World in my eyes

Malum internet ve teknoloji dünyası durmuyor. Ancak dikkat ederseniz tam bir kırılımın öncesindeyiz. Daha geçen gün elektrikli otomobil dünyasının kralı Elon Mask (Tesla) twitter’dan “Vallaha billaha dünyayı terk etmek için bir uzay aracı yaptırmıyorum” diye açıklama yaptı. Elon Mask’a geleceğin Steve Jobs’ı diyorlar. O nedenle bu açıklaması çok önemli. Tabii hemen arkasından uzay turizmi için hazırladığı uzay gemisini gösterdi.
Elon Mask’ın gündemine bakıldığında, Amazon’un gündemi çok gündelik kalıyor. Onlar hala şu yapılan alışverişleri hızlı dağıtmak için kullanacakları IHA ( İnsansız Hava Araçlarını ) kullanabilmek için çıkacak mevzuatın peşinde, FAA’e(Federal Aviation Administration) baskı yapıyor. Bu arada Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay çalışmaları da devam ediyor.
Twitter, yani Jack Dorsey (@jack), yine sıkıştığı yerden çıkmaya çalışıyor. En büyük problem olan fake profillerden ortaya çıkan nefret söylemini engellemek için, ülke içinde polislere şikayet sistemini kurabileceği yeni bir geliştirmeyi tamamlamaya çalışıyor.
Apple ise bir saat çıkardı demeyeceğim. Zaten bunu sağır sultan duydu.. Ancak bakıyorum da basına bu işin İsviçre bacağını, sektöre ve koca bir ülkenin gelir kaynaklarına nasıl bir tehdit olduğunu (tehdit diyorum, zararı olur mu o tartışılır) kimse tartışmıyor. Dünya bunu da konuşuyor. Bu konuyu ben de saat çıkmadan aylar önce yazmıştım. “Apple saat sektörü için tehdit mi?” başlığını internetten aratırsanız o yazıya ulaşabilirsiniz.
Gelelim google’a… Onlar şu ara herkesin internet kullanması konusuna kafayı takmış durumdalar. Tabii bu arada Türkiye’de hiç gündeme gelmese de Eric Schimdt’in Amerika başkanı ile yakın teması ve White House’la olan yakın teması tartışma konusu. Google balonlarla dünyaya ücretsiz internet dağıtımının peşinde. Bu konuda yasal düzenleme olmayan ülkeler (galiba hepsi) , ne güzel ki! internet sektörüne girecek yeni ve güçlü rakipten haberdar olsunlar. Tabii bu arada yanılmıyorsam “Zahide ile Yetiş Hayata” isimli programda son google teknolojileri anlatılıyor. Şubat 2014’te “Dijital bir fay hattına hızla gidiyoruz” başlıklı yazımda google’ın boston dynamics’i almasının robotik teknolojilerin eve girmesindeki etkilerini anlatmıştım. Aynı konuyu sağolsun Zahide üretilen robotları köpeğe benzetmiş olacak ki; bunlar en yakın dostlarımızın yerini tutamaz diye haber yapmış. İşte yıllardır yapamadığımız halka anlatma işinin başarılı bir şekli!
Gelelim Facebook’a… Onlar bugünlerde F8 isimli bir uygulama geliştirme toplantısı ile meşguller. Mark Zuckerberg (artık kim olduunu herkes biliyor) bir takım yenilikleri duyurdu.Facebook’u cep telefonlarımızda daha entegre kullanmanın yolu konuşuluyor. Bu arada facebook’un yeni yatırımı sanal gerçeklik aracı Oculus Rift’in 360 derece video çekimleri ile izleyene haberi yaşatacağı yeni dünyayı konuşuyor. Ama önlerinde tek engel var. Bu çekimleri yapmak için 26 tane kamera gerekiyor!