyapı maliyetlerine ve masraflarına hiç katılmayan arama motorları ve sosyal paylaşım sitelerinin, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de vergi vermemeleri bu sektörde çok ciddi rekabet ihlaline yol açıyor” dedi.

Acarer, Interpromedya’nın organizatörlüğünde, bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ilk beş yüz bilişim şirketinin açıklandığı ”’Bilişim500 Töreni”ne katıldı.

Bilişim sektörünün çok daha büyük olduğunu ifade eden Acarer, kayıt altında olmayan ve hiçbir şekilde bilgi beyan etmeyen şirketlerin olduğunu, bunun aşılması için ise adil bir şekilde altyapı yatırım maliyeti paylaşımının yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de bilişim sektörünün daha da gelişmesi için altyapı tesis maliyetlerine ve iletişimin geliştirilmesine katkı verilmesi gerektiğini belirten Acarer, şöyle konuştu:

”Şebekeleri her gün biraz daha fazla kullandıkları halde, altyapı maliyetlerine ve masraflarına hiç katılmayan arama motorları ve sosyal paylaşım sitelerinin, pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de vergi vermemeleri, bu sektörde çok ciddi rekabet ihlaline yol açıyor.

Eminim bu sözlerimden sonra yarın bazı kişiler ‘yine internetle uğraşıyor, maliyenin tahsildarlığını yapıyor’ diyecekler, ancak ben interneti tabu haline getirerek, çok ciddi haksızlıklara yol açan bu usulsüzlüğe karşıyım.”

”Milyar dolar kazananların maliyetlere hiç katılmamasını içime sindiremedim”

Başta STK’lar olmak üzere her kesimin bu haksızlığa karşı koymasını beklediğini anlatan Acarer, ”Altyapıcılar işletim maliyetleriyle, yeni tesis maliyetleriyle uğraşırken, o sistemler üzerinden milyon dolarlar, milyar dolarlar kazananların hiç maliyetlere katılmaması, bunun üzerine de hiç vergi vermemesini içime sindiremedim” değerlendirmesini yaptı.

Acarer, altyapı maliyetlerinin adil paylaşılması gerektiğini vurgulayarak, ”Türkiye’de sabit ve mobil ile uğraşan şirketler teknik ve altyapı harcamalarıyla çok fazla ilgilendiklerinden dolayı finansal görünümleri negatife düşebiliyor” bilgisini verdi.

Bilişimin gelişmesinin yolunun altyapı çalışmalarından geçtiğine dikkati çeken Acarer, bundan sonraki yeni şebekelerde daha merkeziyetçi ve ortak bir altyapı stratejisinin benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Acarer, şunları kaydetti:

”4G gibi çok pahalı bir teknolojinin işletmecilerce ayrı ayrı kurulmasının hiç gereği olmadığını düşünüyorum. Devletin öncülüğünde bu konu daha az maliyetle kurulabilir. Yerel yönetimlerin de altyapı yatırım inşası konularında daha duyarlı olmalarını bekliyorum.

Geniş bantta ve veri trafiğinde son yıllarda meydana gelen çok önemli artışlar var. 2010 verilerine göre 8,5 milyon geniş bant kullanıcısı bulunurken, şimdi 18,1 milyon kullanıcıdan söz ediyoruz. Yerel yönetimlerin fiber için kazma vurmaması beni üzüyor, altyapıyı geliştiremezsek, teknolojiyi nasıl geliştireceğiz?”

”Bilişim, kalkınmanın lokomotifi”

Bilişim sektörünün doğrudan kalkınma ile ilgili lokomotif sektörlerden olduğunu belirten Acarer, ”Bilişimin kesinlikle münferit bir sektör olarak değerlendirilmesi gerekli, ayrıca stratejik sektör olarak da… Türkiye’nin 2023 vizyonuna ulaşılmasında ICT’nin IT (information, technology) kısmı çok önemli” diye konuştu.

Acarer, IT’nin bilgi ve teknoloji kısmının ayrıca desteklenmesi halinde 2023’e daha rahat ulaşacağını da dile getirdi.

Faruk Eczacıbaşı

Törende Dijital Türkiye Platform Başkanı Faruk Eczacıbaşı da ”2023 Vizyonuna Doğru Farklı Altyapı Adımlarıyla Türkiye” konulu bir konuşma yaptı. Eczacıbaşı, hızlı bir inovasyonla yüksek katma değerli ürünler üretilmesi gerektiğini anlatan Eczacıbaşı, 2023 hedeflerine bu şekilde ulaşılabileceğini ifade etti.