Cep telefonunuzun dinlendiğini nasıl anlarsınız?

Son dönemde sıkça gündeme gelen telefon dinleme olayları sonrası sizin de kafanız karışmış olabilir.

Malumunuz bunu anlamak için, yazılımlar, kontrollü cihazlar veya harika yasalara ihtiyacımız var. Ancak bazı durumlarda iptidai yöntemlerle bunu anlamaya çalışabilirsiniz.
Ben size ne yazık ki bu iptidai yöntemleri anlatacağım. Bir cep telefonu (bunun bir akıllı telefon olduğunu varsayıyorum) bir kaç şekilde dinlenebilir. İlk dinleme şekli akıllı telefonunuzun üzerine yüklenebilecek bir yazılımdır. Bunu yapabilmek için telefonunuza kötü niyetli kişiler bir süre sahip olup, içine casus yazılım yüklemeliler. Genelde böyle bir casus yazılımı iPhone’da yazmak daha zordur. Android tabanlı telefonlarda bu tip bir casus yazılım multi-tasking imkânları sebebi ile daha kolay yazılır. Her iki telefonda da bu tip bir yazılım çalıştırdığınız yazılımlar dışında ekstra sistem kaynağı ve pil tüketeceği için, telefonunuzun pili daha çabuk bitebilir. Farklı zamanlarda ekranınız çalışabilir (programı yazan kişiler casus yazılım yazmayı bilmiyorlarsa :). Telefonunuzdan hışırtı veya hoparlör sesi gelebilir. Tabii bu semptomlara sahip bütün telefonlar dinleniyor diyemeyiz. Hepsinin farklı farklı başka sebepleri de olabilir. Ancak telefonunuzu iyi bir bayiden almanızı, bu tip konularla uğraşmak istemiyorsanız iPhone kullanmanızı tavsiye ederim.
Dinlenme konusunda daha paranoyaksanız, blackphone‘u inceleyebilirsiniz ya da kriptolu bir telefon alabilirsiniz.
İkinci dinleme alanı, telefonunuzun bağlantı kurabileceği sanal bir baz istasyonu oluşturmak. Organize yasadışı dinlemelerde en çok kullanılan yöntem budur. Genelde bu tip dinlemelerde frekans kaymalarından dolayı eko oluştuğu söylense de, ülkemizde ekonun en önemli sebebi operatörlerin iletişim kalitesizliğidir. Ben gerçek anlamda bu tip bir dinlemenin iptidai yöntemlerle bulunabileceğini zannetmiyorum. Ancak baz istasyonu ölçüm aletleri aracılığı ile bu ekstra baz istasyonları operatör tarafından belki anlaşılabilir.
Üçüncü yöntem ise operatör tarafında gelen verinin dinlenmesi yöntemidir. Buradan dinlemeyi ya devlet yapar ya da operatör. Devletin dinlemesini anlama konusunda bir yasanın yolda olduğu geçenlerde adalet bakanı tarafından söylendi. Bu yasanın çıkması ile birlikte, kişiler kendileri hakkında bir soruşturma olup olmadığını resmi olarak sorup öğrenebilecekler. Bir diğer ihtimal ise operatör tarafından dinlenme. Burada genelde suçlu operatör değil, orada çalışanlardır. Ben bir operatörün Ar-Ge departmanı tarafından bu tip bir durumun mağduru oldum. Bu durumda ancak şirket tarafından bu iletilirse ortaya çıkar. Aksi takdirde bunun ortaya çıkması mümkün değildir.
Ezcümle eğer dinleniyorsanız ve bir casus yazılım bulucu, bir dedektif, bir ölçüm aracı, operatörde bir insider ve tanıdığınız bir savcı yoksa dinlendiğinizi gerçekten anlamanız neredeyse imkânsızdır.