Sınırsız paramız olsa, neleri tercih ederdik?

Sınırsız param olsa bugatti veyron kullanır. Redbull air race ve f1 özellikle de monaco yarışını seyrederdim. Goran bregoviç konserlerine gider, Türkçe Candan Erçetin dinlerdim. Olmadığı için kendi jazz barımı açar. Gökkafesin en üst katında otururdum.
———
İsviçre merkezli Uluslararası Onaylama Derneği GmvH – ICERTIAS tarafından yapılan araştırma, Türkiye’de yaşayan vatandaşların sınırsız paraya sahip olmaları durumunda BMW, Metallica, Manga, Tarkan ve FC Barcelona’yı tercih edeceğini gösteriyor.
“Ortalama bir Türk vatandaşının elinde sınırsız parası olsaydı ve yalnızca kalite odaklı karar verseydi, BMW kullanır, Metallica, Manga ya da Tarkan konserlerine gider ve en çok FC Barcelona’nın futbol karşılaşmalarını izlerdi.” Bu saptama İsviçre kuruluşu olan Uluslararası Onaylama Derneği GmbH – ICERTIAS’ın Zürih’te bulunan merkez bürosu tarafından, Mayıs Ayı’nda Türkiye’de yürütülen ilk Türk QUDAL – QUality meDAL – DEEPMA Araştırması’nın sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’nin bütün bölgelerini kapsayarak gerçekleştirilen araştırma, internet anketi yoluyla Mayıs 2014’te 15 yaş üzeri internet kullanıcısı olan bin 200 Türk vatandaşının katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye için ilk kez gerçekleştirilen ve 100’den fazla ticari ve ticari olmayan kategoriyi kapsayan QUDAL Araştırması, 2011 yılından beri Avrupa, Asya, Amerika kıtalarındaki ülkelerde yapılıyor. Araştırmada DEEPMA yönteminin kullanılmasıyla de benzer araştırmalardan farklılaşıyor. Çünkü DEEPMA yöntemindeki sorular açık uçlu olarak soruluyor ve tüketicinin aklına ilk gelen marka yanıt olarak alınıyor. Kalite ve kalitenin önemini daha yaygın hale getirmeyi amaçlayan Quadal Araştırması’nı düzenleyen İsviçre merkezli Uluslararası Onaylama Derneği ICERTIAS, tüketicilerin daha iyi yaşama ve harcadıkları para karşılığında, daha yüksek kaliteyi talep etme hakları olduğu konusuna dikkat çekmeyi hedefliyor.
Kalite deyince akla ilk araba geliyor
Quality DEEPMA Araştırması’na göre en iyi kalite denilince Türk insanının aklına gelen ilk şey, “genel olarak arabalar.” Ankette, “Kendi tecrübe ve fikirlerinize göre Türk pazarında en iyi kaliteyi sunan aile arabası üreticisi, yani bayi, ismini belirtin” sorusuna katılımcıların çoğu BMW yanıtını verdi. “Dünyada kesinlikle en kaliteli müzik gurubu hangisidir?” sorusuna katılımcıların çoğu “Metallica” diye cevap verirken, dünyada en kaliteli müzik sanatçısı ve şarkıcısı kategorisinde ise ilk sıraya “Rihanna”yı koydu. Futbol oyuncusu Ronaldo, “Türk insanının aklında en kaliteli sporcu” olarak 1 numarayı alırken, FC Barcelona ise hangi spor olduğuna bakılmaksızın “dünyadaki en kaliteli spor kulübü” oldu.
En kalitelisi Arda Turan
Kalite konusu kişi, proje ve kuruluşla ilgili olduğunda ise katılımcılar, en iyi Türk spor kulübü kategorisine yine spor dalına bakmaksızın futbol kulübü Fenerbahçe’yi yerleştirirken, Arda Turan ise Türkiye’deki en kaliteli sporcu kategorisine koyuldu. En kaliteli Türk müzik grubu olarak Türk katılımcıların çoğu Manga’yı seçerken, Türkiye’deki en kaliteli şarkıcı kategorisinde ise Tarkan yer aldı.