Sosyal medyada Sinan Akçıl’a yunus parkı tepkisi!

Yeni klibi “Dev Dalga”nın çekimleri sırasında “gösteri yunusları” ile birlikte yüzdükten sonra klibine ve sosyal ağlardaki hesaplarına bu görüntüleri ekleyen Sinan Akçıl, sosyal medyada gazetecilerin ve sanatçıların da desteğiyle büyük bir kamuoyu tepkisiyle karşılaştı.

Klibin tüm kanallarda planlanan yayın tarihinden bir gün önce Sinan Akçıl’ın Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarını boykot mesajlarıyla kaplayan duyarlı vatandaşlar, gazetecilerin ve sanatçıların da desteğiyle klibin yayınının durdurulmasını ve yunus parkı görüntülerinin klipten çıkarılarak yeniden düzenlenmesini talep etti. Sağduyulu mesajların ortak yanı, deniz canlılarını ticari çıkarları uğruna tutsak eden gösteri merkezlerinin özellikle sanatçılar tarafından özendirilmemesi ve esaretin reklam unsuru olarak kullanılmamasıydı.

Yunus gösteri merkezlerinin ardındaki kirli ticaretin son yıllarda ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye’de ve dünya çapında esaret endüstrisine karşı oluşan kitlesel bilince dikkat çeken sosyal medya mesajlarının bazıları şöyle:

Berfin Çarıkcıoğlu: “Evim, okyanusta. Ailemin yanında.”

Demet Ozbay: Herkes hata yapabilir. Marifet bunu farkedip telafi etmektir. Yayınlamaktan vazgeçip yunus parklarının kapatılması için çaba gösterebilir, sevgi-saygı kazanırsınız.

ÖMER TİMURTAŞ: Nasıl bir mantık, ekip, fikir bir klibin yunus gösteri merkezinde çekilmesini sağladı?

Lamdakirotifer: Köle ticaretine destek verirken bu kadar mutlu olmanız hayret verici. Sizin bir öpücüğünüz için o yunus nelere katlanıyor?

Cigtemur: O yunus aslında seni öpmek istemiyor, çünkü esaret altına ve çok mutsuz http://instagram.com/p/fsWGjvxn4p/

All Penn: Çok merak ediyorum, binlerce kisi esaret parklarinin kapatilmasi icin mucadele verirken, utanmadiniz mi?

Okan Oflaz: Olmadı be Sinan Akçıl, vicdanlı bilirdim seni. O eziyete ortak olmaya değdi mi? Yunus parkında ölümü bekleyen canlılarla yüzmeyi değil.

Gizem Ozer: Madem yunusları seviyorsunuz, onların özgürlüklerine saygı duyun, yunus parklarını özendirici görüntülere hayır!

Lorabon: Sinan Akcil ve “kanli ticarete destek” adli klibin sahne arkasi. instagram.com/p/fsWGjvxn4p/ Bu cirkin klibi gormek istemiyoruz.

Arda fluke: Sinan Akçıl, şarkı söyle, yunusla yüzme, onurlu yaşa.

Uçan Penguen: İşkence merkezlerine prim vermek vicdan yoksunluğudur. vicdansız insanın müzikle ne işi var? #yunuslaraözgürlük

Hande Yılmaz: Oraya ait olmadığın halde seni bir havuzun içine hapsedip eğlence için tepene binseler hoşuna gider miydi?

Didem Yilmaz: İnsanlari yunus parklarina ozendirmeseniz keske,yunuslara yapilan iskenceye dur demek gerekirken, klibinizde yunuslar cok yanlis

Cansu: Klip yayına girmemişken sizden beklentimiz klibi geri çekip,hatanızı telafi etmeniz ve bu kirli oyuna destek olmamanızdır.

Gazeteci ve sanatçılardan tepki: O yunuslar gülümsemiyor
Milliyet Gazetesi yazarı Itır Ilgaz, 28 Ekim Pazartesi günkü köşe yazısında “O yunuslar gülümsemiyor” başlığı ile kaleme aldığı yazısında, Sinan Akçıl’ın yeni klibiyle ilgili olarak “kanlı bir ticaretin reklamını yaptıklarından haberleri yok” derken, yunus parklarına karşı mücadelesini sürdüren oyuncu Özge Özder de, aynı gece Mesut Yar’ın Cnn Türk’teki programında yunus parkındaki klip çekiminden sosyal medyadaki tepkiler sonucu haberdar olduğunu ve sanatçıların bu konuda çok daha fazla duyarlılık göstermesi gerektiğini vurgulayarak, “Dünya çapında ve Türkiye’de yunus parklarına karşı bu kadar büyük bir mücadele sürerken, sanatçıların hala gösteri merkezlerinde tanıtım yapmalarını doğru bulmuyorum. Bu klibin ise, esaret yanlısı değil, esaret karşıtı bir mesajla medyada yer alacağını umuyorum” dedi.

Yunuslara Özgürlük Platformu’ndan çağrı
Türkiye’deki yunus gösteri merkezlerine karşı yerel sivil toplum kuruluşları ile etkili bir mücadele yürüten ve kampanyalarında yazarların ve sanatçıların da dahil olduğu geniş kitlelerin desteğini alan Yunuslara Özgürlük Platformu ise, başlattığı kampanya ile web siteleri üzerinden Sinan Akçıl’a çağrıda bulundu:

“Gönderdiğimiz bağlantıları incelediğinizde bu parklarda size çekimler sırasında anlatılanların büyük bir aldatmacadan ibaret olduğunu rahatlıkla göreceksiniz. Bu nedenle çok geç olmadan, klibinizi yayına sokmadan, yunus parkında çekilmiş görüntüleri klibinizden çıkarmanızı ve esaret endüstrisini besleyen kirli yalanlara itibar etmediğinizi göstermenizi talep ediyoruz. Hayranlarınıza çok daha önemli ve saygın bir mesaj vererek doğaya duyarlı olduğunuzu, esaretin yanında yer almak yerine, özgürlüğün yanında durduğunuzu göstermenizi talep ediyoruz. Bu kanlı yunus ticaretine destek olmamak için sizden örnek olacak olumlu bir adım bekliyoruz. Özgür yunusların yanında olmanız dileğiyle…”

Çağrı metninin tamamına yunuslaraozgurluk.com/sinan_akcil_dev_dalga_klibi_tutsak_yunus_goruntuleri_istemiyoruz adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.