RSA İstanbul'da güvenlik zirvesi düzenledi

EMC’nin Güvenlik Birimi RSA, 30 Ocak Perşembe günü İstanbul’daki ilk güvenlik zirvesini, Ritz Carlton Oteli’nde gerçekleştirdi. RSA Güvenlik Zirvesi İstanbul; Türkiye’den finans, bankacılık, sigorta, telekomünikasyon, enerji ve lojistik sektörlerinden karar verme yetkisine sahip üst düzey yönetici ve IT güvenlik uzmanlarını, en iyi uygulamaları paylaşmak ve bölgede siber güvenlik alanındaki son gelişmeleri incelemek üzere bir araya getirdi. EMC Başkan Yardımcısı ve RSA Yönetim Kurulu Başkanı Art Coviello zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.
Teması “İstihbarata Dayalı Güvenlik” olan zirvede gelişmiş, belirli hedefleri olan ileri düzeyde siber saldırıların arttığı günümüzde akıllı güvenlik uygulamalarına duyulan ihtiyaç vurgulandı. Türkiye’de internetin, online bankacılıktan sosyal ağlara kadar birçok alanda yaygın kullanımı ve mobil bilgi işlemin ortaya çıkması, işletme ağlarını ve hassas verileri yeni tür siber suçlululara ve “hacktivist”lere karşı daha hassas ve savunmasız kılıyor. Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda önemli sayılabilecek güvenlik ihlalinin yaşanması, işletmeleri güvenlik ihlallerinin oluşturduğu gerçek tehdide karşı alarma geçirdi. İşletmelerin ağları içinde kapsamlı bir güvenlik sistemi kurulması konusu, CIO’ların gündeminde her geçen gün daha üst sıralara çıkıyor.
EMC’nin Güvenlik Birimi RSA’in Bölge Müdürü Ahmed Abdella zirvenin açılışında; işletmelerin, işletme verilerinin güvenliğini sağlamayla ilgili artan taleplerini karşılamaya yönelik olarak RSA’in ülkedeki çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.
EMC Başkan Yardımcısı ve RSA Yönetim Kurulu Başkanı Art Coviello da işletmelerin güvenliğini sağlamak ve BT’nin “üçüncü platform” çağını yaşadığı günümüzde riskleri yönetmek için gerekli olan istibarata dayalı güvenlik yaklaşımı hakkında RSA’in görüşlerini aktardı. Coviello ayrıca işletmelerin, günümüzün statik ve çevreye dayalı savunma doktrinlerinin ötesine geçmelerine yardımcı olacak etkin becerileri ve programları nasıl geliştirebileceğine değindi.
Zirvede Yönetişim, Risk ve Uyumluluk, RSA Güvenlik Analitiği, finans ve e-ticaret sektörlerine yönelik tehditler, PCI-DCI standartlarına uyumluluğa alternatif yöntemler gibi güvenlikle ilgili birçok konuyu kapsayan toplantılar gerçekleşti.