Bursalı kadın girişimciler hakkındaki görüşlerim

Ben Bursa‘yı hep çok sevmişimdir. Havasına, suyuna, kestane şekerine,İskender Köyü‘nde yenilen iskenderine, Mudanya’sına, yazın başka kışın başka güzel Uludağ’ına hep hayran olmuşumdur. Dağ yolunda yenilen dağ çileklerinden, Boğaziçi‘nde öğrenciyken okuldan kaçılıp gidilen İskender kaçamaklarına kadar çok yol öyküsü, çok maceradır benim için. Bu nedenle yakın olmasına rağmen her seferinde yolu uzatmayı severim Bursa’ya gittiğimde.
Bu sefer de Eticad Genel Sekreteri ve Bilginet Genel Müdür Yardımcısı Merter Özdemir‘in aracı ile giderken feribota binmeden yolun tadını çıkararak gittik. Organizasyon saat 13:00 civarlarında eticad Başkan Yardımcısı Mehmet Erdemi, Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Örnek ve BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan‘ın protokol konuşmaları ile başladı. Daha sonra Merter Özdemir, e-ticaret ekosistemi ve e-ticarette doğru adımlarıanlattığı güzel bir prezantasyon yaptı. Bu prezantasyonu bir gün izlemenizi tavsiye ederim, zira gerçekten eğlenceli bir bakış açısı var Merter Bey’in.
TEB Girişim Bankacılığı Müdürü İbrahim Çoşkuner ise işin finans kısmında son derece vizyoner bir bakış açısını örneklerle ortaya koydu. İbrahim Bey yardımcı oldukları girişimleri örneklerle anlattı. Bu salonun o kadar çok ilgisini çekti ki; o anda finansal anlamda yardım için başvuruda bulunanlar oldu. Daha sonra Altıncı Cadde girişiminin hikayesini Başak İlhan Çekçeoğlu anlattı. .
Bir moderatörlük görevimde de Bursa’nın yakından tanıdığı Berna Kırcı ile Kırcılar Deri‘nin e-ticaret girişimini konuştuk. Berna Hanım, Kırcılar Deri’nin üçüncü kuşak sahibi. Dedesinin kurduğu sistemi, babası kurumsallaştırmış ve Berna Hanım da işi dijital kurum yapısına sokuyor. Bu çok önemli. Ben dinlemekten çok keyif aldım. Daha önce de Afyon’da Güraylar Ailesi ile tanıştığımda da aynı hisse sahip olmuştum.
Daha sonra Euromessage Kurucu Ortağı Selin Billi ” Dijital Reklam ve e-mail Marketing”, Mobilexpress Genel Müdürü Zeynep Şener, “E-ticaret ve Mobil Uygulamalar”, Klinik Ajans Başkanı Çiğdem Özkan “Sosyal Medya – E-ticaret İlişkileri “,İninal Mastercard Genel Müdürü Çelik Ören ” Yeni nesil Kart Sistemleri ” konularındaki sunumlarını yaptı.
Günün sonunda aklımda kalan en ilginç konu ise Çiğdem Özkan‘ın (biraz da benden etkilenerek gerçekleştirdiğini söylediği) harika sunumdu. Gaziantep‘deki bir tost büfesinin sosyal medyayı kullanımı ile ilgili verdiği örnek benim dikkatimi çekmiş ve Twitter’da onu da mention ederek örnek vermiştim. Çiğdem Hanım’la bu sayede iletişime geçen büfe gerçekten iyi bir yaşayan örnekti.
Ben öncelikle destekleyen bütün kurumları tebrik ediyorum. Umarım Eticad aracılığı ve Merter Özdemir’in büyük fedakarlıklarla gerçekleştirdiği bu seminerler seri halde devam eder de bütün şehirlerde girişimciler bu güzel faaliyetten ve bilgilerden yararlanırlar.