Terim ile Aysal arasındaki sms polemiğine teknolojik bakış…

Başkan sms attım karşılık vermedi diyor. Terim mesajları almadım diyor. Başkan mesajların alındığını göstermek için telefonunu ve mesajları göstermiş. Hatta bir de operatör faturasını…
Yeterli mi?
On yıl önce yeterliydi. Şimdi ise daha birçok bilgiye ihtiyacımız var…
1. Eğer her iki tarafta iphone kullanıyorsa, işin içine imessenger girme ihtimali çok mümkün. iMessenger üzerinden gelen mesajlarda eskiden kaybolmalar oluyordu http://reviews.cnet.com/8301-13727_7-57514409-263/users-apparently-arent-getting-the-imessage/ . Bu konuda hala sorunlar var.
2. Terim’in telefonu iphone ise, ios 7 güncellemesi sonrası muhtemelen konfigürasyon hatalarından telefonunun veri kaybettiğini söyleyen birçok insan oldu. Bu tip bir sorun yaşamış olabilir.
3. Yurtdışına çıkıp girerken, operatörler arası roaming durumuna bakılması gerekir. Yani roaming yapılan operatör smsi taşımış mı? Yollamış mı? Terim bunu almış ve konförme etmiş mi?

Bana sorarsanız, sms hala bir delil sayılmaz… İspatı kolay değil.
Bunlara rağmen Aysal’ın sms’leri delil göstermesi bence iyi niyetini ispatlıyor.
Neden mi?
Ortalama bir patron, kafayı taktığı elemanını işe geri iadesiz ve ssk sorunsuz atmak konusunda fikir sahibidir. Bunun için nasıl delil toplaması gerektiğini çok iyi bilir. Demem o ki; Aysal iddia edildiği gibi kafayı daha önceden takmış olsaydı, şu an elinde eminim daha ciddi deliller olurdu! Mesela o mesajları birinin şahitliğinde yazardı veya iadeli taahütlü yollamanın çaresine bakardı. 🙂

20131001-061507.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir