Türk Telekom internet kullanım haritasını çıardı

Araştırmaya göre, bilgisayarı olan hane sayısı çoğalırken, internet kullanımı da buna bağlı olarak artış kaydediyor. Araştırma verilerinin ortaya koyduğu en çarpıcı sonuç ise internet kafelerden internete bağlanmanın gözle görülür şekilde düştüğü. Türkiye’deki internet kullanıcıları internete daha çok evden bağlanırken hanelerde en çok tercih edilen internet bağlantısı ADSL olarak gözlenmiştir.
Araştırma, internet kullanıcılarının cinsiyet ve kullanım alışkanlıklarını daortaya koyuyor. Türkiye’deki internet kullanıcıların yüzde 60,9’u erkek, 39,1’i ise kadın.İnternet kullanan hanelerin yüzde 87’si interneti sörf yapmak amacıyla kullanırken, Facebook’a girmek ikinci sırada yer alıyor.
İki evden birinde bilgisayar var
Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’nin internet kullanımı haritasını çıkardı. Türk Telekom adına Ipsos KMG tarafından Türkiyeprofilini yansıtan, 38 ilde 15.000 üzeri hane ile yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen çalışma, ortaya ilginç sonuçlar çıkardı.
Buna göre Türkiye’deki 19,1 milyon hanenin yüzde 51,7’sinde yani yaklaşık 9,9 milyon hanede bilgisayar bulunuyor. Tüm hanelerin yüzde 34,6’sında masaüstü, 20,6’sında dizüstü bilgisayar bulunuyor. Hem masa üstü hem de dizüstü bilgisayar bulunan hane sayısı ise yüzde4,2. Yeni nesil bilgisayar ürünleri olan netbook (%0,7) ve tablet (%0,2) bulunurluğu ise hayli düşük.
İnternete evden bağlanmayı seviyoruz
Araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu başka bir gerçek de evlerdeki bilgisayar sayısı ve buna bağlı olarak evde internet kullanımının artış göstermesi. İnternet kullanımında evden bağlanma oranı 2010 yılında % 58 iken, 2012 yılında bu rakam %66’ya ulaştı. Geçmiş yıllardaTürkiye’deki internet kullanım alışkanlıklarında önemli bir yer tutan internet kafelerden internete bağlanma oranı ise düşüş gösterdi.
ADSL’i tercih ediyoruz
2010 yılında 7 – 65 yaş arası nüfusun %43’ü olan internet kullanıcısı oranı 2012 yılında artış göstererek %45 oldu. Türkiye’deki hanelerin %31.2’si ADSL bağlantısını kullanırken 3G modem, kablo ve fiber gibi diğer bağlantı türlerinin sahipliği oranı %9.9 oldu.
İnternet bağlantısına sahip olan hanelerin %96’sı mevcut internet bağlantısını değiştirmeyi düşünmüyor. ADSL bağlantısı olan hanelerin yüzde 74,6’sı yeni bağlantı için yine ADSL’i düşünürken, ikinci sırada fiber geliyor.
Araştırma sonucunda internet bağlantısı olmayan hanelerin internet bağlantısı yaptıracakları zaman tercihlerinin ADSL olacağı bulgusu da çıktı.
Erkekler interneti kadınlardan daha çok seviyor
Araştırma sonuçlarına göre internet kullanıcılarının %60,9’u erkek, %39,1’i ise kadın. İnternet kullanıcılarının %50,9’u ise 18 – 34 yaş aralığında yer alıyor.
En çok sörf yapıyoruz, sosyal paylaşım 2. sırada
İnternet sahibi haneler interneti en çok sörf yapmak (%87) ve Facebook’a girmek (%82) için kullanıyor. Bunu %76 ile e-posta kontrolü, %71 ile yazılı mesajlaşma/chat yapma izliyor. Türk Telekom’un araştırmasıyla ortaya çıkan Türkiye’deki internet bağlantısına sahip hanelerininternet kullanım amaçları ise şöyle:
İnternette gezme/inceleme%87
Facebook%82
E-mail%76
Yazılı mesaj/chat yapma%71
Müzik/radyo dinleme%67
Film/video izleme%66
Haber/gazete okuma%61
Görüntülü-sesli görüşme%59
Sesli görüşme%56
Oyun oynama%55
Müzik indirme%54
CD-DVD oyunları%45
Film/video indirme%44
TV izleme%41
Diğer sosyal medya%37
E-devlet işlemleri%32
Twitter%31
Yazılım indirme%29
İnternetten alışveriş%24
İnternet bankacılığı%23