Garanti Bankası, mobil bankacılık çalışmalarıyla Forrester Research tarafından dünyanın önde gelen 32 bankasının en iyisi seçildi

BultenEklenti-635494864906927500Garanti Bankası, mobil bankacılık çalışmalarıyla, dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden Forrester Research tarafından, global pazar ve Avrupa pazarında “sektör birincisi” olarak tanımlandı. Forrester’ın; Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, İspanya, Türkiye, İngiltere ve ABD’de faliyet gösteren 32 büyük bankanın sunduğu mobil bankacılık hizmetlerinin işlevselliğini değerlendirmek amacıyla yaptığı araştırma sonucunda, Garanti Bankası, en yüksek toplam puanı aldı.
Raporda Garanti’nin, mobil bankacılık kanalları aracılığıyla; para transferi, fatura ödemesi, P2P ödemeleri, satış noktası ödemeleri, sesle yönlendirme, içeriksel pazarlama, mobil cüzdan ve ürün arama fonksiyonu gibi yeni nesil hizmetler sunduğu belirtildi. Hesap bilgileri, işlem fonksiyonelliği ve farklı mobil platformların desteklenmesi gibi kriterleri içeren araştırmanın raporunda; değerlendirilen tüm bankaların en iyi hizmet verdiği alanlar ve geliştirilebilecek yönleriyle ilgili öneriler paylaşıldı.
Konu hakkında bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Ülkemizde akıllı telefon ve mobil internet kullanımı hızla artmaya devam ediyor, buna paralel olarak 13,2 milyon internet, 4,9 milyon mobil bankacılık aktif kullanıcısı bulunuyor. Son yıllarda Garanti olarak bizim de mobildeki yatırımlarımız artarak devam ediyor. İnternet bankacılığında 2,7 milyon aktif kullanıcı ve finansal işlemlerde %24’lük pazar payıyla yakaladığımız başarıyı, mobilde kısa sürede elde ettiğimiz 1,4 milyon kullanıcı ve %32 pazar payıyla devam ettirdik. Geldiğimiz noktada 500 bin aktif müşterimiz, yalnızca Cep Şubesi’ni kullanarak tüm finansal ihtiyaçlarını karşılıyor. Bugün internette yer alan 500’ün üzerinde işlemin 100’den fazlasını mobile taşımış durumdayız. Rakamlara baktığımızda, bu 100 işlemin, bankamızda yapılan toplam işlem sayısının %99’unu karşıladığını görüyoruz. Mobili yalnızca bireysel değil, kurumsal müşterilerimiz de bankacılık işlemleri için yoğun olarak kullanıyor. Kurumsal iOS ve Android’de bulunan Kurumsal Cep Şubesi’nden 25 binin üzerinde firma faydalanıyor. Uygulama sayesinde kurumsal müşterilerimiz, her an her yerde onay gibi kritik işlemleri yapmaya devam edebiliyor. Ortalama bir kullanıcı Cep Şubesi’ne ayda 10’dan fazla kez giriyor. Garanti olarak, mobil gibi dinamik bir platformda biz de sürekli yeni teknolojilere ve servis modellerine yatırım yapıyoruz. Bu vizyonla hayata geçirdiğimiz ve genç profesyonelleri hedeflediğimiz, günlük bankacılık hizmetlerini inovatif servislerle birleştiren iGaranti, bugün 200 bini aşkın aktif müşteriye ulaşmış durumda. Ayrıca, mobilin bir uzantısı olarak gördüğümüz giyilebilir teknolojiler gibi akıllı cihazlara da yatırım yapıyoruz. Dünyanın ilk finansal Google Glass uygulamasının yanı sıra, Samsung ve Sony’ye ait akıllı saatler için geliştirdiğimiz uygulamalar da bulunuyor. Turkcell’in Akıllı Araç servisinin yer aldığı Subaru ve Volvo’lar için geliştirdiğimiz bankacılık servisimiz de var. Ek olarak, iBeacon sayesinde kullanıcıları lokasyon bazlı fırsatlardan haberdar ettiğimiz uygulamalarımız da bulunuyor.” dedi.
Didem Dinçer Başer sözlerine şöyle devam etti: “Tüm bu yatırımın karşılığında, Forrester gibi global araştırmalara imza atan bağımsız bir şirket tarafından değerlendirilen dünyanın en büyük bankalarının arasından sıyrılarak, en iyi mobil bankacılık uygulamalarına imza atan banka seçilmek bizim için bir gurur kaynağı. Raporda da sıkça belirtildiği gibi, değerlendirilen 32 bankanın önüne geçmemizi sağlayan esas unsur, mobilin dinamiklerini iyi algılayıp, bu platforma göre şekillendirmeyi başardığımız inovatif servislerimiz. Önümüzdeki dönemde hizmete girecek tüm yeni platformlarda, kullanıcılarımıza uygun servisler geliştirmeye devam edeceğiz.”
Raporla ilgili bir sunum yapan Forrester Research Finansal Servislerden Sorumlu Araştırma Direktörü Benjamin Ensor ise “Mobil bankacılık kriterlerine göre kıyaslamalı olarak değerlendirdiğimiz tüm bankalarda, sınıfının en iyisi örnekleri bulduk. Türkiye’den Garanti Bankası, bankaların mobil uygulama fonksiyonları arasında genel olarak liderliği elde etti. Garanti, her yerde her zaman bankacılık işlemlerine ulaşmak isteyen her jenerasyondan müşterisine, para transferleri, fatura ödemeleri, P2P ve satış noktası ödemelerinin yanı sıra sesle yönlendirme, bağlamsal pazarlama, mobil cüzdan ve ürün arama fonksiyonu gibi yeni nesil özellikler sunuyor.” dedi.