Cyrano de bergerac için eskrim eğitimi aldılar

Tiyatro Akla Kara oyuncuları yeni sezonda sahneyecekleri Cyrano De Bergerac oyununda yer alan kılıç sahneleri nedeniyle Temmuz başından beri Eskrim Okulu eğitmeni Ateş Yaylıoğlu’ndan eskrim dersi alıyorlar. Temmuz ve Ağustos aylarında Eskrim Okulunda temel eskrim ve sahne eskrimi dersleri alan oyuncular Eylül ayında ise sahne provalarına başladılar.

Atilla Şendilin Yönettiği ve Savaş Özdural’ın Cyrano karekterini oynadığı oyunda iki ayrı dövüş sahnesine yer verilmiş ve dövüş koreografilerini Ateş Yaylıoğlu yapmış.

Cyrano De Bergerac 19 Ekimde Kadıköy Bahariye’de Akla Kara Tiyatrosunda seyircisiyle buluşacak.

CYRANO DE BERGERAC

Cyrano de Bergerac kılıcının gücü kadar, etkili ve güzel konuşması ve burnunun büyüklüğü ile de tanınmış bir silahşördür. Kuzeni Roxane’a olan aşkını burnunun iriliği nedeniyle duyduğu kompleks yüzünden dile getirememiştir. Cyrano’nun emrindeki yeni yetme yakışıklı silahşör Christian da Roxane’a aşıktır; ne var ki aşkını Roxane’ı etkileyecek kadar güzel kelimelerle ifade edemeyeceği için suskun kalır. Roxane ise Christian’ı görüp beğenir ve bir ağabey olarak bildiği Cyrano’dan bu genç adamla irtibatlarını sağlamasını rica eder. Cyrano, duygularını perde arkasından olsa da Roxane’a bu yakışıklı silahşör aracılığıyla aktarabilmek için, Christian’a değişik bir öneride bulunur: Cyrano bütün aşk mektuplarını yazacak ve ikili buluşmalarda suflör görevini üstlenecektir. Bu şekilde gelişen ilişki, silahşörlerin cephe emri almasıyla yeni bir boyut kazanır…

Cyrano tüylü şapkasına ve harikulade tafrasına rağmen size yakındır ve sizin içinizdedir. Devrin hay ve huyu karşısında başınızı dimdik tutmak mı istiyorsunuz? Eğilmekten kambur, sürünmekten kötürüm olmak hoşunuza gitmiyor mu? Hak bildiğiniz şeye aşık, batıl dediğiniz şeye düşman mısınız? O halde Cyrano’yu seveceksiniz,çünkü onda kendinizi bulacaksınız. Belki onun gibi ” İstemem eksik olsun” demeyeceksiniz, fakat onun bu sefilliğe indirdiği tokatta, pespayeliğe karşı duyduğunuz hiddetin zaferini ve bu zaferin lezzetini duyacaksınız. Cyrano, size kendini feda etmenin ve bu fedada ölçü ve sınır tanımamanın esrarengiz sihirini hissettirecek.

Bu romantik kahramanlık hikayesine eşlik ederken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız…

Yazan: Edmond Rostand

Yönetmen: Atilla Şendil

Oyuncular: Savaş Özdural,Işık Yönt,Cem Kurtoğlu,Levent Ünsal,

Mustafa Dinç, Pelin Turancı,Taylan Atlıhan,Şendal Yıldız,Tanju Yıldırım,Müjde Başkale,Arda Meriçliler,Adem Türker,Can Esendal.

Işık: Yüksel Aymaz

Kostüm: İlkay Egeli

Dövüş Koreografi: Ateş Yaylıoğlu

Gaskon Marşı: Turan Erverdi

Eskrim Okulu: 0 216 325 95 25
Ateş Yaylıoğlu: 0 533 503 68 32
Tiyatro Ak’la Kara Tanıtım Koordinatörü, Pelin Turancı: 0537 554 45 94, pelin@aklakara.tv

20130930-153155.jpg

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir