e-Ticaret'in Öncüleri

eticaretsem
Salı günü Bursa’daydım. Türkiye’nin e-ticaret konusundaki öncü isimleri Bursa Hilton Otelinde bir araya gelmişlerdi. Organizasyonun ismi eticaretSEM yani eticaret sürekli eğitim merkezi. Kurucusu Merter Özdemir. Bu İstanbul dışında, üçüncü şehirdi. Önce Ankara ve Adana, şimdi Bursa ve devamında 16 şehir.
Bu kadar şehire gitmek, gerçekten büyük bir desteği gerektiriyor. Eticaret anlatmak için konuşmacıların ayarlanması, otel, izleyicilere o şehirde anonsların yapılması. Çok masraflı ve ciddi bir organizasyon. Ancak Merter’in bu noktada sağlam destekcileri var. Ana sponsor Dora Telekom… Ancak destekci listesi ülkenin eticaret ekosistemindeki bütün markaları içeriyor.
Bursa organizasyonu havanın kötü olmasına rağmen doluydu. Konuşmacılar da aynı şekilde organizasyona Ankara ve İstanbul’dan toplanıp gelmişlerdi.
Biz sabah İstanbul’dan Setrow genel müdürü Eren Yalçındağ ile yola çıktık. Yol boyunca Eren’i dinleme imkanını buldum. Yıllar önce eticaret projelerinden bahsederken, “mail marketing”in (eposta ile pazarlama) öneminden bahsediyorduk. Artık eposta pazarlama sadece mail atıp, insanların okuyup okumadıklarını raporlamanın çok ötesine geçmiş. Eren bana stok kartlarından kontrolden tutun da, kişinin maillerine baktığı saatte mail atmaya kadar çok akıllı bir sistemden bahsetti. Eskiden milyonlarca emaili bir seferde atar kimler geldi ona bakardık. Şimdi kim ne zaman mailllerini okuyorsa mail ona o zaman gidiyor. Bu kadar komplike bir yapı almış.
Bursa’ya biraz da maceralı bir şekilde girdiğimizde kar yeni yağmaya başlamıştı. Buna rağmen salona girdiğimde şaşırdım. Salon tıka basa doluydu. Anadolu’da eticaretin bir fırsat olduğunu gören ve bu konuda bilgi edinmeye çalışanların çok olduğunu bilmekle birlikte, Bursa’da hem ilgili hem de ciddi sayıda kobi ile karşılaşmak beni şaşırttı. Hatta izleyicilerin ilgisi o kadar etkilemiş olmalı ki; bilginet’ten gelen konuşmacı salonda küçük bir anket yaptı. Buradan anladığım kadarı ile Anadolu’da eticarete girmek için nabız yoklayan oldukça fazla kobi varmış.
Konferanslardan sonra Merter ile yaptığımız küçük sohbetten eticaretSEM’in İstanbul’da TEB Girişimevi’nde gerçekleştirdikleri sürekli eğitimlere ülkenin çeşitli şehirlerinden günübirlik gelip gidenler oluyormuş. Sanıyorum konuya ilgi duyan ancak ne yazık ki imkanları olmadığı için bilgi alamayan çok fazla kobi Anadolu’da bilginin peşinde koşuyorlar.
EticaretSEM ise eticaret konusunda başarıları olan konuşmacıları bilgiye ulaşmaya çalışan kobilerle buluşturuyor.