Google başarılı mı?

Dünya teknoloji şirketleri genelde başarılı bulunur. Peki teknoloji sektörü içinden bakıldığında bu şirketler gerçekten başarılı mı? Google, facebook, twitter, microsoft ve apple markalarından hangisi daha başarılı? Herkesin çalışmak için çıldırdığı, IK sorularının kitap olduğu Google gerçekten çalışınca mutu olunacak bir şirket mi?
Google, Eric Schmidt’in anlattığı kadar iyi bir şirket mi? Gerçekten çok para kazanıyorlar mı? Her yaptıkları milyonlar tarafından takip ediliyor mu?
İsterseniz bu sorulara cevap vermeden önce Microsoft’un popülerliğini kaybetmeye başlama anına geri dönelim. Windows 95’in inanılmaz başarısından sonra, önce vista sonra yıllarca ortadan kaybolan Long Horn Projesi ve hızlı girip aynı hızda çıktıkları MSN’in fotoğraf gibi eklentileri başarının en üst noktasına ulaştıklarını gösterdi. Bundan sonrası ise tepe taklak. Twitter ise baştan sorunlarla doğdu. Yaptıkları sistemin stratejik olarak ölçeklenemiyor olması büyük problemlerin biriydi. Birkaç kere direkten döndü twitter. Bir ara facebook’a özendi ama en son resim payaşım kısmını kendi elleri ile kapattı.
Apple zaten her zaman “one man show”du. Steve Jobs’ın bu dünyadan göçmesi ise apple’ın makus kaderini bir kere daha ortaya koydu. Her ne kadar Tim Cook ile bir çıkış yakalamak istese de, iphone CE ile gelen yenilikçi dönem şimdilerde yerini eski Steve Jobs dünyasına geri dönderdi. En son IBM ortaklığı ile iş dünyasının bir parçası olmaya çalışan iphone ve ipad bu başarıyı sağlayacak mı? Bence bu sorunun cevabı IBM’in daha önceki ortaklarına ne kadar iyi geldiği sorusunun cevabında yatıyor. Ben bu sorunun cevabını biliyorum ama dile getirmek istemiyorum.
Google’a gelecek olursak, hepinizin hatırlayacağı gibi, nexus, orkut, wave, derken google plus, gözlük de tepe taklak gidiyor. Arada google hizmetlerinden tarihin tozlu raflarına gömülen onlarcasını ise bahis konusu bile etmiyorum.
Facebook bahsi geçen şirketler arasında en az ürününü geri çekenlerden. Tabii başlangıç noktasından onlarca kere kayan bir şirketten bahsediyorum. FBML, facebook gifts, derken kullanıcıların kendi aralarında bağış topladıkları sistem de çöktü. Buna rağmen daha önce çıkmış olduğu halde 400 bin kullanıcıya facebook twitterdan daha hızlı ulaşmış.
Amazon, Virgin gibi şirketler ise zaten teknoloji şirketleri değil. Amazon dünyanın en büyük kitabevi olarak aslında bir zincir kitabevi olmaktan başka birşey değil. Her ne kadar bulut bilişim tarafında dünyanın en büyüğü olsa da, bulut bilişim dünyanın en büyük teknoloji cirolarının döndüğü bir alan değil.
Sonuç olarak başarı kriterlerini ve teknoloji şirketi olma durumunu doğru şekilde tanımarsak, facebook’un içlerinde en başarılısı olduğunu görürüz. Yani google’ın başarılarından ziyade facebook’u analiz etmek daha doğru sanıyorum.