İnternette güven (miş)

Melis Alphan yazmış. Hurriyet.com.tr yi anlatıyor. Yazının her cümlesinin altına imzamı atarım. Ama siteye girince bunu görmüyoruz. Galeri haber diye haberlerden, garip birçok Türk usulü habercilik yoğunlukla var. Zaten bir dönem Çin’in en çok okunan web sitesi olan hurriyet.com.tr bence önce bağlı bulunduğu markaya totalde ise gazete siteleri ve internet reklamcılığına ciddi anlamda ihanet ediyor…
——–
Melis Alphan’ın yazısı

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25060564.asp

İnternette güven

İnternette güven

Türkiye’de internet gazeteciliği genelde başka gazetelerden haber alıp onu takla attırma veya sansasyonel hale getirme üzerinden yürüyor.

Bülent Mumay 2012’nin Mayıs ayında hurriyet.com.tr’nin başına geçtiğinde daha çok ajans odaklı çalışıldığını gördü.
Ajanstan gelen bir habere fırlama bir başlık atıp fotoğrafla süslemek internet için yeterli miydi?
Evet yeterliydi.
Ama sonuçta Hürriyet’in baktığı 20 alan ve duyarlılıkları vardı.
Farklılaştırmak gerekiyordu.

* * *

Haber bir kazan patlamasıysa eğer, haberin altına bunun niye olduğu, yazarların bu konudaki yorumları, geçmişte yaşananlar gibi haberi zenginleştirecek unsurlar eklenmeye başlandı.
Bir süre sonra haberler derinlik kazanmaya, insanlar bu haberleri daha çok paylaşmaya başladı.
Sadece haberlerle de değil, videolarla da fark yaratılmaya çalışıldı. Uluslararası çapta bir düşünürün Türkiye’ye gelip yaptığı konuşmayı simultane tercümeyle izleyebildik mesela.
Hurriyet.com.tr’nin şansı gazetenin kendisini satın almayan, diğer gazete okurlarını da çekebilmesinde.

* * *

Ülke gündemine damgasını vuran kritik zamanlarda da güvenilir bir kaynak oldu hurriyet.com.tr. İnternette, sosyal medyada sahte fotoğraflar, bilgiler dolanırken teyitsiz habere yer vermedi. İnternetten örgütlenen hareketlere internetten cevap verdi.
Hemen her gün insanların anlık yalan bilgilerle yanıltıldığı günümüzde, dalganın içinde boğulmak yerine sörf tahtasını dalganın yükseldiği yere koymaya çalıştı.
Provokatif olmadı. Ama refleksleri güçlü tutarak ve insanların hız taleplerine cevap verecek şekilde bir fotoğrafın ajanstan gelmesini beklemeden akan görüntünün fotoğrafını çekti, anında okura servis etti.

* * *

Neticede artık hurriyet.com.tr internet haberciliğinde olanla yetinmeyen, derinlemesine içerik veren, kimi zaman tepkilere rağmen işini yapmaya çalışan bir mecra.
Hürriyet Dünyası’nın bütün bileşenlerinin ürettiklerini veya onlardan içerik talep ederek çok daha anlık, kişiye doğrudan temas eden ve sosyal medyayla büyük etkileşim içinde olan bir mecra.

* * *

Sosyal medya bir içerik üretmiyor, üretilen içeriği konuşuyor.
Sosyal medyada vatandaş gazeteciliği de yapılıyor, doğrudur. Ama kimin verdiği bilginin ne kadar doğru olduğu da çoğu zaman tartışılabilir. Bir ismin öldüğü haberi sıklıkla yalan çıkabiliyor mesela. Dolayısıyla, hurriyet.com.tr “Doğrusu nedir?” dendiğinde dönülüp bakılan bir yer olmayı seçiyor.
Evet, bu bir övgü yazısı.
Ama bence hurriyet.com.tr bu övgüyü fazlasıyla hak ediyor.
İzlemeye devam.