Marketing Turkiye yazım: TV sektöründe birşeyler oluyor


Televizyon sektöründe yeni birşeyler oluyor!
Bu ay televizyon sektörü için son derece önemliydi. Birçok kurumun desteklediği bir televizyon fuarı ve forumu gerçekleştirdi. İstanbul televizyon fuar ve forumundan bahsediyorum. Ben bu organizasyonu RTUK ziyaretlerimden birinde duymuştum. Daha sonra birçok faaliyette de birlikte olduğumuz RATEM başkanı Dursun Güleryüz’ün organizasyonun an destekleyicilerinden olduğunu öğrendim. Konuyu yönetim kurulumuza taşıdım. Biz de IPTV derneği olarak bu faaliyeti destekleme kararı aldık. Dernek olarak hem forum hem de fuar kısmında bulunduk.
Televizyon sektörü ile ilgili iseniz, mutlaka hem fuarla ilgili haberleri hem de bizim de içinde bulunduğumuz forum haberlerini okumuşsunuzdur. Ancak aldığım notlardan kısa bir özet yapmak gerektiğine inanıyorum. Öncelikle açılış konuşmalarından başlamak istiyorum. Açılış Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından gerçekleştirildi ki bu bana biraz garip geldi. Ancak bakan açılış konuşmasından sonra sektörün ileri gelenleri ile konuşunca, fuarın ana konusunun teknolojiden ziyade içerik olduğunu anladım.
Zaten bakanın arkasından Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Zahit Akman’ın konuşması bu durumu daha net ortaya koydu. Akman Türk içeriğinin yurt dışına pazarlanması konusunda devlet desteği beklediklerinden bahsediyordu.
IPTV derneği olarak biz ikinci gün bir oturum düzenledik. Bizim oturumumuz da dönüp dolaşıp, teknoloji çok önemli ve çok yol alıyor ama içerik her zaman kraldır noktasına geldi. Televizyon sektörüne farklı noktalardan hizmet etmiş, başkan yardımcılarım konuşmalarında 2023 yılındaki televizyonu tarif ederken içeriğin de değişeceğine, interaktif olacağına dem vurdular. Derneğimizin üyesi olmamalarına rağmen kendilerini dinlemek istediğimiz Huawei ise özellikle LTE ve fiber altyapıların yeni televizyon çağı için önemimden bahsettiler. Ancak benim bu oturumdan asıl çıkarımım sanıyorum televizyon sektöründe yeni çağda da içerik ve reklamın tekniği sürükleyeceği yolunda. Her ne kadar IPTV derneğinin faaliyet alanına giren internettv, webtv, ott tv gibi konular teknoloji gibi görünse de, bu farklı yaklaşımlar içeriğin sunumunu da değiştirecek.
Bunun örneklerini de yakın zamanda göreceğiz. Hatta bu ay yazımı ve teslim tarihini değiştirmeme sebep olan, sizinle paylaşmak istediğim bir gelişme tam da bunun örneklerinden biri. Daha önceki yazılarımı okuduysanız Türkiye’de OTT sektöründe bir kıpırdanmadan bahsetmiştim. Her ne kadar bazı uzmanlar webtvleri de birer OTT (over the top) teknolojisinin içine koysalar da, ben bir set top box görmeden bunun olduğunu söyleyemiyorum. OTT TV konusunda Türkiye’de şimdiye kadar bir üretim yapılmamıştı. “IPTV nedir?” adlı kitabımda her ne kadar daha oluşmamış olsa da bahsettiğim, altyapının güçlenmesi ile servis sağlayıcıdan bağımsız kutular gelecek dönemde televizyon sektörünün öncüleri olacak. Özellikle dijital platformların bu hızlı balıklardan çok korkmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu yazıyı yazarken elimde bu konuda sektörün ilk örneği var.
Millenicom tarafından çıkarılan OTT kutusu, İngiltere’de IPTV world forumda gördüklerimden çok da farklı değil. Önce adaptörünü sonra da hdmi ile televizyon bağlantısını yapıyorsunuz. Dopping tv isimli bu cihazın kumandası hareket sensörlü. Bu nedenle çalışabilmesi için kumandanın içindeki USB dongle’ı keşfedip onu kutuya sizin monte etmeniz gerekiyor. Şirket yetkililerini buradan uyarmak istiyorum, bilişim sektöründe kullanıcıya hitap etmek ile, televizyon sektöründe izleyiciye hitap etmek farklıdır. Televizyon izleyicisi tembeldir. O dongle’ı bulamaz, hatta aramaz. O nedenle bu sorunu hızlıca çözmelisiniz.
Cihazın açılış hızı apple tv’den biraz yavaş. Yani kısa bir bekleme süresi geçiyor. Ama adikkat çekici bir bekleme süresi değil. Kutu android tabanlı. Dolayısı ile kullanımı birçoğumuzun elindeki telefonlar gibi, kolay ve alışık olduğumuz gibi. Ekranlar bana biraz renkli geldi, ama evdeki herkesin dikkatini bu renkler çekti. Daha sonra da angry birds oyunu. Bu oyunu televizyon kumandası ile oynamak ne keyifliymiş. Bir anda kendimizi oyunun içinde bulduk.
Benim en çok dikkatimi çeken ise canlı yayın kısmı oldu. OTT kutularda canlı yayın olabileceğini yıllardır apple tv’nin lansmanlarını göstermesi üzerinden örneklendiriyordum, artık elimizde gerçek bir örnek var. Hibrid OTT kutularında ısrar edenlerin bu üründen birer tane alıp incelemelerini öneririm. Yayının direkt antenden gelmesi demek ki bir şart değilmiş. Dijital verken kutuları analog yayınlarla downgrade etmek anlamsızmış. Evde kablolu olmasına rağmen, denemek için kablosuz internetle bağladığımda bile tatmin efici bir sonuç aldığımı gördüm. Zaten neredeyse iki yıldır appletv üzerinden hd kalitesinde onlarca filmi bu şekilde seyrettim.
Kutunun içinde bedeva seyredilebilecek filmler olduğu gibi, kiralama ve satın alma şeklinde film imkanları da var. Bir film açıp seyretmeye kalktığınızda kutunun filmi oldukça hızlı başlattığını, sorunsuz gittiğini görebiliyoruz.
OTT ve smart tv üreticilerinin genel olarak vazgeçmedikleri bir konu var. Bu kutularla internete bağlanmak. Ben bunun nafile bir çaba olduğunu düşünüyorum. Doksanlı yılların başlarında, kanal D’de gece yayını yaparken bunu farketmiştim. O zaman bunun sebebinin yetersiz teknoloji olduğuna inanıyordum, ama televizyonun konumu, insanla ilişkisi gibi birçok sebepten televizyon yazı okunmadığına inanıyorum artık.
Sonuç olarak OTT kutularının şlki olan millenicom’un doping tv’si türünün ilk, şu an için tek ama uzun zaman için en iyi örneği olacak. Yıllardır Türkiye’de bu konuda faaliyet gösterip ürün üretememiş şirketlere de sabit fikirlerinden vazgeçmeleri gerktiği konusunda iyi bir örnek olacak. Ben bu tip ürünlerin aynı zamanda triple play konusunu sabit fikir haline getirenlere de bir ders olacağını düşünüyorum. Ellerinde geliştirdikleri OTT kutular olmasına rağmen bunları izleyiciye ulaştırmayanlar da bundan bir ders çıkarmalı.
Bu ürün aynı zamanda faaliyet alanı “internet temelli televizyon teknolojileri” olan IPTV derneği ve endüstrisi için yeni bir soluk olacak. Televizyon dünyasında önümüzdeki dönemde çok şey değişecek!