Hayatınızı emaille kolaylaştırın

IMG_2545.JPG
Bir süredir hayatı kolaylaştıran yazılımlar konusunda çalışıyorum. Bu yazılımların çoğunda bir problemi farkettim. Büyük kısmı standart değil, bu da karşılıklı kullanımı yada araç bağımsız kullanımı engelliyor. Bu da beni internet üzerinde en eski ve en çok kullandığımız protokole götürdü. Email…
Hala çoğumuzun en çok kullandığı en çok arşivlediği ve en rahat ettiği alan email.
Instapaper : Özellikle uçak, stüdyo canlı yayın gibi internet bağlantısı garantisi olmayan yerler için harika. Ben uzun zamandır radyo programı için notlarımı bu kaynakta topluyorum. Instapaper’ın ayarlarından girip sizin için verilen şifreyi bulmanız gerekiyor. O şifreyi adres defterinize kaydettikten sonra birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.
Wordpress : WordPress ayarlarından da size özel email adresini bulup, makalelerinizi bu adrese yollayarak sisteme yükleyebilirsiniz. Böyle bir altyapı kullanıyorsanız birkaç dakika içinde size gelen bülteni email olarak forward edip üzerinde düzenleme yaparak sisteminize girebilirsiniz. Bunun ne büyük avantaj olduğunu özellikle basın mensuplarının çok iyi anlayacağından eminim.
Follow.cc : Bu email konusundaki yeni buluşum. Uzun zamandır gmail için chrome’a yazılmış bomerang eklentisini kullanıyordum. Bu iki eklentinin yaptığı şey aynı, o anda yollamak istemediğiniz mesajı kalabalığın dışında tutuyor. Size günü zamanı geldiği zaman hatırlatıyor. Bunu yapmak için maili folllow.cc adresine @ işeratinden önce komutu yazarak göndermelisiniz.
Zamzar : Zamzar hepinizin bildiği gibi bir online çeviri programı. Bir videoyu başka bir formata değiştirebiliyorsunuz. Yada elinizdeki bir powerpointi sunum için pdf dosyasına… Yüzlerce çeviri sistemi var. Zamzar bu işlerimi email üzerinden de yapmanızı sağlıyor. Bunun için yine bazı bilgileri okumanız gerekiyor. Sisteme yollarken @ işaretinden önce çeviri yapmak istediğiniz formatın kısa adını yazıp mail atıyorsunuz. Zamzar çeviriyi yapıp size yolluyor.
Kindle : Ben ipad ve iphone uygulamasını uzun zamandır kullanıyorum. Bu uygulamayı webden de kullanabliyorsunuz. Evet biliyorum iTunes Türk mağazasında yok. Ama başka bir hesabınız varsa onun üzerinden indirebiliyorsunuz. Size bir mail adresi veriyor sistem. O mail adresine pdf dosyalarını attığınızda sistem bu dosyaları kaydediyor.
Watchlater : TED, youtube videolarını offline yani uçakta seyretmek için harika bir program. Bu yazılımın da kendine ait bir emaili var. O mail adresine attığınız youtube linkleri tablet veya iphonedaki yazılımınıza ekleniyor.
Bu yazılımlarda dikkat edilmesi gereken bir kural var. Offline olmadan önce mutlaka yazılımızı açık senkronize etmeniz gerekiyor. Bunu yapmayı unutmayın sonra bana kızmayın 🙂