Enine boyuna twitter

Kapandı olay oldu, açıldı olay oldu… “İkinci adamı” Türkiye’ye geldi. Herkesle teker teker görüştü. Bir tek gazeteye demeç verip kaçıp gittiler. Malum Türkiye’nin ilginç şekilde gündemi twitter. Başbakan önce Türkiye’deki hukuk kararlarını dikkate almıyorlar dedi. Sonra vergi kaçakcısı dedi. Mehmet Şimşek eğer Türkiye’de ofis açmaz, geliler ve kurumlar vergisi vermezlerse katma değer vergisini iki katına çıkarırım dedi.
TBMM bu konuyu konuşmalı mı? Ya AYM?
Hukuk kararları konusunda twitter yetkilileri gider ayak bir açıklama yaptılar. Türkiye’de alınan kararları email yerine sitemizdeki form aracılığı ile iletseydiniz biz de gereğini yapardık dediler. Sanki yıllardır benim devlet yetkilileri ile yaptğım konuşmaları duymuşlardı. Yıllardır bunun bu şekilde yapılması gerektiğini, iletişim kurmak için karşı tarafın frekansına geçmek gerektiğini anlatmaya çalıştım. Ancak Ulaştırma eski bakanı Binali Yıldırım daha ilk mesajında biz bir ülkeyiz, onlar da bir şirket bizim kurallarımıza uyacaklar diyerek iletişimin protokolünü son derece yanlış bir noktadan belirledi. Ben diplomat değilim ama bu tip bir yaklaşımın bizi diplomatik olarak ciddi bir sorunun içine sokacağını görüyordum.
Twitter açısından Türkiye önemli mi?
Geldiğimiz noktada her ne kadar twitter yetkilileri Türkiye’ye gelmiş olsa da, bu siyasi açıdan bir başarı sayılsa da, diplomatik açıdan bizi oldukça kötü bir noktaya hapsetmiştir.
Bu işin siyasi ve hukuki kısmı gelin şu twitter olayına ayrıca baştan sona rakamlarla bakalım. Dünyadaki twitter kullanıcı sayısı emarketer tarafından yapılan açıklamalara göre 645.750.000. Türkiye’deki hesap sayısı ise 11.337.505. Yani yüzde 1’den biraz fazla… Yine emarketer’a göre geçen yıl twitter’ın reklam geliri 405 milyon dolar. Türkiye’deki geliri konusunda birden çok rakam var. Twitter yetkilileri 4,5 milyon dolar diyor. Türkiye’de bir de 30 milyon dolar gibi bir rakam dolaşıyor ama bana sorarsanız pek de inandırıcı değil.
Bu durumda ortalama bir twitter hesabının, getirdiği ciro, genel cironun toplam kullanıcı sayısına bölünmesinden bulunur ki; bu 0,62 dolardır. Aynı hesapla ortalama bir Türk twitter hesabının yıllık getirisi, 0,40 dolardır. Yani Türk kullanıcısı pek de karlı değil.
Zaten Twitter için borsaya kote olmadan önce kullanıcı sayısı ciddi anlam ifade ediyordu. Şimdi ise sadece trafik yoğunlu ve itibara zarar veren bir konu. Gerçi bir dönem Türkiye’nin twitterdaki sayısı yüksekti. İlk onda yer buluyorduk ve bununla interaktif ajanslar övünüyordu. Son zamanlarda da Türkiye twitterda birinci… Bu aralar interaktif ajansların övündüğü konu ise twitter kullanıcı sayısının toplam internet kullanıcısına oranı. Ortalamamız yüzde 33. Çok yüksek gibi görünüyor.
Aktif kullanıcı sayısı
Yüksek olabilirdi de; şu fake (sahte) hesap meselesi olmasaydı. Twopcharts’ın hesabına göre Twitter üzerindeki kullanıcı hesaplarının yüzde 44’ü daha bir tweet bile atmamış. Yani aktif değiller. Bu arada aktif ve fake hesaplar da bunun dışında ayrı bir çıkarılması gereken hesap. Peerreach’in hesabına göre ise aktif kullanıcıların yüzde 50’si sadece beş ülkeden. Bu yüzde elli başta telaffuz ettiğimiz kullanıcı sayısının yüzde 25’ine denk geliyor.
Türkiye açısından twitter önemli mi?
Eğer Türkiye bu istatistiklerde dünya ortalamasındaysa 11 milyon kullanıcının sadece 2.5 milyonu aktif kanlı canlı kullanıcı. Bu sayı da bizi o beş ülkeden biri yapmıyor.
Bu konuya twitter gözünden baktığımızda çıkan sonuç. İsterseniz bir de Türkiye açısından bakalım. 4.5 milyon dolar gelirin KDV’si 1 milyon dolar bile değil. Yanlış bilmiyorsam, kurumlar vergisi, gelir vergisi ve KDV topladığınızda toplam cirodan Türkiye’ye düşen pay 1,5 milyon doları geçmez. Bu da 3 milyon TL’dir. Geçen yıl Türkiye’nin topladığı toplam vergi ise 64 milyar TL. Onbinde 4 gibi bir gelir payından bahsediyoruz. Bu veriler ışığında bu konu gerçekten ne Türkiye’nin ne de twitterın gündeminde olacak kadar önemli görünmüyor.
Kaldı ki; twitter dünyadaki tek sosyal ağ değil. Facebook, twitter ve youtube diye başlayan evren o kadar genişki. Bunu görmek isterseniz tarayıcınıza http://tinyurl.com/twittertekdegil yazmanız yeterli.