Devletin iPhone'u

İnternet teknolojileri ile birlikte tabii ki hayatın önemli parçalarından biri mobil uygulamalar oldu. Ben interneti içinde bulunduğumuz veri ağının omurgası, mobili ise kılcal damarları olarak nitelendiriyorum. Bu nedenle her ikisinin de son derece önemli olduğunu atlamamak gerekiyor.
Tabii internetin önemli kısımlarından biri de devlet programları. Buradan kastımız yalnızca egovernment’a denk gelen ehükümet yada icraat yazılımları değil, devletin her noktasındaki yazılımlar. Üç yazılımı inceledim
iPhone uygulama mağazasına girdiğimde birkaç arama ile ancak üç tane programı bulabildim. Türkiye İstatistik Kurumu, Türk Dil Kurumu, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumuna ait uygulamalar bulamadım. Bulduklarım Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve başbakanlık diye arattığımda karşıma çıkan Hazine Müstearlığına ait iphone uygulamaları. Bir numara Cumhurbaşkanlığına ait
Cumhurbaşkanlığı uygulamasının en başarılı yanı, uygulamanın tasarımı. Tasarım kriterlerine uygun şekilde hazırlanmış. Diplomatik bir dile sahip. İkonlar ve menüler anlaşılır ve kolay ulaşılabilir yerlerde. Sanıyorum işin altyapısı olarak web sitesini baz almış. Yıllar önce web sitesi oluşturulurken kullanılan 360 derece tur buraya da eklenmiş. O dönemde bu tip fotoğraf çekimleri zor olduğu için bu hem bir teknik meydan okuma hem de Köşk’ün halka açılması anlamında önemli bir kilometre taşıydı. Bunun iphone’da çalıştırılması da bir teknik meydan okuma gibi görünüyor. Bu nedenle bilişim teknolojileri anlamından başarılı.
Ancak bir mobil uygulamada birçok menü yer yokluğundan bulunmazken bazı gereksiz başlıkların bulunduğunu söylemek gerek. Buna rağmen birçok kamu kurumu “Bilgi Edinme” başlığını artık neredeyse web sitelerinden çıkarmış, bu konuda sorulara cevap vermemeye başlamışken Cumhurbaşkanlığı, iphone uygulamasında form olması harika. Bence çok doğru.
Cumhurbaşkanlığı sitesine iphone ile girince, uygulamaya gönderi linki çıkmıyor. Bu bence önemli bir eksik. Bir ikinci önemli konu da video’nun bu kadar yaygın olduğu bir dönemde neden bu uygulamada videolara göndermeler olmayışı.
Üzerinde çalışılabilir ancak benim Cumhurbaşkanlığı iPhone uygulamasına notum on üzerinden yedi. TBMM uygulaması avea’dan
TBMM uygulamasını ilk çalıştırdığınızda sağ üst köşede hava durumu bilgisi ile karşılaşıyorsunuz. Hava durumu Ankara’ya ait. Bu da bana bu uygulamanın iphone kullanıcılarından çok milletvekilleri için yazıldığı hissini uyandırıyor.
Uygulama sanki koca bir el kitabı gibi. Sadece TBMM hakkında bölümünde görüş ve önerileriniz bölümü dışında, hiçbir bölüm interaktif değil. Randevulu TBMM zirareti bölümünde bile email adresi ve telefon var. Ancak bir randevu formu konulmamış.
TBMM iphone uygulamasında özellikle yasama faaliyetleri ve denetim faaliyetleri bölümünde ciddi bilgi bulunuyor. Arama kısmı güzel çalışıyor. Bu sayede özellikle takip ettiğiniz bir kanunun genel durumu hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Sanıyorum beni bu uygulamnın milletvekilleri için yazılmış olması noktasına iten en önemli sebep de bu.
Avea’nın daha önce bülteni gelmeseydi. Bunun TBMM’nin resmi bir uygulaması olduğu fikrine sahip olamazdım. Her ne kadar uygulamanın ilk ekranında hızlıca ve diğer ekranlarında altta bu uygulamnın TBMM Bilgi İşlem Başkanlığı ile Avea işbirliği ile yapılmış olduğu bilgisi olsa da app store’da uygulamanın sahibinin TBMM olması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekli ile bence fazla reklam kokuyor.
Uygulamaya genel olarak on üzerinden beş veriyorum. Biraz daha halka yakın ve gerçekten meclisin sahipliğinde bir uygulama olması daha doğru olurdu. Hazine Müsteşarlığı
Bu arayışlarımda Hazine Müsteşarlığının uygulamasına şans eseri denk geldim. TUIK,TDK, BTK aklıma gelirdi ama ne yalan söyleyeyim Hazine Müsteşarlığı aratacağım bir uygulama değildi. Uygulamanın içinde raporlar olduğunu görünce çok hoşuma gitti ama ne yazık ki sunum tarzı son derece başarısız geldi.
Buna rağmen beklenmeyen bir uygulama olduğu için bu uygulamaya da on üzerinden beş veriyorum.
İngilizcesi egovernment ve nasıl olduysa Türkçesi edevlet olan uygulama ise, malum edevlet kapısına çevrildi. iPhone uygulaması da var. Ancak sadece birkaç konuda bilgi alabildiğiniz hiçbir işlem yapamadığınız son derece başarısız bir uygulama.
Ancak yanlış anlaşılmasın Türkiye’deki develet kurumları içindeki standartlara göre hiç fena değil ama bir edevlet uygulaması olarak yerlerde sürünüyor. Zaten bunu dünya edevlet uygulamaları arasında Türkiye’nin sıralamasına bakarak çok net bir şekilde görüyoruz.