Geleceğin televizyonunu Philips sayesinde tasarladılar

Dünyada ve Türkiye’de Philips markalı televizyonları pazara sunan TP Vision’un genç yetenekleri desteklemek için Mayıs ayında başlattığı “Geleceğin Televizyonu Tasarım Yarışması” nın sonucu belli oldu . Üniversite-sanayi işbirliğiyle gençlerin yaratıcılıklarının teşvik edilmesinin en güzel örneklerinden biri olan bu yarışmada birinci olan ‘Box’ adlı projesiyle Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencisi Yalçın Çelikdemir oldu. Yarışmada ikinciliği kazanan isim “Extend“ adlı projesiyle Scuola Politecnica Üniversitesi endüstriyel tasarım yüksek lisans öğrencisi Mehmet Oğuz, üçüncülüğü elde eden isim ise “Hologram“ adlı projesiyle Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi İdil Kantarcı oldu.
KAZANANI GÜÇLÜ BİR JÜRİ BELİRLEDi
Bu yarışmanın Türkiye televizyon pazarı açısından ciddi bir kazanım olduğunu vurgulayan TP Vision Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş, “TP Vision olarak Philips markalı televizyonlarımızla tasarımı yeniden tanımladık. Bu iddiamızı 2013 yılı başında pazara sunduğumuz ve tüketicilerin büyük hayranlığını kazanan Designline ürünümüzle bir üst seviyeye çıkardık. Türkiye ekibi olarak Designline ürünümüzün lansmanı ile birlikte tasarım vizyonumuz doğrultusunda geleceğin tasarımcılarını teşvik etmek için bu örnek olacak nitelikteki yarışmayı hayata geçirdik. Bize ulaşan tüm tasarımlar bizi çok heyecanlandırdı. Birinci olacak tasarımı belirlerken değerli jüri üyelerimizle birlikte oldukça zorlandığımızı söyleyebilirim. Yarışmanın sonucunda dereceye giren tüm tasarımların ve genç tasarımcıların Türkiye televizyon pazarının geleceği için çok değerli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yarışmada ilk üçe giren tasarımların sahipleri, Dutch Design Week’e gitme ve kurucusu Hans Robertus’la tanışma fırsatı yakalayacak. Ayrıca Amsterdam Philips Tasarım Stüdyoları’nı Philips TV’lerin tasarım ekibinin başındaki isim TP Vision Kreatif Direktörü Rod White ile birlikte gezip bilgi alacaklar. Kazanan tasarımlar ayrıca Kasım ayında düzenlenecek İstanbul Design Week’te de sergilenecek.
Yarışmada tasarımları Kale Group’un Tasarım ve İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sertaç Ersayın, İstanbul Design Week Direktörü, dDf’in (Dream Design Factory) Kurucu Ortağı Arhan Kayar, Derin Design Tasarım Geliştirme Departman Başkanı Derin Sarıyer, Dutch Design Week Direktörü Hans Robertus, TP Vision Kreatif Direktörü Rod White, Teknoloji Yazarı Serdar Kuzuloğlu ve TP Vision Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş’tan oluşan çok güçlü bir jüri ekibi değerlendirdi.

20131014-111653.jpg