İnternet üzerinden izlenen video akışı, geleneksel TV’yi solladı

Bugün radyoda bahsettiğim rapor aşağıda dördüncü kuvvet medyaya bu raporu yayınladığı için teşekkür ederim.
Raporun orjinali ekteki linkte:
http://www.dorduncukuvvetmedya.com/mansetler/6309-internet-uzerinden-izlenen-video-akisi-geleneksel-tvyi-solladi.html
Haftalık izleme sıklığına göre; Türkiye’de internet üzerinden izlenen video akışları ile (streaming) geleneksel TV arasındaki açık kapanıyor.
Dünya genelinde akıllı telefon ve tabletlerden içerik izlemeye harcanan zaman artıyor. Türkiye’de ise bu oran global ortalamanın üzerinde.
Yeni trend; TV’deki çeşitli programların veya dizilerin bölümlerini art arda izlemek anlamına gelen binge viewing; istenilen bölümü istenilen zaman diliminde izlemeye olanak tanıyan video hizmetlerinin (on-demand video) popülerliğini de artıyor.
İzleyicilerin TV ve video servis özellikleri arasından daha fazla istedikleri ve ödemeye razı oldukları en önemli özellik HD veya daha yüksek görüntü kalitesi. Türkiye’deki kullanıcıların %40’ı, bunun için daha fazla ödemeye hazır.
Tüketici davranışlarının değiştiğini açıkça ortaya koyan rapora göre bu değişiklik, TV ve medya sektörünü derinden etkiliyor. Her gün en az bir kere internete bağlanan kullanıcılarla yapılan araştırmaya, Türkiye’den ise 16-59 yaş grubundaki 1000 kişi katıldı.
Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem, raporla ilgili olarak şunları söyledi: “Abonelik temelli ve istenilen bölüm ya da programı izlemeye olanak veren ‘on-demand’ hizmetler; istenilen zaman ve mekânda içerik izleme alışkanlığını da geliştiriyor. Türkiye’de mobil cihazlar üzerinden TV ve video izlemeye harcanan sürenin dünya ortalamasının üzerinde olması, aslında kullanıcıların medya tüketiminin yeni yollarına nasıl adapte olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Türkiye’deki izleyicilerin TV ve video servis özellikleri arasından daha fazla istedikleri ve ödemeye razı oldukları en önemli özellik HD veya daha yüksek görüntü kalitesi. Buna karşılık, TV hizmetleri sağlayıcılarının, izleyicilere en yüksek çözünürlükte yayını mobili de kapsayan çoklu ekran desteği ile getirmeye odaklanması gerektiği sonucunu çıkartabiliriz. TV ve medya sektöründeki manzaranın hızla değişmesi sebebiyle, kullanılan iş ve dağıtım modelleri, tüketicilere algılanan bir değer yaratmak için değişimin temposuna ayak uydurabilmeli düşüncesindeyim.”
İnternet üzerinden izlenen video akışı, geleneksel TV’yi solladı
Türkiye’de tüketicilerin %90’ı haftada en az birkaç kez internet üzerinden yayın izlerken, geleneksel TV yayınını takip edenlerin oranı 87’de kaldı. Globale bakıldığında ise, her beş kişiden biri istedikleri cihazda istedikleri içeriği izlemek için daha fazla para harcamaya razı; ayrıca, yıllar içerisinde akıllı telefon ve tabletler üzerinden içerik izlemeye ayrılan vaktin de arttığı görülüyor. Türkiye’de mobil cihazlar üzerinden içerik izlemeye ayrılan süre ise dünya ortalamasının üzerinde seyrediyor; özellikle ev veya diğer kapalı mekan dışındaki alanlarda içerik izlenmede Türkiye’nin çok önde olduğu gözleniyor.
Kullanıcıların %43’ü gelecek haftaki bölümü beklemek istemiyor
Araştırmanın bu sene özel olarak odaklandığı konu ise art arda dizi veya program izlemek olarak ifade edilen ‘binge viewing’. Bu trend, özellikle geleneksel TV yayıncılığının doğasında olan ‘gelecek haftaki bölüm’ anlayışıyla tezat oluşturuyor. Buradan hareketle, Türkiye’deki kullanıcıların %43’ü, bir dizi veya programa ait bütün bölümlerin tek seferde yayınlanmasını ve ardı ardına izlemek istediğini ifade ediyor.
Her 3 kişiden 1’i, gelecekte TV’nin yerini mobil cihazların alacağını düşünüyor
Araştırmada ilgi çeken bir diğer sonuç ise, Türkiye’deki kullanıcıların %34’ünün, gelecekte mobil cihazların, TV’lerin yerini alacağını düşünmesi. Bunun yanında kullanıcıların yarısı, favori TV program ve dizilerini istediği yerde ve istediği zaman izlemek istiyor. Kullanıcıların bu konuda en çok karşılaştığı iki engel ise veri trafiğinin ve içeriğin fiyatları.
Tablet, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar aracılığıyla haftalık bazda video izleme süresinde Türkiye, dünya ortalamasının üzerinde bulunuyor.
erickson-rapor
Consumer Lab TV&Medya Raporu Hakkında
Ericsson ConsumerLab TV&Medya Raporu, 23 ülkeden 23 bin online anket ile gerçekleştirilmiştir. Bu ülkeler arasında; Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Fransa, Almanya, Yunanistan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Malezya, Meksika, Portekiz, Rusya, Singapur, İspanya, Güney Kore, İsveç, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Amerika ve Türkiye bulunmaktadır. Anket katılımcılarının neredeyse tamamı günlük bazda internet kullanıcısıdır. Bu araştırmanın dünya genelinde 620 milyon kullanıcıyı temsil ettiği tahmin edilmektedir. Anket çalışması, kullanıcılarla gerçekleştirilen 22 derinlemesine mülakat ve medya sektörü profesyonelleriyle gerçekleştirilen 11 derinlemesine görüşmeyle desteklenmiştir.
Raporun global versiyonuna http://www.ericsson.com/news/140904-ericsson-consumerlab-annual-tv-and-media-report_244099436_c linkinden ulaşılabilir.