Hazır eliniz değmişken

Bu hafta içinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan TİB binasının içinde neler yapıldıklarını bilmediklerini, bu nedenle binanın değiştirilmesinin hatta TİB’in yeniden yapılanmasını istediklerini söyledi. Bakanım çok haklı, binayı bilemem ama TİB’in mevcut durumunun karışık olduğunu kabul etmek gerekiyor. BTK’nın altında yapılanan TİB bazı durumlarda bakanın yorumu ile “yetki aşımı” yapıyor. Ben devlet kurumlarının kendilerine tanımlanan görevlerin ve icraatlarının yetki aşımına sebep olacak bir fikri sistemle çalıştırılmasına veya yönetilmesine karşıyım. Ancak TİB kanunlarda tanımlanan yetkileri icabı ile bir devlet kurumu olmalı mıdır bence asıl tartışılması gereken konu budur.
İsterseniz konuya iletişim ve özellikle medya sektöründeki convergence ( yakınsama ) ile başlayalım. Önce ses internetin bir parçası oldu. LTE ve VoIP derken video da internetin üzerinden taşınmaya başladı. Bu da şu an televizyonlarda çokca gördüğünüz, internet, telefon ve televizyon paket satışlarını ortaya çıkardı.
Son kullanıcı açısından görünüm böyleyken, benzer bir durum düzenleyiciler, hukuki yapılar açısından da aynı olmaya başladı. Türkiye’de internetten televizyon yayını (IPTV) düzenlemelerini RTÜK yaparken, çok benzer bir teknoloji olan OTT TV yayınlarını düzenleyen bir yapıyı oluşturmak mümkün olmadı. Zira televizyon teknolojileri RTÜK ve BTK arasına sıkıştı. Bu nedenle de OTT TV platformları iki kurum arasında zikzak dokumaya başladı.
Bu tabii sadece Türkiye’ye ait bir sorun değil. Dünyada’da benzer durumlar var. Sözgelimi İngiltere’de iki kurum Ofcom çatısı altında birleşti. Bu sayede televizyon ve internet düzenleyici kurum tek bir çatı altına toplanmış oldu. Bu da özellikle televizyon platformları açısından hangi teknolojiyi kullanırlarsa kullansınlar işlerini tek bir adresten halletme imkanını sağladı.
Şimdi seçim zamanı yaklaşmışken, benim önerim sayın bakan hazır elini bu konuya atmışken, BTK ve RTÜK’ü aynı yapı altında toplasın. Böylece tek ve etkin bir kurum olur ve yetki paylaşımı sorunları ortadan kalkar. Tabii bu konuda yapılması gereken tek şey bu değil. Bu ülkede bilşim ve televizyon alanında faaliyet gösteren birçok dernek var. IPTV derneği başta olmak üzere birçok dernek bu konuda söz sahibi olmalı. Yani bu yeni yapının yetkilileri dernek başkanları olmalı ve dünyadaki diğer örnekler gibi bu kurum da hükümetin etkisinden uzaklaşmalı.
Yazımda STK (sivil toplum kuruluşları) kısaltmasını kullanmak yerine dernek demeyi tercih etmemin en önemli sebebi aslında bu derneklerin sivil değil, non governmental organisation yani hükümet harici organizasyonlar olmasıdır.

“Hazır eliniz değmişken” için bir yorum

Yorumlar kapalı.