Dünyanın en saygın ve en önemli tasarım ödülleri olan Red Dot’un fikir babası, kurucusu ve Başkanı Prof.Dr. Peter Zec, alldesign 2014 için İstanbul’a geliyor!

Allevents tarafından BMW ana sponsorluğunda 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenecek olan alldesign Uluslararası Tasarım Konferansları ve Yaratıcı Endüstriler Fuarı, tasarım dünyasını üçüncü kez bir araya getirecek. Hayatımızın her alanına yön veren tasarımın ele alınacağı alldesign 2014’ün konferans bölümünde kendi dalının uzmanları tasarıma bakış açılarını ve dünyaca ödüllü işlerini izleyicilerle paylaşırken, fuar alanında ise tasarım dünyasındaki yenilikler ziyaretçilerle buluşacak. Alldesign 2014 için Türkiye’ye gelecek olan konuşmacılar arasında Red Dot Ödülleri’nin kurucusu ve Başkanı Dr. Peter Zec de yer alıyor.

Dünyanın en saygın ve önemli tasarım ödülleri olan Red Dot‘ın fikir babası, başkanı ve kurucusu olan Prof.Dr. Peter Zec, Alman bir tasarım danışmanı, yazar ve aynı zamanda yayıncı. 25 yılı aşkın süredir çeşitli ülkelerde sayısız firmaya tasarım danışmanlığı yapan ve 40’ın üzerinde ülkede tasarım üzerine verdiği konferanslar ile uluslararası bir saygınlığa sahip olan Peter Zec, tasarımın kurumsal stratejiye uygun olarak kullanılması durumunda uluslararası pazarlarda belirgin bir değer artışına ve başarı kazanmasında yardımcı olacağı görüşünü savunuyor. Hem Alman hem de uluslar arası tasarım sahnesinde uzman bir kişi olarak Zec, “Red Dot Tasarım Yıllığı“ ve “Uluslararası İletişim Tasarımı Yıllığı“‘nın editörlüğünü yapıyor. Aynı zamanda tasarımla ilgili çok sayıda kitabın da yayımcılığını yapmaya devam ediyor. Bugüne kadar yayınladığı kitaplar arasında Informationsdesign (1988), Design goes virtual! (1996), Designing Success (1999), Good Design (2000), Hall of Fame: Design for a better quality of life (2003), Who’s Who in Design (2004) gibi çalışmalar bulunuyor. Peter Zec, 2005 – 2007 yılları arasında tüm dünyada daha iyi tasarımlar yapılmasını destekleyen uluslararası bir organizasyon olan ICSID’nin de (International Council of Societies of Industrial Design) başkanlığını yapmıştır ve halen ISCID senatörü olarak kurumla ilgili her türlü önemli konuda danışılan kişi olmaya devam ediyor. 2006 yılında Alman ekonomi dergisi “Wirtschaftswoche”, Peter Zec’i, şirketlerin algılarını değiştiren ve tamamen yeni pazarlar yaratan 20 sıradışı yaratıcı düşünce adamından biri ilan etti.

Prof.Dr. Peter Zec’in yanı sıra alldesign’da Karim Rashid, Arik Levy, Ayşe Birsel, Mario Botta, Diego Gronda, Faruk Malhan, Gamze Güven, Michael Pawlyn, Stephan Bundi, Simay Bülbül, Tuvana Büyükçınar Demir gibi isimler de tasarımı konuşacak

alldesign’ın konferans bölümünde Prof. Dr. Peter Zec’in yanı sıra pek çok isim bulunuyor: TIME dergisi tarafından dünyada moda alanında en etkili 25 kişiden biri seçilen, dünyaca ünlü trend kahini Lidewij Edelkoort; kazandığı sayısız mimarlık ödülüyle dünyanın en başarılı mimarları arasında sayılan İsviçreli ünlü mimar Mario Botta; kendi jenerasyonunun en üretken tasarımcılarından biri olarak tanınan Karim Rashid; dünyanın en önemli grafik tasarımcılarından, aynı zamanda reklamcı ve art direktör Stephan Bundi; ünlü sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı ve film yapımcısı Arik Levy ; ünlü tasarımcı ve mimar Diego Gronda; tasarımları MOMA’nın kalıcı sergilerinde yer alan, dünyaca ünlü endüstriyel tasarımcı Ayşe Birsel; Koleksiyon ile Tasarım Vakfı’nın kurucusu, mimar Faruk Malhan; doğanın dehasını mimarlıkta kullanan ve doğanın mimarlığı ve toplumu dönüştürebileceğini savunan “biomimicry” alanında uzman, eko-mimar Michael Pawlyn endüstriyel tasarımcı Gamze Güven, Türkiye’nin önemli moda tasarımcılarından Tuvana Büyükçınar Demir ve Simay Bülbül, pek çok dizi ve filmlerin müziklerini yapan müzisyen Gökhan Kırdar; izlenme rekorları kıran ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’’ dizisi dahil pek çok dizinin yönetmeni Zeynep Günay Tan gibi isimler de alldesign 2014’te tasarımı konuşacak.

Alldesign’ın fuar alanında ise tasarım dünyasındaki en son yenilikler kullanıcılarına ulaşacak. alldesign’da ana sponsor BMW’nin inovasyon ve tasarımı buluşturan yeni elektrikli modeli de dahil olmak üzere pek çok yeni ürün ziyaretçilerle buluşacak. Armaggan, BMS Mobilya, Tuna Ofis, Koleksiyon mobilya, Derin Design, Defne Koz tasarım menteşeleriyle Samet Mobilya, Ron mobilya ürünlerini sergileyecek firmalardan sadece birkaçı. alldesign’ın biletleri Aralık sonu itibariyle Biletway’de satışta olacak.