Kişisel Verilerinizi Nasıl Korursunuz?

Geçen hafta köşe yazımdan sonra, birçok kişiden peki bu kadar kişi tarafından gözleniyorsak bunu engellemek için ne yapmalıyız şeklinde mesajlar aldım. Radyo programında da benzer sorularla karşılaştım. Bu nedenle güvenlik konusunu bir hafta daha inceleme kararı aldım.
Amerika’da yapılan araştırmalar gösteriyor ki; güvenlik algısı bir süredir değişmiş. Eskiden “kötü birşey yapmıyoruz ki, bizi izleseler de birşey olmaz” diyen vatandaş, şimdi “her ne sebeple olursa olsun, kişisel bilgilerimin alınmasından, hareketlerimin izlenmesinden rahatsız oluyorum ve kişisel bilgilerimi saklamak için herşeyi yaparım” noktasına gelmiş. Amerikan medyası da kişisel verileri koruma noktasında yapılacakları yazmaya başladı. Nitekim eylül ayı Popular Science dergisinde yayınlanacak bir makale de NSA tarafından dinlenemeyen (en azından öyle umuyorlar) telefonlardan, (red phone ismi ile anılıyor) güvenlik için alınabilecek birçok hizmet incelenmiş. Daha çok profesyonel kullanıcılar tarafından okunan “makeofus” ise VPN (Virtual Private Network’ler) konusunda bir inceleme yapmış.
Aslında bilgilerinizin güvenliğini sağlamak istiyorsanız kullanacağınız en iyi yöntem VPN teknolojisi. Bunun farklı versiyonlarını Türkiye’de birçok kişinin cep telefonlarına yüklediğine geçen twitter yasağı döneminde şahit oldum. Bir basın toplantısı için Ankara’ya gitmiştik, organizasyon başlamadan önce yirmi civarı farklı kurumlardan farklı konulardaki arkadaş bir odadaydık. Sadece bilşim yazarları değil neredeyse herkes bir vpn tanımlamayı ve kullanmayı öğrenmişti. Twitter’lar açıldı ve okunmaya başlandı.
Ancak uzmanlar güvenlikle, kullanım kolaylığının bir çizginin iki ayrı ucu olduğunu söylerler. Birinin arttırdığınızda, diğerinden ister istemez ödün verirsiniz. Bu nedenle de VPN kullanıcıları her zaman kullanım zorluklarından dem vurur. Tabii VPN konusundaki tek şikayet bu değildir. VPN kullanıcıları genel olarak sistemlerinin yavaşladığından bahsederler.
Bunlar yetmiyormuş gibi son twitter yasağı sırasında, yaygınlaşan VPN kullanımı konusunda bir başka uyarı da güvenlik şirketlerinden geldi. Özellikle ücretsiz VPN’ler açıkken, yapılan banka işlemlerinde şifrelerin yeteri kadar güvenli olmadığı bilgisini verdiler. Bu da ayrıca kafaları karıştırdı.
Bunlara rağmen geçen dönemde Türkiye’de VPN kullanımı özellikle benim ikibinlerin ortalarından beri, halka açık yerlerde paketlerimin dinlenmemesi için kullandığım hotspot shield gibi onlarca markanın kullanımı ile yaygınlaştı. Hatta son dönemde birçok VPN şirketi Türkiye’deki özel ihtiyaçlara uygun yeni VPN hizmetleri oluşturdu. Bunların biri geçen haftalarda basın toplantısı gerçekleştiren Pure VPN.
Ancak benim en çok beğendiğim, VPN’leirn genel sorunlarını da berteraf eden, stratosfer.co.uk. Zira eğer komplike bir networkünüz yoksa ürünü kurmak çok kolay. Bir kere kurulduktan sonra evdeki bütün cihazlarınız ayarlama yapmadan yararlanabiliyor. Sanki evinizi, ofisinizi yurtdışına taşımışsınız gibi davrandığı için kullanamadığınız servisleri de sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Donanım bazlı bir şifreleme teknolojisi kullandığı için, VPN, internet hızınızı yavaşlatmıyor.
Bu konuda eminim benzer ürünler çıkacaktır, zira bu tip servis ve hizmetlere Türkiye’de ciddi anlamda ihtiyaç var. Ben, Siber Güvenlik İnisiyatifinin modertörü olarak bu hizmetlerin artmasını destekliyorum.