Gelecek 25 yıl

World wide web’in Tim Berners Lee tarafından Cern labrotuarlarından çıkışının üzerinden 25 yıl geçti. Pew araştırma merkezi ile Elon Üniversitesi ile gelecek 25 yılda olabilecekler konusunda 2bin 558 akademisyen ve çalışandan görüşler aldı. Bu çalışmanın tamamını görmek isterseniz http://www.atifunaldi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Vinton Cerf’ten başlayarak birçok internet ünlüsünden alınan görüşleri dikkatlice inceledim. Ancak çoğunlukla ya internet dünyasına takılıp kalmış yada çok genel geçer görüşlere denk geldim. Tabii aslında bu içeriğ oluşturanları ayıplamıyorum zira bazı konuları yazmak için genel görüşlerden vazgeçmek gerekiyor… Öncelikle onların genel görüşleri arasında dikkat çekenlere hızlıca bir bakalım. . İnternetin sanal uluslar yaratacağı en çok konuşulan konular arasında.
. İnternet’in elektrik gibi yokluğunun dikkat çektiği görünmez bir teknoloji olacağından da bahsediliyor. Tabii bu durumda daha önceki yazılarımda bahsettiğim net neutrality konusunun geçerli olması gerekiyor.
. İnternetin alt internet gruplarına bölüneceği de konuşulan konular arasında. Küçük niş internetler ana başlıklardan biri. Belki bu sayede biz akademisyenlerin yıllardır beklediği hızlı ve güçlü internet, internet2 projesini gerçekleştirme imkanını buluruz.
. İnternet’in ülkeler arasındaki sınıları anlamsız hale getireceği de konuşulan konular arasında.
. İnternet’in eğitim alanında da bir devrime sebep olacağı çokca konuşulan konular arasında. İnternet teknolojileri sayesinde eğitim binalardan, yüz yüze yaklaşımdan ve öğretmenlerden uzaklaşacak.
. Bir de negatif yaklaşımlar var. Devletlerin interneti politik ve sosyal kontrol amacı ile yaygın kullanacakları, . Gizliliğin sadece belirli bir zümre için olacağı yolunda.
25 yıl sonra internet nasıl olacak sorusunun cevabını vermek için yakından uzağa bakmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.
. Kısa sürede, internet teknolojileri, gsm ve sms gibi kendisine yakın altyapıları yok edecek. Hepimiz voip yani internet üzerinden telefon görüşmelerimizi gerçekleştiriyor olacağız. Operatörlerden bir kısmı bu değişime uyum sağlayıp voip üzerinde katma değerli servisler üretecekler. Bazıları ise bu değişime ayak uyduramayacaklar. Şu an Türkiye’de bir operatörün bu değişime ayak uyduramayıp batacağını çok net söyleyebilirim.
. İnternet hizmetinin su, elektrik gibi görünmez ve heryerde olacağına katılmamak neredeyse imkansız. İnternetin üzerinde servislerin ayrı ücretlendirmeleri olmaktan çıkacak. Yani internetin demokratikleştirdiği teknolojiyi görmüştük ama artık internetin demokratikleştiğini görüyor olacağız.
. Bitcoin ile birlikte oluşan yenilikçi dünya, finansal hayatın bir kere daha sarsılmasına sebep olacak. Bu korkarım finansal düzenin son sarsılması olmayacak. Artık internet ekonomisi en dominant finansal faaliyet olacak.
. İnternet gizlilik ile ilgili düşüncelerimizi değiştirecek. Mahremiyetin tanımı değişecek ve şu an paylaştığımızdan daha fazlasını paylaşacağız. Paylaşmaktan korkmayacağız. Bu paylaşım zaten kapalı kapılar arkasında yapılan birçok şeyin gün yüzünde yapılmasına, onların kanunlaşmasına bir kısmının da yapılmamasına sebep olacak. . Merkezi veri tabanları yok olacak. Yerini dağınık veri yöentimi alıyor olacak.
. İnsanların dijital profilleri, alınan, satılan, çalınan kullanılabilir metalar haline gelecek. Dijital kimlik yönetimi, üzerine ajansların çalıştığı bir konu olacak. Kendi kimliğinin doğru şekilde görünmesini isteyen kişiler bu konuda çalışma yapan ajanslara site üzerinden ulaşacaklar ve kimliklerinde düzenlemeler yaplmasını isteyecekler.
Tabii bunların hepsi öngörü, tahmin ve şu dünyada hepimiz biliyoruz ki öngörülerden ençok ilgi gören gelecek olacaktır. Yani ne istersek o olacaktır. O nedenle eğer iyi bir gelecek istiyorsak, iyi bir gelecek hayal ederek başlamalıyız işe. Bu konuda sadece internet teknolojileri değil bütün konularda iyi bir gelecek için hayal eden psikiyatrik çalışmalar olduğunu biliyorum. Hatta bu konuda büyük kurumlardan ciddi destekler alanlar da var.