Bir televizyon pazarı

Geçen hafta, ürün tanıtımları, toplantılar derken çok yorulmuştum. Haftasonu, evden çıkmadan biraz kafamı boşaltmak istiyordum. Havuz her ne kadar bir asanzör uzakta olsa da pek cezbetmemişti. Sinema ise yaz aylarında başka bir faaliyetin parçası olmadıkça çekilmiyordu. Perdeleri kapattım. Ortalama bir ışıkla, evin içinde önce bir tur attım. Her ne kadar işim de olsa, bir dönem kaçırdığım programları haftasonları seyretmeyi seviyordum. Bu hafta da bu ritüelimi devam ettirmeyi uygun gördüm. Televizyonun karşısına oturdum. Geçen hafta tanıtımı yapılan bir ürünün önüne geçtim. Ürün milenicom’un doping box’ıydı. Bildiğiniz bir televizyon platformu. İşin sırrı kumandada
Elime kumandayı aldım. Alıştığımız kumandalara benzemiyordu. Çok az tuş olması beni çok rahat ettirdi. Ekranda basmak istediğim yeri gösterip, sonra ok tuşuna basmam yeterliydi. Önce seç ve izle bölümünde seyretmediğim bir film aradım. Çok islenenlerin hepsini zaten seyretmiştim. Kategorilere göre sıraladım. Önce aksiyon sonra da bilim kurgu kısımlarına baktım. Daha önce seyretme imkanı bulamadığım ama oyuncu kadrosunu çok beğendiğim “colony” filmini seçtim. Seyretmeye başladım. HD kalitesinde anında
Seyrederken içimden teknolojinin ne kadar ilerlediğini geçiriyordum. daha birkaç yıl öncesine kadar bu filmleri internet üzerinden seyrettirmeye kalktığınızda, çoğunlukla başlaması için bile çok uzun süreler geçiyordu. Aralarda takılıyor, hızlı geçmenize izin vermiyordu. Eminim birçok bilgisayar aracılığı ile izleme yapan kişi evinde bu tip sorunları hala yaşıyordur. Ancak Set top box (kutu) bu sorunu yaşatmayan bir altyapıya sahip. Tuşa bastığınızda filmii seyretmeye başlıyor ve hiç durmadan HD kalitesinde seyredebiliyorsunuz. İsterseniz, filmin istediğiniz dakikasından başlatıyorsunuz ve sistem hiç beklemeden oradan gösteriyor.
İnternetten televizyon seyredenlerin en büyük iki endişesi, yarıda takılır mı yada küçücük bir ekranda düşük kalitede mi izleyeceğim sorunları bu kutularda yok. Kutuyu bir kere aldığınızda içindeki hiçbir içeriğe ekstra para ödemiyor olmanız da işin en güzel tarafı. TVYO anlaşması hoşuma gitti
Film bittikten sonra, kaçırdığı televizyon programlarından birkaçını seyretmek istedim. İzleme kızmı daha önce bahsettiğim gibi yine son derece hızlı gelirken, aradığınız birçok içeriğe ulaşama imkanını da buluyorsunuz.Kutunun tvyo ile bir anlaşması var. İçeriğin tamamı kutunun içinde. Kayıt olmak, şifre girmekle uğraşmıyor hızlıca izlemek istediğiniz içeriğe büyük ekran televizyonunuzun önünde, rahat koltuğunuzda otururken ulaşabiliyorsunuz.
Kaçırdığınız programları izlemek için sadece tvyo varken, film izlemek için birkaç tane kanala sahipsiniz. Ben televizyon önünde, salonun ortasında facebook, twitter kullanmanın çok yavan ve anlamsız olduğunu düşünenlerdenim, ancak bu özelliğin de varolduğunu söylemek isterim.
Tam bunlara konsantreyken uzun zamandır neden yapılmadığını sorguladığım bir projenin de bu kutuda da olmadığını farkettim. Neden platformlar akşam eve misafir geldiğinde açacağımız arkada farklı çeşitte müzik olan, önde ise digital signage (yani şu avm’lerde gördüğümüz ekranlardaki gibi) önemli haberlerin, hava durumu, trafik durumu gibi bilgilerin bulunduğu bir ekran yapmazlar? Genelde misafir geldiğinde televizyon kapanmaz ama sesler biribirine karışır. Sesini az açsanız bir merak eden çıkar, çok açsanız bu sefer konuşmak mümkün olmaz, kapasanız sanki evin neşesi gitmiş gibi olur ya işte o durum için şömine ve akvaryumdan daha ciddi bir ekran neden olmaz.
Bir de bu tip kutularda görmeye çokca alışık olmadığımız canlı yayın kısmı vardı. Kanallar arasında gezindim. Büyük ekran televizyonda tartışma programı seyredenler bilirler, ekranın keşke bir kısmında tartışma hakkındaki izleyici fikirlerini alsak deriz. Bunu karakter jeneratöründen geçirmeye kalktığınızda çok zaman alır. CNNTurk konuşmacıların genel bilgilerini yayınlıyor ama o da interaktiviteden uzak olduğu için bence çok samimiyetsiz görünüyor. Galiba Angry Birds herşey demek
Bu arada neden bu tip internet bağlantılı kutular reklam kuşaklarında gösterilen reklamların beğenilip beğenilmediğini sorgulamazlar. Platform bu imkana sahiptir. Bu reklamvereni de çok mutlu edecektir. Kutunun üreticisi milenicom’a bu öneri de bulunmak gerektiğini düşünüyorum.
Ben bunları düşünüp ekranda gezinirken arkamdan bir kıyamet koptu. Fena halde irkildim. Eşim angry birds’ü görmüştü. Elimizden kumandayı bıraktığımızda akşam olmuştu. Perdeleri açıp gecenin keyfini çıkardık.